دوشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٧
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > معارف اسلامی 
ماهنامه مبلغان
پاسخ به یک شبهه؛
در سالهای اخیر، به ویژه پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و آزادسازی نسبی قیمت حاملهای انرژی و در نتیجه بالا رفتن قیمت آب، برق، گاز و... عامه مردم که الحق همیشه سختی و زحمات انقلاب و جامعه بر دوش آنها بوده، از روی صفا و صداقتشان، گاه به مزاح و گاه به جدّ، می‌گویند: «شکر خدا، قولی که امام خمینی(ره) اول انقلاب داده بود، عملی گشته و آب و برقمان مجانی شده است!»
شرایط تداوم «انقلاب اسلامی» و تبیین کارآمدی آن -3
کارآمدی، یکی از مفاهیم مهم و بنیادین در علوم سیاسی است که توفیق در آن، موجب رشد، حفظ و تداوم هر نظامی است. هر نظام سیاسی به دنبال تحصیل کارآمدی خویش می‏باشد و بدیهی است که نظام جمهوری اسلامی ایران نیز به دنبال دستیابی به این هدف اساسی است تا دوام خویش را با تحصیل رضایت مردم تضمین نماید.
شرایط تداوم «انقلاب اسلامی» و تبیین کارآمدی آن -2
یکی از مهم‏ترین عوامل حفظ و تداوم هر پدیده‏ای، حفظ عوامل ایجاد و تشکیل دهنده آن پدیده است و این امر در خصوص انقلاب اسلامی ایران نیز صادق می‏باشد. مهم‏ترین و اساسی‏ترین عامل پیروزی انقلاب اسلامی، قیام مردم برای خدا بود و این نکته حساسی است که از دید غربی‌ها و سیاست مآبان مادی‏گرا خارج و از حیطه تفکر محدود آنان بیرون و برای آنها واژه‏ای نامفهوم است.
شرایط تداوم «انقلاب اسلامی» و تبیین کارآمدی آن -1
نهضت عظیم مردم ایران، به رهبری امام خمینی(ره) در 22 بهمن سال 57، به نقطه عطف خود رسيد و با وجود تلاشهاي گسترده‏اي كه در سطح بين‌‌المللي براي حفظ رژيم شاه و جلوگيري از موفقيت امام‌ به عمل آمد، انقلاب اسلامي ایران به ثمر نشست و سرانجام مبارزات مردم مسلمان و انقلابی موجب شد نظام 2500 ساله پادشاهی و ظلم و استبداد 50 ساله رژيم پهلوي در ايران ريشه كن شود.
معناشناسی واژه‏ های قرآنی؛ با روش تفسير قرآن به قرآن (2)؛ «واژه امام» -2
با توجه به اینکه مقام امامت، مقام تحقق بخشیدن به اهداف مذهب و هدایت به معناى رساندن به سر منزل مقصود است، نه فقط راهنمایی و پیشوا بودن؛ بلکه هدایت تکوینی را نیز شامل می‏شود، امامت؛ یعنى تأثیر باطنى و نفوذ روحانى امام و تابش شعاع وجودش در قلب انسانهاى آماده که موجب هدایت معنوی آنها می‏شود.
معناشناسی واژه‏ های قرآنی؛ با روش تفسير قرآن به قرآن (2)؛ «واژه امام» -1
امام در لغت به معنای پیشوا است. راغب می‏ گويد: «امام آن است كه از وى پيروى و به وى اقتدا شود؛ انسانی باشد که اقتداء به قول یا فعلش می‌شود يا كتاب يا غير آن، حق باشد يا باطل.»
پرسش و پاسخ؛ چراها و چراغها (5)؛ «ولایت مطلقه فقیه» -3
این شبهه در درونش تناقض وجود دارد؛ چراکه از شرایط ولیّ‏فقیه، عدالت است و اگر کسی از مسیر عدالت خارج و به استبداد کشیده شود، یکی از شرایط اصلی ولیّ‏فقیه بودن را از دست داده و دیگر ولیّ نیست که بگوییم مستبدّ است.
پرسش و پاسخ؛ چراها و چراغها (5)؛ «ولایت مطلقه فقیه» -2
یکی از عواملی که بحث ولایت مطلقه را به بحثی جدی تبدیل می‏کند، سوء تفاهمی است که در مورد مفهوم مطلقه به وجود می‏آید و علت این سوء تفاهم و برداشت نادرست، در بستر‏شناسی مفهوم اصطلاح «مطلقه» نهفته است.
پرسش و پاسخ؛ چراها و چراغها (5)؛ «ولایت مطلقه فقیه» -1
در شماره‌های گذشته (210، 211، 214 و 218) مجموعه مباحث «چراها و چراغها» مطرح شد و در آن به تبیین مسائلی در خصوص حکومت و ضرورت تشکیل آن و... پرداخته شد؛ در ادامه به بررسی شبهات پیرامون ولایت فقیه و ارکان مرتبط با آن می ‏پردازیم.
باید‌های فکری - سیاسی طلاب انقلابی؛
از نظر رهبر معظم انقلاب(حفظه الله)، حوزه علمیه نقش مولد انقلاب و نظام اسلامی را دارد. ایشان حوزه را ستون مهم انقلاب و نظام مقدس جمهورى اسلامى بر می‌شمارند. ستونی که حذف آن باعث زوال انقلاب می‌شود، لذا در موارد متعددی بر لزوم این رابطه تأکید و سفارش داشته‌اند که مبادا روحانیت به حاشیه برود و به امور مربوط به نظام توجهی نداشته باشد.

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>