پنج شنبه ٣٠ شهريور ١٣٩٦
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > معارف اسلامی > نظام اسلامی 
اتحاد سیاست و دیانت در سیرۀ امام صادق(علیه السلام) -2
در ایام امامت حضرت سجاد(علیه السلام)، امام باقر و صادق آل محمد(علیهما السلام)، پیروان و حامیان ائمه(علیهم السلام) برای غاصبان خلافت خطری بزرگ به شمار می‌آمدند. بدیهی است در آن دوران اختناق و فشار دستگاه حکومت، اقتدار و نفوذ و عملیات ضد رژیمی آنان جز از طریق تشکیلات سرّی که امام(علیه السلام) آنها را نظارت و هدایت و رهبری می‌کرد، میسّر نمی‌گردید، و در قالب اقدامات مخفیانه ضربه‌هایی به زمامداران جفاگستر وارد می‌گردید؛ اما چنان این عملیاتی با تاکتیکهای ویژه و استراتژیهای حساب شده صورت می‌گرفت که برای دشمنان ناشناخته بود.
اتحاد سیاست و دیانت در سیرۀ امام صادق(علیه السلام) -1
اوضاع نابسامان اواخر دولت امویان و شرایط ویژه فرهنگی دوران امام صادق(علیه السلام) و نیز زمینه‌های فراهم آمده توسط امام باقر و سجاد(علیهما السلام) سبب شد تا پیشوای ششم(علیه السلام) برای عملی ساختن برنامۀ اصلاحی و بنیادین خود، همّت گمارد و منشأ امید صادقی باشد که شیعه سالها انتظار آن را می‌کشید.
مخالفت با نفوذ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دشمنان، در سخن و سیره علمای شیعه (3) -5
شهید میرزا کوچک خان جنگلی (1291 ـ 1340ق) و یاران صادقش این واقعیت را به اثبات رساندند که قیامشان به دلیل التزام عملی به ارزشهای دینی، پاسداری از حریم اسلام و جامعه مسلمان در برابر توطئه‌های استکباری بوده است. یکی از مورخان معاصر اعتراف می‌کند: «میرزا کوچک خان در این حال نهایت تحیّر را دارد که تکلیف او چه خواهد بود؛ زیرا از یک طرف بیگانه، هر که باشد، راضی نمی‌شود که قشون او در خاک وطن بماند، و از طرف دیگر؛ چون علاقمند به اسلام است، نمی‌خواهد عقاید کمونیستی پراکنده شود.
مخالفت با نفوذ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دشمنان، در سخن و سیره علمای شیعه (3) -4
شهید آیت الله سید حسن مدرس طباطبایی زواره‌ای(ره)از سوی علمای نجف به عنوان عالم طراز اول برگزیده شد تا به مجلس شورای ملی ایران برود و ناظر مصوبات نمایندگان (به لحاظ عدم مغایرت قوانین تصویب گردیده با قانون و شرع مقدس) باشد. او در جلسه 194 مجلس دوم و در سه شنبه 28 ذی حجه 1328ق در این مجلس حضور یافت.
مخالفت با نفوذ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دشمنان، در سخن و سیره علمای شیعه (3) -3
آیت الله حاج آقا نورالله اصفهانی (1287 ـ 1346ق) در زمرۀ فقهای بلند پایه‌ای است که در برابر نیرنگ اجانب و توطئه‌های گوناگون آنان، استقامتی زاید الوصف دارد و در جهت خنثی کردن نقشه‌های شوم آنان کارنامه‌ای درخشان و پربار از خود به یادگار نهاده است. یکی از تلاشهای مهم و سترگ ایشان، به همراه برادر بزرگش، مرحوم آقا نجفی اصفهانی، تحریم منسوجات فرنگی و کاربرد کالاهای بافندگان ایرانی در قالب تأسیس شرکت اسلامیه بود.
مخالفت با نفوذ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دشمنان، در سخن و سیره علمای شیعه (3) -2
آیت الله شیخ محمدتقی نجفی اصفهانی (1262 ـ 1332ق) در عصری زیست که زمان انحطاط ایران و دوران نفوذ تدریجی فرنگیان در این سرزمین بود. مبلّغان مذهبی اروپایی، تجار و کمپانیهای خارجی، سیاستمداران و مستشرقین، هر یک در حوزه نفوذ خود، به هویت و استقلال فرهنگی، سیاسی و اقتصادی ایران ضربه می‌زدند و متأسفانه حاکمان کشور که باید حافظ ملت و نگهبان هویت دینی و کیان کشور و عزّت و کرامت مسلمانان باشند،
مخالفت با نفوذ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دشمنان، در سخن و سیره علمای شیعه (3) -1
یکی از مبانی مهم و اساسی دین اسلام، «عدم سلطۀ کفار بر مسلمین» است که بر اساس آن، بسیاری از احکام و تکالیف وضع می‌شود. در شمارۀ گذشته ماهنامۀ مبلّغان (203 و 204) این مسئله را در سیرۀ برخی از علما بررسی کردیم و عملکرد علمای بزرگی را همچون آیات الله: سید محمد مجاهد، ملا علی کنی، سید جمال الدین اسدآبادی، میرزای شیرازی، سید ابوالقاسم کاشانی و حاج سید عبدالحسین موسوی لاری نجفی در موضوع «نفوذ دشمن» ارائه نمودیم؛ اکنون ادامۀ این مقاله ارائه می‌شود.
استقلال اقتصادی در آموزه‌های دینی و مؤلفه‌های آن -۴
برای توسعه اقتصادی و عدم نفوذ کفار و استیلای آنان بر اقتصاد کشورهای اسلامی و برای رفع سلطه، راهکارهای مختلفی وجود دارد که تشکیل برخی نهادها و سازمانهای اسلامی؛ مانند دادگاه‌های اسلامی، پارکهای علم و فناوری اسلامی و موارد دیگر.
استقلال اقتصادی در آموزه‌های دینی و مؤلفه‌های آن -3
پس از بررسی موضوع استقلال اقتصادی در آموزه‌های دینی، به بررسی مؤلفه‌های آن با نگاه دینی می‌پردازیم. مؤلفه‏ های استقلال اقتصادی برای کشور جمهوری اسلامی ایران را می‌توان در موارد زیر تبیین نمود.
استقلال اقتصادی در آموزه‌های دینی و مؤلفه‌های آن -2
ائمه(علیهم السلام) در موارد متعددی مسلمانان را به استقلال اقتصادی و عدم وابستگی به کفار سفارش کرده‏ اند: امیرالمؤمنین(علیه السلام) همواره می‏فرمود: مادامی که این اُمَّت لباس بیگانگان را نپوشـند و غذاهای آنان را اســتفاده نکنند، در خیــر خواهند بود؛ ولی هنگامی که چنین کنند، خداوند آنان را ذلیل خواهد کرد.

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>