شنبه ٠٥ فروردين ١٣٩٦
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلي > تحقیقات،مقالات 
اقدامات اساسی پیامبر(صلی الله علیه و آله)در مدینه -1
به دنبال مقالات پیشین که درباره فعالیت‌های پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله)در مکه و هجرت حضرت به مدینه بود، در این مقاله به برخی از اقدامات مهم و مؤثر آن حضرت که در بدو ورود به مدینه یا در ماه‌های آغازین سکونت در آن شهر انجام دادند، اشاره می‌شود که برخی نیز با آیات قرآن کریم ارتباط دارند.
بررسی رویدادهای قیام توّابین -8
شهادت سران توّابین موجی از غم و اندوه را در میان شیعیان به جا گذاشت. سپاهیان توّابین از سوی کربلا، بدون توجه به مرگ، به‌سوی ابن زیاد حرکت کردند. بعضی از آنها برای رسیدن به اجر و ثواب متقین، و بعضی برای توبه از گناه خویش رفتند.
بررسی رویدادهای قیام توّابین -7
سپاه توّابین به عین الورده رسید و در آنجا اردو زد. مدت زیادی نگذشت که سپاهیان شام به رهبری ابن مرجانه خبیث نیز به آنجا رسیدند و جنگ شدیدی بین آنان در گرفت و توّابین از خود شجاعت و مقاومت بی‌نظیری نشان دادند.
بررسی رویدادهای قیام توّابین -6
اولین جایی که توّابین در ابتدای مسیرشان به آنجا رفتند، مرقد سرور آزادگان، امام حسین(علیه السلام)بود. آنان در آنجا به شدت بر آن امام(علیه السلام)گریه کردند و به درگاه خداوند تضرع نمودند که از گناهشان در یاری ندادن ایشان بگذرد.
بررسی رویدادهای قیام توّابین -5
هنگام قیام توّابین (روز اول ربیع الثانی سال 65ق که از قبل بر آن توافق شده بود) فرا رسید. سلیمان به «حکم بن منقذ کندی» و «ولید بن عصیر کنانی» دستور داد تا در خیابان‌های کوفه شعار «یا لثارات الحسین» را سر دهند.
بررسی رویدادهای قیام توّابین -4
حکومت محلی کوفه، زیر نظر حکومت مرکزی ابن زبیر بود و عبدالله بن یزید انصاری، والی آن و ابراهیم بن محمد بن طلحه، مسئول جمع‌آوری خراج کوفه بودند. حرکت توّابین موجب رضایتمندی حکومت محلی کوفه شد؛ زیرا این قیام باعث تضعیف حکومت مرکزی اموی از نظر نظامی و اقتصادی می‌شد و این برای حکومت ابن زبیر و والیان آن خوشایند بود.
بررسی رویدادهای قیام توّابین -3
مختار، سلیمان بن صُرد را برای فرماندهی نیروهای مسلح توّابین شایسته نمی‌دید؛ زیرا او تجربه‌ای در امور سیاسی و نظامی نداشت. مختار تصریح می‌کرد سلیمان مردی است که تخصصی در امور جنگ و سیاست ندارد.
بررسی رویدادهای قیام توّابین -2
سلیمان بن صرد نامه‌هایی به بزرگان شیعه نوشت و آنان را از گردهمایی توّابین و تصمیم‌هایی که برای انتقام از قاتلان امام حسین(علیه السلام)گرفته شد با خبر ساخت.
بررسی رویدادهای قیام توّابین -1
پس از شهادت حضرت اباعبدالله الحسین(علیه السلام)بین مردم کوفه و برخی بلاد مسلمین دو روحیه بروز کرد؛ یکی روحیهٔ پشیمانی و دیگری روحیهٔ انتقام که هر کدام از این دو روحیه، منجر به حوادث و جریاناتی در تاریخ اسلام شد، به‌طوری‌که در «قیام توابین» روحیه پشیمانی رخ نمود و حس انتقام در «قیام مختار».
قیام مختار؛ تهمت‌ها و تحریف‌ها -3
هر که با دیده بصیرت و تحقیق بر تاریخ و حدیث و علم رجال بنگرد، در می‌یابد که مختار، از پیشگامان دین‌داری و هدایت و اخلاص بوده است و همانا نهضت مقدس او تنها برای برپایی عدالت به وسیله ریشه‌کن کردن ملحدان و ظلم اموی‌ها بود.

<< صفحه قبلی4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 صفحه بعدی >>