يکشنبه ٠١ ارديبهشت ١٣٩٨
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > تاریخ > تاریخ معصومین > امام سجاد علیه السلام 
ماهنامه مبلغان
قيامهای شیعی در عصر امام سجاد(علیه السلام) -3
مختار بن ابى عبيده ثقفى(ره)، شخصيتى شناخته شده در تاريخ تشيع است. او به خاطر انتقامى كه از قاتلان امام حسين(علیه السلام) و شهيدان كربلا گرفت، نزد شيعه جايگاهى بلند يافت. او نخستين كسى بود كه دعوت فرستاده امام، مسلم بن عقيل(علیه السلام) را پذيرفت و به او در خانه خود پناه داد و با او همراه شد.
قيامهای شیعی در عصر امام سجاد(علیه السلام) -2
قيام توّابين نیز مايه از قيام عاشورا گرفت و با انگيزه خون خواهى شهيدان كربلا، در سالهاى 64 و 65ق به رهبرى «سليمان بن صُرَد خزاعى»، صحابه مشهور پيامبر(صلی الله علیه و آله) و همراهى تنى چند از چهره هاى مشهور شيعى با شعار «يا لَثَارَاتِ الحُسَين (علیه السلام)» شكل گرفت.
قيامهای شیعی در عصر امام سجاد(علیه السلام) -1
ظلم و جور حكومت اموى و مروانى، كارد را به استخوان شيعه رسانده بود. گاه كاسه صبر لبريز و عَلَمى براى مبارزه و قيام برداشته مى شد. واقعه عاشورا، نقطه تشکیل و عزيمت قيامهاى شيعى بود؛ چه اينكه در مصيبت امام حسين(علیه السلام)، آتشى در قلب شيعه زبانه كشيد كه تا سالها پس از آن فروكش نكرد. هر از چند گاهى، شراره هاى قيامى براى خون خواهى آن خونهاى پاك كه بر خاكهاى تفتيده كربلا جارى گشت، شعله ور مى شد.
سیری در رساله حقوق امام سجاد(علیه السلام) و بازتاب آن در سیره عملی شهداء(1)
رساله حقوق امام سجاد(علیه السلام)، حدیثی طولانی، مشتمل بر بیش از پنجاه تکلیف و وظیفه انسان نسبت به خود و دیگران است. حقوق در این مقام، صرفاً ناظر به حقوق واجب شرعی نیست؛ بلکه شامل احكام استحبابی، اخلاقی و عرفی نیز می شود.
ویژه نامه ولادت امام سجاد (علیه السلام)
نام معصوم ششم علی (علیه السلام) است. وی فرزند حسين بن علی بن ابيطالب (علیه السلام) و ملقب به "سجاد" و "زين العابدين" مي‌باشد. امام سجاد در سال 38 هجری در مدينه ولادت يافت. حضرت سجاد در واقعه جانگداز کربلا حضور داشت ولی به علت بيماری و تب شديد از آن حادثه جان به سلامت برد.
گلشن اشعار ـ مناسبتهای ماه شعبان المعظم -3
ای بحر شرف، گهر مبارک* ای شمس ضحی، قمر مبارک* ای بانوی شهر، شهر بانو* دیدار رخ پسر مبارک.
نکته ها و مناسبتها(7)؛ ماه شعبان المعظم -3
امام سجاد(علیه السلام) با نشر انواع مسائل تربیتی (فردی، اجتماعی و اعتقادی) در قالب دعا، حضور بسیار موثر خود در جامعه را به اثبات رسانده اند. با تأمل در معارف صحیفه، نقش سیاسی، بصیرت آفرین و حضور امام(علیه السلام) در متن جامعه بیش تر قابل مشاهده است.
شیوه‌های پاسداشت ادب (5)؛ نصرت اهل‏بیت(علیهم السلام) -6
هنگامی که چکمه‌پوشان خون‌آشام راه حق را سدّ می‌کنند، حقّ مداران را به زنجیر می‌کشند و در برابر هیچ منطق و استدلالی سر فرود نمی‌آورند و جز زبان زور، هیچ زبانی را نمی‌فهمند، دین نیاز به حمایت نظامی پیدا می‌کند و از همین رو جهاد تشریع شده است. در آنجا باید از نفس، نَفَس و نَفِیس دریغ نکرد و باید شاهد بود و شهید.
شیوه‌های پاسداشت ادب (5)؛ نصرت اهل‏بیت(علیهم السلام) -5
گسترش و بقای دین نیاز به پشتوانۀ مالی دارد و پیشوایان معصوم(علیهم السلام) را باید با حمایت سترگ مالی یاری رساند. عرصه ‏های نصرت مالی اهل‏بیت(علیهم السلام)چند گونه است.
شیوه‌های پاسداشت ادب (5)؛ نصرت اهل‏بیت(علیهم السلام) -4
از جمله شئون و منزلتهای ائمّه(علیهم السلام)حاکمیت، مدیریت و مرجعیت سیاسی است. در قرآن کریم با دلالت نصوص فراوان آمده است که آنان همان اولی‌الامرند. در زیارت جامعۀ کبیره آنان را «قادَةَ الاُمَم»؛ یعنی پیشوایان امّتها و «ساسة العِبَاد و ارکانَ البلاد؛ سیاست‌گزاران بندگان و استوانه‌های شهرها» می‌خوانیم. این حق الهی آنان و حق مردم است که رهبری معصوم و در اوج کرامت داشته باشند.

2 3 4 5 6 7 صفحه بعدی >>