يکشنبه ٢٥ آذر ١٣٩٧
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > مکاتب و مذاهب > وهابیت 
ماهنامه مبلغان
جریان شناسی سلفی گری (3) -2
یکی دیگر از گرایشهای سلفیه، مکتب دیوبندیه در شبه قاره هند است که پیرو افکار «شاه ولی الله دهلوی» است. از آنجا که جماعت تبلیغ - که معرفی آن خواهد آمد - برگرفته از مکتب دیوبند است. بنابراین، این مکتب را پایه گذار سلفی تبلیغی می نامیم.
جریان شناسی سلفی گری (3) -1
سلفی‌های تقلیدی در عین اینکه به ظاهر از تقلید کردن منع می کنند و مذاهب اهل سنت را به علت تقلید از امامان چهارگانه شان سرزنش می نمایند؛ اما خودشان تقریباً به طور کامل از افکار و عقاید «ابن تیمیه» و «محمد بن عبدالوهاب» تقلید نموده، هرگونه تخطی از این افکار و انتقاد از این دو شخصیت را با واکنشهای تند و شدیدی پاسخ می گویند.
جریان شناسی سلفی گری(2)
در بخش نخست این مقاله (ماهنامه مبلّغان 214) قسمت قبل جریانهای سلفی را به چهار دسته تقسیم کردیم که عبارت بودند از: سلفیه جهادی، سلفیه اصلاحی، سلفیه تقلیدی و سلفیه تبلیغی. سلفیه جهادی از قبیل القاعده، طالبان و داعش را به صورت مختصر معرفی کرده و در باب اعتقادات، اقدمات و ریشه‏های پیدایش این جریانات مباحث اندکی مطرح شد. در مقاله حاضر، سلفیه اصلاحی را معرفی و مورد بررسی قرار خواهیم داد.
وهابیت؛
از زمان پیدایش فرقه ضاله وهابیت، توسط پیروان این مذهب جعلی و ساختگی، جنایات متعددی به وقوع پیوسته است. جنایاتی که بعضاً انسان را به تعجب وا می‏‌دارد که چگونه کسانی به اسم دین و دفاع از توحید، می‌توانند به چنین اعمالی دست بزنند؟!
شباهت‌های فکری خوارج عصر علوی و داعشی‌های امروزی -3
یکی از مشترکات فکری خوارج و داعش، تکفیر تمام مسلمانان غیر همفکر با خود است. به فرموده قرآن، اسلام با اقرار زبانی به شهادتین حاصل می‏‌شود و کسی حق ندارد به کسی که اقرار زبانی می‏‌کند، نسبت کفر دهد.
شباهت‌های فکری خوارج عصر علوی و داعشی‌های امروزی -2
در سال 2011م و پس از جریانات حادثه یازده سپتامبر، بین سازمان اصلی القاعده و شعبه آن در عراق، اختلاف افتاد و همین باعث شد «ابوبکر البغدادی» رئیس القاعده عراق، در سال 2013م اعلام استقلال کند. وی نام گروه خود را داعش (مخفف دولت اسلامی عراق و شام) گذاشت.
شباهت‌های فکری خوارج عصر علوی و داعشی‌های امروزی -1
خوارج یکی از فرقه‌هایی بودند که در صدر اسلام ظهور کردند. خطر این جریان را سال‌ها قبل پیامبر(صلی الله علیه و آله) هشدار داده و البته ظهور خوارجی دیگر در آینده را نیز پیشگویی کرده بود. در عصر کنونی که جهان اسلام در چالش‌های فراوانی به سر می‏‌برد، گروهی نوظهور با نام «سلفیه جهادی» همانند خوارج، با تکفیر و به اسم جهاد، دست خود را به خون مسلمانان و مردم بی‏‌گناه آغشته کرده‌اند.
ثبت نام و دوره آشنایی و نقد و بررسی؛
مدیریت فرق و ادیان معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه های علمیه از طلاب واجد شرایط (برادران و خواهران) جهت شرکت در دوره آشنایی و نقد و بررسی در یکی از رشته های بهائیت، تصوف، وهابیت و اهل حق ثبت نام می کند.
جریان شناسی سلفی‌گری (1)
تفکری که «ابن تیمیه» بنا گذاشت و ما آن را به عنوان سلفی‌گری می‌شناسیم، در زمان خود او و حتی تا چندین قرن پس از وی، نمود و بروز خاصی نداشت و گویی در حاشیه مانده بود و کسی به آن توجهی نمی‌کرد؛ اما چرا و چگونه به ناگاه در قرن دوازدهم هجری کسانی در مدینه ظاهر شدند که افکار و عقاید ابن تیمیه را تدریس و ترویج کردند؟
نقش داعش در ایجاد تفرقه بین مسلمین (2)
در شمارهٔ گذشته (مبلّغان 210) موضوع «تفرقه‌افکنی داعشیان» مطرح گردید و در آن مفهوم تفرقه و وحدت و ضرورت وحدت از نگاه عقل، قرآن و سنت ارائه شد؛ اکنون در ادامهٔاین موضوع روشهای تفرقه‌افکنی داعشیان بین مسلمانان تبیین می‌گردد.

2 3 4 5 صفحه بعدی >>