سه شنبه ٢٩ اسفند ١٣٩٦
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > فرهنگ و اندیشه > علماء و شخصیت ها 
ماهنامه مبلغان
روحانی شهید سید مجتبی نواب صفوی(2)؛
در شمارۀ گذشته (مبلّغان 209) زندگی تبلیغی روحانی شهید سیدمجتبی نوّاب صفوی بررسی شد و در آن پس از مقدمه‌ای کوتاه برخی ویژگی‌های تبلیغی ایشان از نظر گذشت؛ ویژگی‌هایی همچون «قدرت گفتار»، «منطق و استدلال محکم»، «خطابه‌های حماسی»، «حرکت در خط مرجعیت»، «زهد و ساده زیستی» و «گریز از ریاستهای فریب‌دهنده». اکنون در این مقاله سایر ویژگی‌ها، ارائه می‌گردد.
روحانی شهید سید مجتبی نواب صفوی(1)
بیان ویژگیها و سجایای اخلاقی با خاطرات و مصداقهای مشخص، بهترین معیار برای شناختن یک مبلغ اسلامی است. وقتی سخن از شجاعت شهید نواب می‌شود، مصداق آن را می‌توان در خاطرات بزرگانی چون علامه جعفری(ره)، و نفوذ کلامش در گفتار رهبری(حفظه الله)، استعداد مرجعیت و توانایی علمی رهبر فداییان اسلام را در سخنان علامه امینی(ره)، و تهجد و عبادتش را در خاطرات آیت الله شیخ ابوالقاسم خزعلی(ره)، و خطابه شورانگیزش را در مقاله استاد محمدرضا حکیمی به نظاره نشست.
آیت الله حاج شیخ مهدی مهدوی لاهیجانی؛
آیت الله مهدوی از جمله معدود عالمان زبده و برجسته ای است که بیش از بیست اجازه اجتهاد از دست مبارک مراجع عظام و علمای طراز اول نجف اشرف دریافت داشته و نیز اجازات روایی فراوانی از برخی از برجستگان علمی حوزه علمیه نجف اشرف دارد که اسامی برخی از آنان عبارت است از آیات عظام: حاج شیخ شعبان رشتی، شیخ عبدالحسین رشتی، سید ابوالحسن اصفهانی، آقا ضیاء الدین عراقی، سید جمال الدین گلپایگانی، شیخ محمدکاظم شیرازی، سید عبدالهادی شیرازی، میرزا ابراهیم اصطهباناتی، سید حسین طباطبایی بروجردی، سید حسین غروی اشکوری و ...
حاج شیخ محمد شریف رازی «مورخ حوزه‌های علمیه» -3
مرحوم شریف رازی عالمی متعهد، زحمت‏کش، پرکار و با اخلاص به شمار می‌رفت. مورد وثوق علما و مراجع عظام تقلید بود. با اینکه صاحب آثار و تألیفات علمی ارزشمندی بود؛ اما زندگی ساده و زاهدانه‌ای داشت. متواضع و فروتن بود، به‌گونه‌ای که اغلب طلاب محترم آن شخصیت والا مقام را نمی‌شناختند.
حاج شیخ محمد شریف رازی «مورخ حوزه‌های علمیه» -2
شیخ از راه نگارش، پژوهش و تشریح تاریخچه و خدمات و برکات حوزه‌های علمیه و معرفی نام عالمان شیعه و حافظان دیانت و شریعت، خدمت بسیار بزرگ و ماندگاری به روحانیت و جهان تشیع نموده است.
حاج شیخ محمد شریف رازی «مورخ حوزه‌های علمیه» -1
شیخ محمد شریف در کودکی به فراگیری قرآن روی آورد و در کنار پدر به کسب علم دین پرداخت و دوست داشت تداوم دهندۀ راه پدر و اجدادش باشد؛ اما با رحلت پدر و رنج یتیمی، ناچار شد مشکلات و فشارهای زیادی را پشت سر بگذارد.
شیخ مفید(ره)؛
«مُحمّد بن نَعمان»ملقب به شیخ مُفید(ره)و معروف به ابن المعلّم، فقیه و متکلم برجسته شیعه در قرن چهارم و اوایل سده پنجم هجری قمری است. او تقریباً 7 سال بعد از آغاز غیبت کبری، در11 ذیقعده سال۳۳۶ قدر نزدیکی بغداد متولد شد. این فقیه پر آوازه و متکلم زبردست، مکتب کلامی شیعه را در عصر خود به اوج کمال رساند.
آشنایی با مبلّغان انقلابی (1)
یکصد و ده سال از شهادت و پایمردی مبلّغی عالم، مجتهدی بصیر و مبارزی بیگانه ‏ستیز؛ یعنی شهید شیخ فضل الله نوری(ره) می‏‌گذرد. با اینکه نوشته‏‌های زیادی درباره او، موافقین و مخالفینش نوشته‏‌اند؛ اما هنوز هم این شخصیت وارسته عالم اسلام ناشناخته و مظلوم مانده است، گرچه دوست و دشمن در مراتب تقوا، غیرت دینی و علمش اجماع دارند.
جلوه‌ای از سیره و سیمای بزرگان (2)
الگوبرداری از زندگی گذشتگان و عبرت‏‌گرفتن از کردار دیگران، رهنمودی از تعالیم قرآن کریم و معارف اهل‌‏بیت(علیهم السلام)است که همواره مورد توجه علما و بزرگان دین قرار داشته است. در شمارۀ گذشته ماهنامه مبلّغان (شماره 201) به بررسی سیره و سیمای بزرگان و علمای بزرگ پرداخته شد و برخی از راز و رمزهای موفقیت در زندگی آیت الله انصاری شیرازی(ره) ارائه گردید؛ اکنون در ادامۀ این موضوع، به بررسی سیرۀ شهید محراب، آیت الله مدنی(ره)می‌پردازیم.
سیرۀ عملی مبلّغ بزرگ؛
آقا محمدتقي آملي ذي قعده 1304ق در تهران ديده به جهان گشود.پدر ايشان، ملاّ محمّد آملى، در سال 1263ق در آمل متولد شد و در هفده سالگی به تهران آمد و از محضر حاج شیخ محمدحسن آشتیانی (صاحب بحر الفوائد) و میرزا ابوالقاسم کلانتر (م 1295ق) و سید صادق طباطبایی، فقه و اصول، و از حکماي عصر خود، همچون میرزا ابوالحسن جلوه (م 1314ق) و آقاعلی زنوری (م 1307ق) حکمت متعالیه را فرا گرفت و جامع معقول و منقول گردید و در 1320ق امامت «مسجد مجد» را بر عهده گرفت.

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>