شنبه ٠٢ تير ١٣٩٧
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > تاریخ > تاریخ معصومین 
ماهنامه مبلغان
نگاهی گذرا به زندگانی سیاسی امام کاظم(علیه السلام) -4
امام هفتم(علیه السلام) با توجه به شخصیت خاص هارون، گاهی با او تندی می‌کرد و گاهی برخورد ملایم و همراه با تقیه داشت. در کتاب‌های تاریخی،‌ مواجهات متعدد امام کاظم(علیه السلام) با هارون ذکر شده که ما به موارد مهم آن تحت عنوان مواجهه مستقیم و غیرمستقیم اشاره می‌کنیم.
نگاهی گذرا به زندگانی سیاسی امام کاظم(علیه السلام) -3
گرچه هادی عباسی فقط حدود 14ماه سلطنت کرد؛ اما توانست با یک جنایت تاریخی، نام خود را در دفتر خون‌خواران ملت و کشندگان اولاد حضرت علی(علیه السلام) ثبت نماید. در زمان این خلیفه، سخت‌گیری بیش از اندازه‌ای نسبت به علویان صورت گرفت و در عصر وی یکی از نوادگان عمر بن خطاب، به نام عبدالعزیز، فرماندار مدینه بود که این فرماندار، شکنجه‌های زیادی را متوجه علویان کرد، به طوری که آنان را متهم به شُرب خمر می‌نمود و بر آنان تازیانه می‌زد و در میان بازار گردش می‌داد. در اثر این آزارها بود که یکی از نوادگان امام مجتبی(علیه السلام) به نام «حسین بن علی بن حسن» به اتفاق عده‌ای از علویان قیام کردند و در سرزمین «فَخْ» در شش کیلومتری مکه به شهادت رسیدند.
نگاهی گذرا به زندگانی سیاسی امام کاظم(علیه السلام) -2
در دوران حدوداً یازده ساله حکومت مهدی عباسی، فقط چهار گفتگو و برخورد مستقیم میان او و امام ذکر شده است که این مسئله به عدم تمایل برقراری ارتباط توسط امام(علیه السلام) با دستگاه خلافت اشاره دارد.
نگاهی گذرا به زندگانی سیاسی امام کاظم(علیه السلام) -1
عصر حکومت منصور دوانیقی یکی از پر اختناق‌ترین دوره‌های تاریخ اسلام به شمار می‌آید و این مسئله در دوره امام کاظم(علیه السلام) شدیدتر از عصر حیات امام صادق(علیه السلام) بود و راویان نمی‌توانستند با صراحت و روشنی، نام امام کاظم(علیه السلام) را ذکر کنند؛ بلکه تحت عناوین و کنایه‌هایی از قبیل: عبد صالح، عالم و سیّد، و یا با کنیه ابوابراهیم و ابوالحسن و احیاناً با اشاره‌هایی همچون: از آن مرد شنیدم، یا به او نوشتم، یا او به من حدیث فرمود و... تعبیر می‌کردند.
لزوم تمسّک به اهل‌بیت(علیهم السلام) در آینه حدیث ثقلین -3
امام همان گونه که در حیطه اجرای دین خدا و امر و نهی تشریعی خلیفه و نماینده خداست، در حیطه شناخت و معرفت و حکمت نظری نیز نماینده اوست. شناخت صحیح معارف الهی نیز تنها از طریق انسان‌های معصوم به دست می‌آید؛ چراکه معصومین(علیهم السلام) به دلیل داشتن افکار صائب و قلوبی پاک، شایستگی دریافت معارف عمیق و بلند الهی را دارند و ما موظفیم معارف ناب و صواب را از ناحیه ایشان دریافت کنیم.
لزوم تمسّک به اهل‌بیت(علیهم السلام) در آینه حدیث ثقلین -2
در حدیث ثقلین تصریح شده است که اهل‌بیت(علیهم السلام) و قرآن تا روزی که در قیامت نزد حوض کوثر بر پیامبر(صلی الله علیه و آله) وارد می‌شوند، از هم جدا نخواهند شد: «إِنَّهُمَا لَنْ یفْتَرِقَا حَتَّی یرِدَا عَلَیَّ الْحَوْضَ». بنابراین، پیروی و تمسّک به اهل‌بیت (علیهم السلام) همانند پیروی و تمسّک به قرآن، تا روز قیامت واجبی مستمر است.
لزوم تمسّک به اهل‌بیت(علیهم السلام) در آینه حدیث ثقلین -1
حدیث ثقلین از احادیث متواتر اسلامی است که علما و دانشمندان فریقین آن را از پیامبر(صلی الله علیه و آله) نقل کرده‌اند. مراجعه به اسناد و روایات این حدیث، صدور حدیث از پیامبر(صلی الله علیه و آله) را قطعی می‌سازد و هیچ فرد دیرباور نیز نمی‌تواند در صحّت و استواری آن شک و تردید نماید.
ویژه نامه میلاد حضرت امیر المؤمنین علی (ع)
خداوند ـ جلّ جلاله ـ جناب جبرئيل را به نزد محمد صلی الله علیه وآله فرستاد تا آن حضرت در حال حيات خويش براي ولايت علي علیه السلام از مردم شاهد و گواه بگيرد و پيش از وفات خود حضرتش را به نام «اميرالمؤمنين» نامگذاري نمايد.
ویژه نامه ولادت حضرت امام جواد (علیه السلام)
حضرت امام محمد تقی، امام نهم شیعیان، كنیه اش «ابوجعفر» و لقب دیگر او «جواد» می باشد. در نیمه ماه رجب 195 ه. ق، در حالی كه سخت پدرش چشم انتظار فرزندی چون او بود، در مدینه منوره دیده به جهان گشود.
درس‌هایی از توبه توّابین؛ «رهاوردها و ضعف‌ها» -3
اگرچه توّابین جان و مال خویش را در راه هدفی مقدس ـ که رضای خداوند، انتقام خون شهدای کربلا، ریشه کن کردن کانون فتنة اموی و سپردن امور جامعه به دست اهل‌بیت پیامبر(صلی الله علیه و آله) بود - نهادند؛ اما آن همه خسارت و کشته، یک هزارم اثر حادثه کربلا را از خود برجای نگذاشت؛ چون اگر رهبران توّابین و برجستگان قیام که خود از دعوت کنندگان حسین بن علی(علیهما السلام) بودند، آن حضرت را یاری می‌کردند تا شاید حادثة کربلا به گونه‌ای دیگر رقم بخورد.

<< صفحه قبلی1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 صفحه بعدی >>