پنج شنبه ٣٠ شهريور ١٣٩٦
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات 
ویژگی‌های جوانان و روشهای تربیت اسلامی در کلام امام رضا(علیه السلام)(1) -3
قبل از پرداختن به روشهای تربیت جوانان از منظر امام رضا(علیه السلام)، شایسته است به دو ویژگی مهم دوران جوانی توجه شود که در مسیر تعلیم و تربیت جوانان راهگشا و مفید است.
ویژگی‌های جوانان و روشهای تربیت اسلامی در کلام امام رضا(علیه السلام)(1) -2
همان ‌گونه که جوان مظهری از نشاط، معنویت، محبّت، تلاش و معرفت است، حکومت سبز و سراسر نشاط حضرت مهدی(علیه السلام) نیز عرصه درخشش جوانان خواهد بود و این طراوت و شادابی در سطح جهان گسترده خواهد شد. حتی خود حضرت نیز به صورت جوانی شاداب و پر انرژی ظاهر خواهد شد.
ویژگی‌های جوانان و روشهای تربیت اسلامی در کلام امام رضا(علیه السلام)(1) -1
وجود میلیونها جوان و ده‏ها هزار مدیر و مربی تربیت شده در پرتو فرهنگ و معارف قرآن و اهل‏بیت(علیهم السلام) می‏تواند آینده انقلاب اسلامی و حرکت کشور ما را به سوی اهداف بلند الهی تضمین کند و برای سعادت دیگر جوامع، الگویی شایسته باشد؛ چراکه همواره سالمندان به پشت سر نگاه دارند؛ ولی جوانان رو به آینده حرکت می‏کنند.
مخالفت با نفوذ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دشمنان، در سخن و سیره علمای شیعه (2) -6
وقتی آیت الله میرزا ابراهیم محلاتی (1266ـ 1336ق) از فقهای وارسته عصر قاجاریه، متوجه شد یکی از کشیشهای انگلیسی به کودکان مسلمان تعلیم می‌دهد و از این راه می‌خواهد آنان را مطابق تعالیم کلیسا و مسیحیت پرورش دهد، نتوانست در برابر این نیرنگ خاموش او ساکت باشد و اجازه دهد اجانب در فرهنگ مسلمانان خدشه‌ای وارد سازند.
مخالفت با نفوذ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دشمنان، در سخن و سیره علمای شیعه (۲) -۵
مرحوم آیت الله حاج سید عبدالحسین موسوی لاری نجفی (1264 ـ 1320ق) از مراجع بزرگ تقلید شیعه و در زمرۀ طلایه‌داران مبارزه با استبداد، استکبار و استعمار به شمار می‌رود. بارزترین ویژگی آن مرحوم - که در سراسر زندگی او جلوه داشت - نفرت شدید از سیاستهای ابرقدرتهای آن عصر، به خصوص دولت انگلیس می‌باشد.
مخالفت با نفوذ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دشمنان، در سخن و سیره علمای شیعه (2) -4
آیت الله سید ابوالقاسم کاشانی (1260 ـ 1340ش)، فقیه مبارز و مجاهد خستگی ناپذیری بود که عمر خود را در راه مبارزه با استبداد، استکبار و ستمگری گذراند و چون دژی استوار در برابر تهاجم بیگانگان به کشورهای اسلامی ایستادگی کرد و به پاسداری از اسلام و ارزشهای قرآن و سنت و عترت نبی اکرم(صلی الله علیه و آله)برخاست. وی به سبب خوی استکباری بریتانیا، هرگز حاضر نبود پای میز مذاکره و سازش با این ابرقدرت متجاوز بنشیند و تجدید رابطه با بریتانیا را مرگ ملت می‌دانست.
مخالفت با نفوذ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دشمنان، در سخن و سیره علمای شیعه (2) -3
در ایامی که دولت انگلستان و روسیه ایران را به سه منطقه تقسیم کردند، و نواحی شمالی تحت نفوذ روس، مناطق جنوب تحت اشغال بریتانیا و نقاط مرکزی به صورت بی‌طرف ماند، کشور اسلامی لیبی به اشغال ایتالیا درآمد. آیت الله سید محمدکاظم یزدی(ره) مرجع وقت شیعیان جهان، در این فتوا 5 ذی حجه 1329ق فتوای تاریخی و مهم خود را درباره این اوضاع اسفبار صادر کرد.
مخالفت با نفوذ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دشمنان، در سخن و سیره علمای شیعه (2) -2
بعد از اینکه سپاه بریتانیا سامرا را مورد محاصره قرار داد، میرزا محمدتقی شیرازی(ره) شاگرد برجسته میرزای مجدد که فقیهی توانا بود، در برابر مهاجمان مذکور از خود مقاومت نشان داد و سرانجام ناگزیر آخرین فردی بود که این دیار زیارتی را به مقصد کاظمین ترک کرد. آنگاه راهی کربلا شد و در این شهر روح مبارزه و پایداری در برابر قوای طغیان‌گر انگلیسی را در کالبد جامعه اسلامی دمید و خود نیز با صلابت و شجاعتی وصف ناپذیر، به منظور دفاع از حقوق پایمال گردیده شیعیان عراق قیام کرد و فتوای تاریخی و حماسی خویش را که غیرت دینی و ملی مردم عراق را به جوش آورد، صادر کرد و آنان را برای جهادی مقدس مهیا ساخت.
مخالفت با نفوذ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دشمنان، در سخن و سیره علمای شیعه (۲) -۱
یکی از مبانی مهم و اساسی دین مبین اسلام، «عدم سلطۀ کفار بر مسلمین» است که بر اساس آن، بسیاری از احکام و تکالیف وضع می‌شود. در شماره گذشته ماهنامه مبلّغان (شماره 203) این مسئله را در سیرۀ برخی از علما بررسی کردیم و عملکرد علمای بزرگی همچون: آیت الله سید محمد مجاهد، آیت الله ملاعلی کنی و سید جمال الدین اسدآبادی را در موضوع «نفوذ دشمن» ارائه کردیم؛ اکنون ادامۀ این مقاله ارائه می‌شود.
بررسی فقهی مراجعه به پزشک جنس مخالف -۳
استثنا شدن معالجه از حرمت لمس و نظر نامحرم در فقه امامیه و حتی عامه، اجماعی است. در ذیل چند مورد از آرای فقهایی که در این موضوع ادعای اجماع دارند، بیان می‏شود.

<< صفحه قبلی3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 صفحه بعدی >>