چهارشنبه ٢٨ شهريور ١٣٩٧
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > توشه تبلیغ 
ماهنامه مبلغان
نظام اخلاقی اسلام (5)؛ چند درس اخلاق برای ماه مبارک رمضان -8
توجه داشته باشیم که برای استفاده بهتر از این میهمانی و استفاده از برکات این ماه آدابی وجود دارد.
نظام اخلاقی اسلام (5)؛ چند درس اخلاق برای ماه مبارک رمضان -7
یکی از ویژگی‌های مهم ماه رمضان آن است که در این ماه، بندگان خدا به میهمانی خدا دعوت شده‌اند، چنان که پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) در خطبه آخرین جمعه ماه شعبان فرمود: ماه رمضان، ماهی است که در آن به میهمانی خدا دعوت شده، و از شایستگان کرامت الهی قرار داده شده‌اید. نفسهایتان در آن تسبیح، خوابتان در آن عبادت، عملتان در آن پذیرفته و دعایتان در آن مورد اجابت است.»
نظام اخلاقی اسلام (5)؛ چند درس اخلاق برای ماه مبارک رمضان -6و5
طبق روایات متعدد ماه رمضان چه برای روزه‌داران حقیقی و چه برای کسانی که واقعاً از روزه گرفتن معذورند، خیرات و برکات فراوانی به همراه دارد.
نظام اخلاقی اسلام (5)؛ چند درس اخلاق برای ماه مبارک رمضان -4
انتخاب ماه رمضان برای روزه گرفتن به خاطر آن است که این ماه بر سایر ماه‌ها برتری دارد و مهم‌ترین جهت برتری آن «نزول قرآن» در آن است: «شَهْرُ رَمَضانَ الَّذی أُنْزِلَ فیهِ الْقُرْآنُ هُدی لِلنَّاسِ وَ بَیناتٍ مِنَ الْهُدی وَ الْفُرْقانِ»
نظام اخلاقی اسلام (5)؛ چند درس اخلاق برای ماه مبارک رمضان -3
آثار اجتماعی روزه بر کسی پوشیده نیست. روزه درس مساوات و برابری در میان افراد اجتماع است. با انجام این دستور مذهبی، افراد متمکن هم وضع گرسنگان و محرومان اجتماع را به طور محسوس در می‌یابند، و هم با صرفه‌جویی در غذای شبانه‌روزی خود می‌توانند به کمک آنان بشتابند.
نظام اخلاقی اسلام (5)؛ چند درس اخلاق برای ماه مبارک رمضان -2
در طبّ جدید و قدیم، اثر معجزه آسای «امساک» در درمان انواع بیماری‌ها قابل انکار نیست. کم‌تر طبیبی در نوشته‌های خود اشاره‌ای به این حقیقت نکرده؛ زیرا عامل بسیاری از بیماریها زیاده‌روی در خوردن غذاهای مختلف است؛ چون مواد اضافی جذب نشده، به صورت چربیهای مزاحم در نقاط مختلف بدن، یا چربی و قند اضافی در خون یا لابلای عضلات بدن باقی می‌مانند و لجن زارهای متعفّنی برای پرورش میکروب‌های بیماری‌های عفونی می‌شوند. در این حال، بهترین راه برای مبارزه با این بیماریها، نابود کردن این لجن زارها از طریق امساک و روزه است!
نظام اخلاقی اسلام (5)؛ چند درس اخلاق برای ماه مبارک رمضان -1
با توجه به اینکه مبلّغان گرامی در ماه مبارک رمضان، ضمن بیان مسائل اعتقادی، فقهی، سیاسی و... مطالب اخلاقی نیز مطرح خواهند نمود، لازم دیدیم چند درس کوتاه اخلاقی در اختیار ایشان قرار دهیم تا شاید بدین وسیله مشمول دعای خیر آنان گردیم.
آموزش روزه در خانواده با توجه به سیره معصومین(علیهم السلام) -3
از آنجا که انسان موجودی آگاه و بااراده است، اولین گام در آموزش وی، آشنا کردن او با رفتار مورد نظر است. در آموزش روزه نیز این قاعده صادق است و به همین سبب، در سیره معصومان(علیهم السلام) به آشنا کردن فرزندان با این عمل عبادی توجه جدی شده تا در فرصتهای مناسب آنان را با ابعاد گوناگون روزه و آثار آن آشنا و نسبت به انجام آن متمایل کنند که ماه مبارک رمضان بهترین زمان آماده کردن و آموزش فرزندان است.
آموزش روزه در خانواده با توجه به سیره معصومین(علیهم السلام) -2
روزه دو ویژگی دارد که آن را از نماز متمایز می‌کند: نخست آنکه زمان روزه بودن، یک ماه در سال است، در حالی که نماز عبادتی است که در هر شبانه روز پنج بار تکرار می‌شود. به همین سبب، فرصت برای تمرین و تکرار روزه در مقایسه با نماز محدودتر است و لازم است آموزش روزه فرایندی تدریجی داشته باشد.
آموزش روزه در خانواده با توجه به سیره معصومین(علیهم السلام) -1
روزه یکی از عبادات مهم اسلامی است و در متون دینی بر آن تأکید فراوانی شده است، به گونه‌ای که یکی از ارکان دین مبین اسلام شمرده شده است. با توجه به این مسئله، در روایات معصومین(علیهم السلام) بر آموزش روزه، خصوصاً به فرزندان، سفارش شده است.

<< صفحه قبلی5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 صفحه بعدی >>