چهارشنبه ٠٣ خرداد ١٣٩٦
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلي > تحقیقات،مقالات 
انتخابات؛ بایدها و نبایدها، فضائل و رذائل -1
نظام شورایی در اسلام به معنای به رسمیت شناختن رأی اکثریت است، تا بر اثر تبادل آرا و استفاده از نظرهای کارشناسان لایق، شایسته و کاردان، بهترین رأی و تصمیم‌گیری به دست آید و در واقع با ملاحظهٔ آرای گوناگون و تنظیم خردهای متفاوت، حقایق، بهتر آشکار شود و راه صواب زودتر به دست آید.
سرمقاله؛
حوزه‌های علمیه نهادی برخاسته از متن اسلام است. حوزه فرزند رشید اسلام و قرآن است. قرآن کریم، مادر حوزه‌های علوم اسلامی است. حوزه‌‏های علمیه خود را در پاسداری از جان مادر مسئول می‌شناسد و با تمام توان از قرآن و عترت‏(علیهم السلام) پاسداری می‌کند.
وعده‌های پوچ
سی که وعده‌های پوچ داده قابل اعتماد نیست. برای انتخاب دوست باید، شاخصه وفای به عهد را در نظر داشت. چنانکه امام علی(ع) می‌فرمایند: به دوستى كه به عهد خود وفا نمى‌كند اعتماد نكن.» حال، چگونه ممکن است برای یکی از مهمترین امور جامعه اسلامی که همان حاکمان آنهاست، شاخصه وفای به عهد، ضروری نباشد؟!
انتخاب روحیه جهادی
جهاد و تلاش در راه خدا، یک وظیفه عمومی است که صاحبان قدرت در درجه اوّل عمل به این وظیفه هستند. امام علی(علیه السلام) می‌فرمایند: «در راه خدا با دست‌هاى خود جهاد كنيد، اگر نتوانستيد با زبان‌هاى خود و اگر باز هم نتوانستيد با قلب خود جهاد كنيد.
حالا این «تأیید صلاحیت» یعنی چه؟!
اهلیت و شایستگی برای سپردن مسئولیت به یک شخص، امری بدیهی است که نیاز به توضیح چندانی ندارد. از ساکنین یک مجتمع مسکونی گرفته که سعی می‌کنند تا بهترین و مورد اعتمادترین فرد را به عنوان مسئول و نماینده‌ی ساختمان خود برگزینند تا ساکنین یک محله، یک شهر و یک کشور؛ که برای سپردن پست‌ها و مسئولیت‌های موجود، حاضر نیستند به هر کسی اعتماد کنند.
فرازهایی از سیره اخلاقی و رزمی حضرت ابو الفضل العباس(علیه السلام)؛
در سیرۀ حضرت عباس(علیه السلام)خصالی چون معرفت، بصیرت، درایت، فراست، شجاعت، فداکاری و عبودیت چنان با یکدیگر عجین گردیده‌اند که علما، رجال‌نگاران، خطبا و ادیبان نمی‌توانند به سهولت تمامی ویژگیهای این سردار حماسه آفرین کربلا و علمدار عاشورا را توصیف و تحریر کنند و در این باره به عجز خود اعتراف کرده‌‏اند.
دو شرط اعتماد به کاندیدا
در دین اسلام دو نشانه برای معتمد بودن افراد ذکر شده است؛ راستگویی و امانت! خدا هم برای انتخاب پیامبران به همین دو ویژگی توجّه کرده است. امام صادق(علیه السلام) می‌فرمایند:خداى عزّ و جلّ هيچ پيامبرى را نفرستاد، مگر با راستگويى، و برگرداندن امانت به نيكوكار و يا بدكار.
رهایی از انتخاب غلط
اهل جهنم، گوش به فرمان نبودن و عدم تفکر و تعقل را سبب جهنمی شدن خویش معرفی می‌کنند. این مطلب در آیه 10 سوره ملک مطرح شده است. ولی همین کارها می‌تواند دنیا را هم به هم بریزد و دنیا را نیز تبدیل به جهنم کند. این خاصیت انحراف و انتخاب غلط است.
ویژه نامه سالروز شهادت استاد آیت الله مطهری و هفته معلم
مطهری كه در طهارت روح و قوت ایمان و قدرت بیان كم نظیر بود، رفت و به ملأ اعلی پیوست، لكن بدخواهان بدانند كه با رفتن او شخصیت اسلامی و علمی و فلسفی‌اش نمی‌رود.
جلوه‌ای از سیره و سیمای بزرگان (1)
الگوبرداری از زندگی گذشتگان و عبرت‌گیری از کردار دیگران، رهنمودی است از تعالیم قرآن و معارف روایات اهل‌بیت(علیهم السلام) که همواره مورد توجه علما و بزرگان دین نیز بوده است. آیات قرآن کریم و روایات ائمه(علیهم السلام)(به ویژه در نهج البلاغه)، از گذشتگان سخن می‌گویند تا برای مؤمنین درس عبرت باشد، لذا در اینجا بخشی از زندگی علما و مبلّغین بزرگ ارائه می‌شود تا برای مبلّغین گرامی و در جهت نشر فرهنگ دین تأثیرگذار باشد.

<< صفحه قبلی2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 صفحه بعدی >>