جمعه ٠٦ مرداد ١٣٩٦
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات 
جهاد در اسلام -2
در راه خدا، با کسانی که با شما می‌جنگند، نبرد کنید! و از حدّ تجاوز نکنید، که خدا تجاوزکنندگان را دوست نمی‌دارد. و آنان (بت‌پرستانی که از هیچ گونه جنایتی ابا ندارند) را هر کجا یافتید، به قتل برسانید! و از آنجا (مکه) که شما را بیرون ساختند آنان را بیرون کنید! و فتنه (و بت پرستی) از کشتار هم بدتر است! و با آنان نزد مسجد الحرام (در منطقۀ حرم) جنگ نکنید! مگر اینکه در آنجا با شما بجنگند، پس اگر (در آنجا) با شما پیکار کردند، آنان را به قتل برسانید، چنین است جزای کافران.
جهاد در اسلام -1
در ادامۀ مقالات گذشته که دربارۀ هجرت پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) از مکه به مدینه و اقدامات اساسی او در مدینه بود، در این مقاله، «جهاد» و تشریع آن در اسلام بررسی می‌شود.
تبليغ نظام‌‏مند (2) روش تحليل مسائل تبليغي -3
يكي از مصاديق تفاوت ظرفيت‌ها، تفاوت سنين مخاطبان است. تعليم و تربيت امري تدريجي است و اهداف آن نيز به تدريج تحقق مي‌‏يابند. از اين‏رو، برنامه‌‏ريزان در طراحي دوره‌های آموزشي، ضمن تعيين مراحل و مقاطع مختلف سنّي، براي هر مقطع اهداف خاصّي را معيّن مي‏‌کنند.
تبليغ نظام‏‌مند (2) روش تحليل مسائل تبليغي -2
انسانها از حیث توان جسمی و روحی در درجات مختلفی قرار دارند. از اين‏رو، انتظار اسلام از افراد به ميزان ظرفيت و توانايي آنها مي‌‏باشد؛ زيرا تکلیف بيش از توان، نه تنها نقلاً؛ بلكه عقلاً نيز قبیح است. تقسیم احکام تکلیفی به پنج دسته حرام، واجب، مستحب، مکروه و مباح و به عبارت دیگر، تقسیم به حداقل (انجام واجب و ترك حرام) و حداکثر (انجام مستحب و ترك مکروه) به سادگی انعطاف ذاتی احکام را نشان می‏‌دهد.
تبليغ نظام‌‏مند (2) روش تحليل مسائل تبليغي -1
در شماره گذشته مبلّغان (194)، به بیان موضوع «روش تحلیل مسائل تبلیغی» پرداخته شد و در آن، پس از ذکر مقدمه‏‎ای، برخی عناصر عمده مؤثر در تبليغ، همچون: پيام (محتوا) و مبلّغ مورد بررسی قرار گرفت. اکنون سایر عناصر مؤثر در تبلیغ ارائه می‌‏شود.
پاسخ به پرسش‌‌های زرتشتیان (1)
امروزه یکی از وظایف و مسئولیت‌های مبلّغان دینی، پاسخگویی به شبهات و پرسش‌هایی است که از سوی پیروان و مروّجین فرقه‌ها و نحله‌ها منتشر می‌شود؛ در این راستا به برخی پرسش‌های مروّجین زرتشتی‌گری پاسخ می‌دهیم.
گلشن احکام ؛
در ماهنامه مبلّغان (شماره 201) موضوع «احکام مواد غذایی» مطرح گردید و در آن به مباحثی همچون: «اصل حلیّت»، «مواد غذایی داخلی و خارجی»، «نجس شدن مواد غذایی»، «خباثت» و «تشخیص بهداشت» اشاره شد؛ اکنون ادامهٔ این موضوع ارائه می‌گردد.
خیانت برخی از خواص و کارگزاران امام علی(علیه السلام)(5)
در شماره‌های گذشته مبلغان (193، 194، 196، 200 و 201) به بررسی احوالات برخی از خواص بی‌بصیرت عصر امیرالمؤمنین علی(علیه السلام)پرداختیم؛ زندگی افرادی همچون: «سعد بن فدکی تمیمی» و «ابوموسی اشعری» بررسی و ارائه شد و در مبلغان شماره 200، بخش اول زندگی «اشعث بن قیس» مطرح گردید که در آن به موضوعاتی همچون: «خاندان اشعث»، «ازدواج اشعث با بزرگان»، «اشعث در عصر فتوحات»، «پرماجراترین دوران اشعث» و «ارتباط با معاویه» اشاره گردید؛ اکنون ادامه این مبحث تقدیم می‌شود.
خودی و غیرخودی در مکتب اهل‏بیت(علیهم السلام) (4)«شرایط معیّت با اهل‏بیت(علیهم السلام)»
در شماره‌های گذشته (مبلّغان 197، 198 و 199) موضوع «خودی و غیرخودی در مکتب اهل‌بیت(علیهم السلام)» مطرح گردید و در آن به مباحثی همچون: «ملاک‌های غیرخودی»، «راه‌های علاج تعصّب» و «نمونه‌هایی از خودی‌ها» و... اشاره گردید؛ اکنون در ادامه این موضوع به مبحث «شرایط معیّت با اهل‌بیت(علیهم السلام)» می‌پردازیم.
اصول و مهارت‌های مناظره (5) اصول فنی قابل توجه در مناظره (2) -5
در مناظره نباید شکل اجبار و اکراه به خود بگیریم. عموم ادیان الهی، خصوصاً دین اسلام و معارف انسان‌ساز آن، جنبه تحمیل، اکراه و اجبار ندارد؛ زیرا اصولاً دین و معارف آن، سلسله اعتقادات عقلی و قلبی است و از این جهت، ممکن نیست حالت تحمیلی داشته باشد.

<< صفحه قبلی3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 صفحه بعدی >>