سه شنبه ٢٧ شهريور ١٣٩٧
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > فرهنگ و اندیشه > اجتماعی 
فتنه یا زینت؛ بررسی دیدگاه شریعت درباره جمعیت (1) -4
در بررسی متون معتبر دینی، با مجموعه گسترده‎ای از روایات، خصوصاً روایات نبوی(صلی الله علیه و آله) روبرو می‎شویم که افزایش نسل و تعداد مسلمین مایه مباهات رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) دانسته شده و به فرزندآوری بیش‏تر تأکید و توصیه شده است.
فتنه یا زینت؛ بررسی دیدگاه شریعت درباره جمعیت (1) -3
از نظر قرآن کریم، فرزند داشتن و باقی گذاردن نسل برای هر مسلمانی امری مطلوب است و این امر مورد هیچ مناقشه‎ای نیست. در واقع، مطلوب آیات الهی آن است که هیچ فرد مسلمانی با اختیار خود بدون فرزند نماند.
فتنه یا زینت؛ بررسی دیدگاه شریعت درباره جمعیت (1) -2
در این مقاله کوشش خواهیم نمود تا با مروری بر آیات و روایات مرتبط، اصل مطلوبیت تکثیر نسل را از منظر شریعت مترقی اسلام و از دیدگاه حکم اولی و ثانوی آن اثبات کنیم. از نظر عقلای عالم و تمام اديان، به خصوص دين مبين اسلام، يكي از والاترين و مهم‏ترين اهداف ازدواج، به هم رسيدن دو جنس مخالف و به وجود آمدن نسل و فرزند است.
فتنه یا زینت؛ بررسی دیدگاه شریعت درباره جمعیت (1) -1
کشف دیدگاه اسلام در باب مدیریت جمعیت، می‏تواند پاسخ بسیاری از ابهامات در جواز یا عدم جواز سیاستهای جمعیتی و همچنین، درستی یا نادرستی قوانین سابق و موجود در مدیریت جمعیت را روشن کند. از این جهت در بررسی ابعاد مقوله جمعیت، استخراج نظر شارع مقدس بسیار مهم و تعیین کننده است.
ویژه نامه ازدواج امیر المؤمنین و حضرت زهرا (سلام الله علیهما)
از حضرت زهرا(س) نقل شده كه خطاب به حضرت علي علیه السلام عرض كرد: «رسول خدا صلی الله علیه وآله مرا نهي كرده كه از تو چيزي بخواهم و فرموده: از پسر عمويت چيزي درخواست مكن؛ اگر چيزي براي تو آورد كه هيچ، وگرنه از او تقاضا مكن.»
وظایف ما در برابر سالمندان -3
حكومت اسلامي نسبت به بزرگ‌سالان جامعه وظيفه فوق‌العاده‌اي دارد، از جمله نسبت به افرادي كه در آستانه بازنشستگي قرار دارند؛ زیرا به نظر مي‌رسد دولت و نهادهاي اجتماعي موظف‌اند در قدم اول با كمكهاي مشاوره‌اي لازم، کارمندان و افرادی را که در آستانه بازنشستگی هستند، براي دوران پس از بازنشستگي آماده نمایند و اهمیت و لزوم برنامه‌ريزي برای آن دوران را یادآور شوند.
وظایف ما در برابر سالمندان -2
در جامعه اسلامي، تمام آحاد مردم، هم خود محترم‌اند و هم موظف به رعايت احترام به ديگران هستند؛ اما از ديدگاه اسلام گروهي از مردم دارای احترام و تعظيم ويژه‌اي هستند كه بزرگ‌سالان و سالخوردگان از اين گروه‌اند.
وظایف ما در برابر سالمندان -1
مروری گذرا بر آموزه‌های دین مبین اسلام حکایت از لزوم پاسداشت مقام بزرگ‌سالان و سالخوردگان مؤمن دارد. آنچه امروزه کم‏تر به آن توجه می‌شود این است که در توجه به مقام و جایگاه این گروه از جامعه اسلامی، همگان مسئول‌اند و هر یک از افراد جامعه و حکومت اسلامی در برابر چنین افرادی وظایفی بر عهده دارند.
مبلّغان و آشنایی با آسیبهای اجتماعی(1)؛ عصبانیت و راه‌های درمان آن در فرهنگ اسلامی -4
اگر انسان بتواند در حالات خشم و غضب مالک نفس خویش باشد، او را می‌توان از افراد نیرومند و توانا بر شمرد؛ چراکه کنترل نفس سرکش در آن حالت، ایمان و اراده‌ای والا و قوی لازم دارد که خیلی از انسانها نمی‌توانند از عهده‌اش بر آیند.
مبلّغان و آشنایی با آسیبهای اجتماعی(1)؛ عصبانیت و راه‌های درمان آن در فرهنگ اسلامی -3
برای فرو نشاندن خشم طبق آیات و روایات و کلمات دانشمندان اخلاق و روان، راهکارهای مختلفی وجود دارد که با انجام آنها می‌توان از ضررهای بعدی عصبانیت جلوگیری کرد که به برخی از آنها اشاره می‌شود.

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>