پنج شنبه ١٠ فروردين ١٣٩٦
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلي > تحقیقات،مقالات > معارف اسلامی > مباحث قرآنی 
ولایت در قرآن (2) آیه «اولی الأمر» -4
اسلام مکتبی است که عقاید و سیاستش با هم آمیخته و اطاعت از رسول و اولی الأمر که امری سیاسی است، با ایمان به خدا و قیامت که امری اعتقادی است، آمیخته شده است.
ولایت در قرآن (2) آیه «اولی الأمر» -3
امام باقر ذیل آیۀ اولی الأمر می‌فرماید: «إِیَّانَا عَنى‏ خَاصَّةً، أَمَرَ جَمِیعَ الْمُؤْمِنِینَ إِلى‏ یَوْمِ الْقِیَامَةِ بِطَاعَتِنَا؛ مقصود خداوند از اولی الأمر ما (ائمه(علیهم السلام)) هستیم و مؤمنین را امر فرمود که تا روز قیامت از ما اطاعت کنند.»
ولایت در قرآن (2) آیه «اولی الأمر» -2
منظور از اولی الأمر، «امامان معصوم(علیهم السلام)» است که رهبری مادی و معنوی جامعه اسلامی در تمام شئون زندگی از طرف خداوند و پیامبر(صلی الله علیه و آله) به آنها سپرده شده است و غیر آنها را شامل نمی‌شود.
ولایت در قرآن (2) آیه «اولی الأمر» -1
در شمارۀ گذشته (مبلّغان 198) موضوع «ولایت در قرآن کریم» آغاز گردید و در آن به آیۀ شریفۀ «تبلیغ» پرداخته شد؛ اکنون در ادامۀ این موضوع، آیۀ شریفۀ «اولی الأمر» مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.
محمد اسماعیل نوری زنجانی
در شمارۀ گذشته (مبلغان 175 و 199)، موضوع «سیمای حضرت زهرا(علیها السلام) از دیدگاه قرآن» مطرح گردید و در آن به آیاتی که به صورت مستقیم یا تلویحی به سیمای حضرت فاطمه(علیها السلام) اشاره دارد، پرداخته شد.
محمد اسماعیل نوری زنجانی
ماه‌های جمادی الأولی و جمادی الثانیة رنگ و بوی فاطمی دارند؛ زیرا شهادت بانوی بزرگ اسلام، حضرت فاطمه زهرا(علیها السلام)در سیزدهم جمادی الأولی یا سوم جمادی الثانیه واقع شده و ولادتش نیز در بیستم جمادی الثانیه بوده است.
پاسخ به پرسش‌های جوانان(3) -3
فلسفه حروف مقطعه قرآن چيست؟ براي چه خداوند متعال، اين حروف نامفهوم را در قرآن آورده است؟
هجرت، عامل بقای دین -2
هجرت به معنی ترک وطن به خاطر مقاصد والای دینی، در قرآن کریم یک ارزش مهم و معیار فضیلت تلقّی شده و بیش از بیست بار در آیات قرآن تکرار شده است.
هجرت، عامل بقای دین -1
از حوادث مهم ماه ربیع الاول، هجرت پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) از مکه به مدینه است که منشأ آثار و برکات فراوانی برای اسلام و مسلمین شد. در این مقاله نگاهی به این مبحث خواهیم داشت و اهمیت آن را از نگاه قرآن کریم مورد بررسی قرار می‌‏دهیم.
محمداسماعیل نوری
در ماه ریبع الاول، حوادث متعددی رخ داده است که برخی از آنها با آیات قرآن مرتبط می باشند. یکی از آن حوادث مهم که منشأ رشد و توسعۀ دین و مبدا تاریخ اسلام قرار گرفت...

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>