يکشنبه ٢٩ مهر ١٣٩٧
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > توشه تبلیغ 
ماهنامه مبلغان
وقایع اندوهبار دهه اول صفر -6
سال 50ق بنا به روایتی در این روز، امام مجتبی(علیه السلام) در سن 47 سالگی در مدینه به شهادت رسیدند؛ ولی مشهورتر بین علمای شیعه این است که شهادت حضرت در 28 صفر همین سال بوده است.
زینب(علیها السلام) حُر و آزاده از تمام تعلقات دنیوی -5
انسانی که از تعلقات دنیوی دست شسته و به تمام آنها پشت پا زده و از اسارت نفس و هوسها رها شده است، از ایستادگی در مقابل ستمگر هیچ ترس و واهمه‌ای ندارد؛ چراکه منافعی ندارد تا توسط ستمگر به خطر بیفتد. لذا در طول اسارت هرگز در مقابل ستمگران کوتاه نیامد.
زینب(علیها السلام) حُر و آزاده از تمام تعلقات دنیوی -4
تمام حرّیت و آزادگی حضرت زینب(علیها السلام)و دل کندن از دنیا و جاذبه‌های آن، ریشه در خلوّ از هوا و هوس دارد. لذا امام معصوم او را خطاب می‌کند و می‏فرماید: «اَنتِ عَالِمَةٌ غَیرُ مُعَلِّمَةٍ» یعنی از علم الهی و لدنّی برخوردار است و این گونه علم جز به پاکان از هوا و هوس اعطا نمی‌شود.
زینب(علیها السلام) حُر و آزاده از تمام تعلقات دنیوی -3
دل کندن از وطن، دوستان و بستگان درجه یک، کار ساده و سهلی نیست، آن هم با تن دادن به مسافرت سخت و دشوار و آواره شدن در آبادیها و بیابانها، مخصوصاً با وجود دشمنان و خطرات طبیعی. حضرت زینب(علیها السلام)همراه برادرش در 28 رجب 60 هجری از مدینه حرکت کرد؛ سفری که سراسر ترس و اضطراب بود.
زینب(علیها السلام) حُر و آزاده از تمام تعلقات دنیوی -2
دومین چیزی که انسان به آن تعلقِ خاطر شدیدی دارد، فرزند است که خداوند جهت آمادگی حضرت ابراهیم(علیه السلام) برای نیل به مقام امامت، دستور سختی به او می‏دهد، و آن این است که باید فرزند خود را قربانی کنی و تعلق خویش را به او در مقابل تعلق به دوست فدا نمایی.
زینب(علیها السلام) حُر و آزاده از تمام تعلقات دنیوی -1
یکی از لقبهای آن حضرت، حرّه و آزاده از تعلّقات است. حرّ را معنا کرده‌اند: کسی که سرنوشت خود را در دست دارد و برده کسی نیست. حرّ؛ یعنی آزاد و مستقل. خالص هر چیز را حُرّ می‌گویند. فرس حرّ؛ یعنی اسب اصیل. طین حُرّ؛ یعنی خاکی که خالص است و ریگ ندارد. منطقةٌ حُرّةٌ؛ یعنی منطقه آزاد که قید و قیود گمرکی را ندارد.
وقایع اندوهبار دهه اول صفر -5
رقیه خاتون یا فاطمة بنت الحسین، معروف به فاطمه صغیره(علیها السلام)، دختر کوچک امام حسین(علیه السلام) از مادری به نام «ام اسحاق بنت طلحه» یا شاه زنان بود. سن مبارک او را 3، 4، 5 یا 7 سال دانسته‌اند. امام حسین(علیه السلام) بسیار به او مهر می‏ورزید و وی نیز به پدر علاقه فراوانی داشت.
وقایع اندوهبار دهه اول صفر -4
از وقایع جانسوز روز دوم ماه صفر، شهادت جناب زید بن علیدر کوفه می‌باشد.البته بنا بر قولی، شهادت جناب زید، فرزند امام سجاد در روز اول یا سوم صفر بوده است. وی از بزرگان و رجال با فضلیت و عالیقدر خاندان نبوت و مردی دانشمند، زاهد، پرهیزگار، شجاع و پارسا بود.
وقایع اندوهبار دهه اول صفر -3
در این روز بنا بر نقلی اسرای آل‌رسول-را وارد مجلس یزید کردند. جا دارد فکر کنیم که چه کسانی را، با چه حالتی و در چه مجلسی وارد کردند.
وقایع اندوهبار دهه اول صفر -2
شیخ عباس قمی)می‌فرماید: به قولی سر مبارک سیدالشهدا را (در روز اول ماه صفر) وارد دمشق کردند و بنی‌امیه آن روز را عید قرار دادند و آن روزی است که تازه می‌شود در آن احزان: کانَت مآتَمُ بالعِراقِ تَعُدُّها اُمَویَّةٌ بالشّام مِنْ أعیادِها

<< صفحه قبلی1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 صفحه بعدی >>