دوشنبه ٠٢ اسفند ١٣٩٥
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلي > تحقیقات،مقالات 
بررسی رویدادهای قیام توّابین -5
هنگام قیام توّابین (روز اول ربیع الثانی سال 65ق که از قبل بر آن توافق شده بود) فرا رسید. سلیمان به «حکم بن منقذ کندی» و «ولید بن عصیر کنانی» دستور داد تا در خیابان‌های کوفه شعار «یا لثارات الحسین» را سر دهند.
بررسی رویدادهای قیام توّابین -4
حکومت محلی کوفه، زیر نظر حکومت مرکزی ابن زبیر بود و عبدالله بن یزید انصاری، والی آن و ابراهیم بن محمد بن طلحه، مسئول جمع‌آوری خراج کوفه بودند. حرکت توّابین موجب رضایتمندی حکومت محلی کوفه شد؛ زیرا این قیام باعث تضعیف حکومت مرکزی اموی از نظر نظامی و اقتصادی می‌شد و این برای حکومت ابن زبیر و والیان آن خوشایند بود.
بررسی رویدادهای قیام توّابین -3
مختار، سلیمان بن صُرد را برای فرماندهی نیروهای مسلح توّابین شایسته نمی‌دید؛ زیرا او تجربه‌ای در امور سیاسی و نظامی نداشت. مختار تصریح می‌کرد سلیمان مردی است که تخصصی در امور جنگ و سیاست ندارد.
بررسی رویدادهای قیام توّابین -2
سلیمان بن صرد نامه‌هایی به بزرگان شیعه نوشت و آنان را از گردهمایی توّابین و تصمیم‌هایی که برای انتقام از قاتلان امام حسین(علیه السلام)گرفته شد با خبر ساخت.
بررسی رویدادهای قیام توّابین -1
پس از شهادت حضرت اباعبدالله الحسین(علیه السلام)بین مردم کوفه و برخی بلاد مسلمین دو روحیه بروز کرد؛ یکی روحیهٔ پشیمانی و دیگری روحیهٔ انتقام که هر کدام از این دو روحیه، منجر به حوادث و جریاناتی در تاریخ اسلام شد، به‌طوری‌که در «قیام توابین» روحیه پشیمانی رخ نمود و حس انتقام در «قیام مختار».
قیام مختار؛ تهمت‌ها و تحریف‌ها -3
هر که با دیده بصیرت و تحقیق بر تاریخ و حدیث و علم رجال بنگرد، در می‌یابد که مختار، از پیشگامان دین‌داری و هدایت و اخلاص بوده است و همانا نهضت مقدس او تنها برای برپایی عدالت به وسیله ریشه‌کن کردن ملحدان و ظلم اموی‌ها بود.
قیام مختار؛ تهمت‌ها و تحریف‌ها -2
در طول تاریخ نسبت به شخصیت مختار و نیز قیام وی، تهمت‌ها و تحریف‌های زیادی روا داشته شده که در اینجا به برخی از آنها اشاره می‌کنیم و پاسخی ذیل هر کدام ارائه می‌نماییم.
قیام مختار؛ تهمت‌ها و تحریف‌ها -1
پدر وی «ابوعبیدةبن مسعود ثقفی» از مردان شجاع و فرماندهان لایقی بود که در مدت عمر خود کارهای برجسته‌ای انجام داد و سرانجام در «یوم الجسر» ـ جنگی که میان مسلمانان و لشکر فارس در زمان خلیفه دوم اتّفاق افتاد ـ در نزدیکی «حیره» کنار پل دجله به اتّفاق یکی از فرزندانش به نام «جبر بن أبی عبیدة» در سال 14 هجری کشته شد.
ولایت در قرآن کریم (1)؛ «آیه تبلیغ» -6
اگر تاریخ را مطالعه کنیم و شرایط آن روز را بسنجیم، به این نتیجه می‌رسیم که امت فاقد رهبر با خطرات متعددی مواجه خواهد شد، خصوصاً در آن روزگار که خطرات متعددی اسلام و مسلمین را تهدید می‌کرد.
ولایت در قرآن کریم (1)؛ «آیه تبلیغ» -5
مهم‌ترین ایرادی که در مورد روایت غدیر می‌شود، این است که «مولی» به معنی دوست و یار و یاور آمده است و معلوم نیست در اینجا به این معنی نباشد. پاسخ این سخن پیچیده نیست.

<< صفحه قبلی2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 صفحه بعدی >>