يکشنبه ٢٥ آذر ١٣٩٧
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > فرهنگ و اندیشه > اجتماعی 
حجت الله بیات
با توجه به موقعيت رسانه ملي در ايران، شناسايي جايگاه ويژه آن در سپهر رسانه‌اي جهان براي تبيين اهداف انقلاب و ترويج ارزشهاي اسلامي در داخل و خارج از كشور از اهميت ويژه برخوردار است...
ازدواج موفّق و عوامل تحقق آن از منظر آموزه‌های اسلامی (1) -4
همان طور که گفته شد، انتخاب همسر مناسب، سنگ زیربنای یک زندگی موفق است و اکثر شکستها در زندگی مشترک، از بنا ‌نهادن نامناسب این سنگ زیرین نشأت می‌گیرد. لذا می‌توان ادعا کرد که «زندگی بهتر» در سایه «انتخاب برتر» میسر خواهد شد.
ازدواج موفّق و عوامل تحقق آن از منظر آموزه‌های اسلامی (1) -3
موفقیت از نگاه آموزه‌های دینی نیز در یک جمله به معنای «موافقت با دستورات خداوند متعال» است که این معنا در حدیثی زیبا و گویا از امام صادق(علیه السلام) به ما رسیده است.
ازدواج موفّق و عوامل تحقق آن از منظر آموزه‌های اسلامی (1) -2
ازدواج و تشکیل خانواده به دلیل کارکردها (مثل تنظیم رفتار جنسی، آرامش و تداوم نسل) و ثمرات بی‌شماری که در زندگی فردی و اجتماعی انسانها دارد، از جمله سنتهای پیامبران و الزامات و تکالیف الهی به شمار می‌آید.
ازدواج موفّق و عوامل تحقق آن از منظر آموزه‌های اسلامی (1) -1
ازدواج و تشکیل خانواده یکی از مهم‏ترین نیازهای فطری بشر است که در تاریخ همه اقوام و ملتها وجود داشته و دارد؛ اما مهم، فهم معنای ازدواج و ضرورت آن در قاموس آموزه‌های اسلامی است؛ زیرا درک چیستی ازدواج و معنای زندگی زناشویی، نخستین گام برای ایجاد ظرفیت برای موفقیت و کامیابی در زندگی مشترک است.
اشتغال و كار بانوان در نگاه قرآن و حديث (1) -11
خداوند بر تمام امور اشراف کامل دارد. قانون و سنت خدا بر محور عدالت می‏چرخد. جنسیت تأثیری در کیفیت عمل ندارد و عمل به هر شکل که باشد، پاداش دارد. جزا به سود و زیان صاحب عمل است. خدا به عمل خوب با فضلش پاداش و تسهیلات می‏دهد و به عمل نادرست با عدلش رفتار می‏کند، پس در اسلام کار خوب؛ چه از زن و چه از مرد، مزد دارد. خدا هرگز از حق کسی چشم پوشی نکرده و تبعیض قائل نشده است.
اشتغال و كار بانوان در نگاه قرآن و حديث (1) -10
با این حساب، خانواده در نگاه اسلام از حقوقی برخوردار است که استیفای آن به درازای بی نهایت است. چگونه چند سال عمر دنیا را از یاد ببرد کسی که بهشت خانوادگی در نظر دارد؟ وقتی یکی از اعضای خانواده به دلیلی قصد جدایی دارد، باز هم حقوقش محفوظ است؛ اگر به آنچه خداوند تکلیف کرده است، عمل کند. در آینده از حقوق اختصاصی‏تر زن و مرد در خانه سخن خواهیم گفت و کار زن در خانه را به عنوان یک فعالیت اقتصادی بررسی خواهیم کرد.
اشتغال و كار بانوان در نگاه قرآن و حديث (1) -9
در نگاه اسلام ارزش شوهرداري زنان به اندازه ارزش مرزداري و جنگ و خطرات ناشي از آن است كه مردان آن را انجام مي‌دهند.
اشتغال و كار بانوان در نگاه قرآن و حديث (1) -8
چه مي شود كرد؛ وقتي زنان با تجربه را به بهانه اين كه بي‌سواد هستند، كنار گذاشته و پزشك مرد را بر بالين زائو مي‌بريم تا بر زايمان نظارت كند؟
اشتغال و كار بانوان در نگاه قرآن و حديث (1) -7
جنگ و مسافرت طولاني و... چيزي نيست كه بتوان صبح تا ظهر انجام داد. در نبود مرد خانه، نمي توان كار را رها كرد. وقتي مرد قادر به انجام وظيفه نيست، نمي‌توان دست روي دست نهاد؛ كه بابا بيايد، برادر و فرزند بيايند؛ بايد آستين همت بالا زد. از كار در آسياب گرفته تا همه مشقت‌هاي ديگري كه مردانه است.

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>