يکشنبه ٢٥ آذر ١٣٩٧
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > تاریخ > تاریخ معصومین > امام حسین علیه السلام 
ماهنامه مبلغان
امام حسین(علیه السلام)؛ آینۀ تمام نمای عبودیت -3
هرگاه بنده به امر و نهی خدا گردن نهد، هیچ گاه با مردم جدال نمی‌کند، و به آنان فخر نمی‌فروشد. نتیجه اشتغال انسان به اوامر و نواهی الهی این است که دیگر حرف مردم برایش مهم نیست، به همین خاطر مراء و مباهاتی برای او به وجود نمی‌آید.
امام حسین(علیه السلام)؛ آینۀ تمام نمای عبودیت -2
امام حسین (علیه السلام) هزینه کردن مال و جان و تمام سرمایه دنیایی خود که مولایش در اختیار او قرار داده، بهترین استفاده را کرد و آن را در بهترین جایی که مولایش می‌خواهد، مصرف نمود و آن، برطرف کردن غم و اندوه از چهره بندگان خداست که از مصادیق عبودیت است.
امام حسین(علیه السلام)؛ آینه تمام نمای عبودیت -1
امام حسین (علیه السلام) بنده کامل خداست که حقیقت بندگی‌اش باعث شد تمام هستی خود از مال، جان، فرزندان، برادران و خانواده خود را تقدیم حضرت حق کند؛ چون می‌داند هرچه برای یار کنی، در حقیقت برای خود کرده‌ای.
دغدغه‌‏های عاشوراییان(1) -3
مهم‌ترین ویژگی امام حسین (علیه السلام) که به خصوص در این حرکت عظیم تاریخی و در روز عاشورا جلوه و نماد خاصی دارد، همین دغدغه هدایت مردم و گمراهان است. بهترین شاهد مثال ما، سخنرانی‌های متعددی است که امام از اول حرکتشان در مسیر مدینه تا مکه، داخل مکه و از مکه تا کربلا، در منزلگاه‌های مختلف داشته است.
دغدغه‌های عاشوراییان(1) -2
برای اینکه به سبک حسینی زندگی کنیم و حیات و ممات ما عاشورایی باشد و جزء انصار امام حسین (علیه السلام) باشیم، باید دغدغه‌های ما نیز حسینی باشد. پس شرط اول راه این است که دغدغه ما صحیح باشد. چه بسیار افرادی که نیت خوبی دارند و حتی می‌خواهند گامی مناسب برای حفظ دین و دین‌داری خود بردارند؛ ولی آگاهی صحیحی ندارند.
دغدغه‌های عاشوراییان(1) -1
نگرانی‌های انسان را به دو دسته کلی می‌‏توان تقسیم کرد: یک دسته از آنها شامل غم‌ها و اضطراب‌هایی است که در روح انسان ایجاد شده و نتیجه معمول آنها خمودگی، احساس یأس و اضطراب می‏باشد و روح امید را در انسان کم‌رنگ می‏‌کند. یکی از مشکلات جدی بشر امروز، همین ناآرامی است که شاید منشأ آن، دور بودن از مبدأ هستی و یاد و ذکر آن باشد.
نقش «بصیرت» در جریان کربلا -4
در مقابل یاران امام حسین(علیه السلام) افرادی هستند که از این فرصت تاریخی بهره نبردند و با وجود روشنگری سیدالشهدا(علیه السلام) و با وجود یقین به حقانیت راه، بصیرت لازم برای از دست ندادن این فرصت طلایی را نداشتند.
نقش «بصیرت» در جریان کربلا -3
در شهدای کربلا دو دسته افراد حضور دارند: آنهایی که مثل حضرت عباس‏(علیه السلام) از ابتدا تا انتها با ولیّ خدا همراه بوده و از چشمه‏سار زلال بصیرت بهره بردند. دوم کسانی که در میانه راه با چشمه معرفت آشنا شدند و به خون خدا(علیه السلام) پیوستند؛ مثل زهیر بن قین، وهب نصرانی و حرّ بن یزید ریاحی.
نقش «بصیرت» در جریان کربلا -2
همان‌گونه که یک مسلمان باید متدیّن بوده، فهم درستی از دین داشته باشد، باید از عنصر بصیرت نیز برخوردار باشد؛ چراکه همیشه حقّ با باطل آمیخته و باعث اشتباه و گمراهی می‌گردد؛ ولی بصیرتی که انسان مؤمن در اثر تفکّر و تدبّر در خود ایجاد کرده است، چراغ راه او خواهد بود.
نقش «بصیرت» در جریان کربلا -1
مطالعه حوادث تاریخی گذشته با چشم عبرت‌گیری، سبب بصیرت و عبرت انسان می‌گردد؛ چون این حوادث مشابه در دوران‌های مختلف تاریخ پیش می‌آیند و دانستن آنها موجب بصیرت می‌گردد تا انسان عملی شایسته و بایسته در مقابل آن انجام دهد.

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>