دوشنبه ٢٥ تير ١٣٩٧
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > معارف اسلامی > نظام اسلامی 
ماهنامه مبلغان
انقلابی گری از دیدگاه اسلام (2)؛ راهکارهای انقلابی ماندن -2
انسان علاوه بر بُعد فردی، دارای بعد اجتماعی و تعامل با دیگران است. از این‏رو، فرد انقلابی در مواجهه با جامعه و افراد مختلف نیز وظایفی دارد. او باید در جامعه انقلابی زندگی کند تا بتواند به اهداف متعالی خود دست یابد. بنابراین، ضروری است فرد انقلابی علاوه بر انقلابی ماندن خود، در انقلابی ماندن جامعه نیز نقشی اثرگذار ایفا نماید.
انقلابی گری از دیدگاه اسلام (2)؛ راهکارهای انقلابی ماندن -1
در بخش نخست این نوشتار گفته شد انقلابی بودن مستلزم حضور در صحنه شکل‏گیری انقلاب و براندازی نظام گذشته به عنوان نسل اول نیست؛ بلکه شامل روحیه انقلابی داشتن، همفکری و همراهی با جریان انقلاب و انقلابیون و در نتیجه تسرّی آن به نسلهای بعد نیز می‏شود.
شاخصه‌‏های دولت انقلابی؛ از دیدگاه آیات و روایات (2) -4
یکی از ویژگی‌های مهم کارگزاران حکومت اسلامی، داشتن روحیه شجاعت و ایستادگی در برابر دشمن است. در واقع باید گفت: به افرادی که برنامه اصلی‏شان برای مواجهه با دشمن، چیزی غیر از ایستادگی در برابر دشمن باشد، نباید اعتماد کرد.
شاخصه‌‏های دولت انقلابی؛ از دیدگاه آیات و روایات (2) -3
دو گروه در تعیین سرنوشت یک جامعه نقش زیادی ایفا می‏کنند: «علما، دانشمندان و نخبگان»، «امرا، کارگزاران و سیاستمداران». به طوری که نبی مکرم اسلام(صلی الله علیه و آله) وضعیت جامعه را ملازم با اصلاح و فساد آنان دانسته، می‏فرماید: «صِنفانِ مِن اُمَّتِى إذا صَلَحا صَلَحَ اُمَّتِى وَ إذا فَسَدا فَسَدَ اُمَّتِى. قِیلَ: یا رَسولَ الله! وَ مَن هُما؟ قال: الفُقَهاء و الأُمَراء؛[1] از امت من دو دسته‏اند كه اگر صالح شوند، امت من صالح می‏شوند و اگر فاسد باشند، امت من نیز فاسد می‏گردند؛ گفته شد: این دو گروه چه کسانی هستند؟ فرمود: علما و کارگزاران.» بنابراین، بی شک کارگزاران و سیاستمداران یک جامعه با تصمیمهای درست سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، می‏توانند به عنوان «مصلح اجتماعی» شناخته شوند.
شاخصه‌‏های دولت انقلابی؛ از دیدگاه آیات و روایات (2) -2
از آنجا که یک مدیر سیاسی بیش از همه در معرض ارتباط با مردم، خصوصاً منتقدان است، بنابراین وجود «سعه صدر» در او امری بسیار لازم و ضروری است. در اهمیت سعه صدر همین بس که اولین خواسته حضرت موسی(علیه السلام) از خداوند پس از پذیرش مسئولیت نبوت بود.
شاخصه‌‏های دولت انقلابی؛ از دیدگاه آیات و روایات (2) -1
در شماره قبلی این ماهنامه (مبلّغان 214)، به بررسی برخی ویژگی‌های کارگزاران اجرایی حکومت اسلامی طبق آیات و روایات، به خصوص عبارات امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) در «نهج البلاغه» پرداختیم و ویژگی‌هایی چون: معنویت و تقوا، ساده زیستی و دوری از اشرافیت، عقلانیت و نشاط کاری برای انجام تلاش مجاهدانه را یادآور شدیم. در این بخش به سایر ویژگی‌ها خواهیم پرداخت.
فرهنگ‌سازی و انقلاب فرهنگی در سیره پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) (1)
فرهنگ‌سازی و ترویج رفتارهای حسنه بر اساس آموزه‌های الهی، از اهداف اصلی بعثت انبیاء(علیهم السلام) بوده، بخش عمده‌ای از عمر شریف آن بزگواران، صرف تحول در فرهنگهای باطل و نهادینه ساختن فرهنگ والای دینی گردیده است؛ چراکه اگر فرهنگ عمومی جامعه بر اساس موازین و معیارهای الهی بنا گردد، علاوه بر جلب رضایت الهی، زمینه رشد و بالندگی جوامع و سعادت نهایی انسانها فراهم خواهد شد.
فلسطین در اندیشه امام خمینی(ره)؛
دیدگاه‌ها و اندیشه ‏های پیشوای بزرگ مسلمین جهان، امام خمینی(ره)پیرامون مسئله فلسطین، تنها راه نجات امت اسلامی است و در سراسر این مسئله و آرمان رهایی اولین قبله مسلمین عالم و قدس عزیز، از اصولی‏ترین و اساسی‏ترین مسائل جهان اسلام است.
روز جهانی قدس از منظر امام خمینی(ره) -2
از دیدگاه امام خمینی(ره)مسلمانان در روز قدس وظایفی دارند که اگر به طور صحیح به آنها عمل شود، مسلمانان دارای چنان قدرتی خواهند شد که نه تنها مشکل فلسطین حل می‏شود؛ بلکه بر تمام مشکلات جهان اسلام فائق خواهند آمد.
روز جهانی قدس از منظر امام خمینی(ره) -1
با پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره)قرائت جدیدی از اسلام به جهانیان ارائه شد. ایشان با انقلاب ایران، به دو ابر قدرت شرق و غرب نشان دادند که اسلام و حکومت اسلامی می‏تواند در جهان به عنوان قدرت مطرح باشد و برای زندگی اجتماعی و سیاسی مسلمانان برنامه ارائه دهد.

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>