پنج شنبه ١٠ فروردين ١٣٩٦
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلي > تحقیقات،مقالات 
قیام مختار؛ تهمت‌ها و تحریف‌ها -2
در طول تاریخ نسبت به شخصیت مختار و نیز قیام وی، تهمت‌ها و تحریف‌های زیادی روا داشته شده که در اینجا به برخی از آنها اشاره می‌کنیم و پاسخی ذیل هر کدام ارائه می‌نماییم.
قیام مختار؛ تهمت‌ها و تحریف‌ها -1
پدر وی «ابوعبیدةبن مسعود ثقفی» از مردان شجاع و فرماندهان لایقی بود که در مدت عمر خود کارهای برجسته‌ای انجام داد و سرانجام در «یوم الجسر» ـ جنگی که میان مسلمانان و لشکر فارس در زمان خلیفه دوم اتّفاق افتاد ـ در نزدیکی «حیره» کنار پل دجله به اتّفاق یکی از فرزندانش به نام «جبر بن أبی عبیدة» در سال 14 هجری کشته شد.
ولایت در قرآن کریم (1)؛ «آیه تبلیغ» -6
اگر تاریخ را مطالعه کنیم و شرایط آن روز را بسنجیم، به این نتیجه می‌رسیم که امت فاقد رهبر با خطرات متعددی مواجه خواهد شد، خصوصاً در آن روزگار که خطرات متعددی اسلام و مسلمین را تهدید می‌کرد.
ولایت در قرآن کریم (1)؛ «آیه تبلیغ» -5
مهم‌ترین ایرادی که در مورد روایت غدیر می‌شود، این است که «مولی» به معنی دوست و یار و یاور آمده است و معلوم نیست در اینجا به این معنی نباشد. پاسخ این سخن پیچیده نیست.
ولایت در قرآن کریم (1)؛ «آیه تبلیغ» -4
ابن ابی حاتم در تفسیر خود این روایت را آورده است که: «نزلت هذه الآیة [يَا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ ما أُنْزِلَ إِلَيْكَ مِنْ رَبِّكَ] فی علیّ بن ابی‏طالب؛ این آیه در مورد حضرت علی(علیه السلام)نازل شده است.»
ولایت در قرآن کریم (1)؛ «آیه تبلیغ» -3
ظاهر آیه نشان می‌دهد که فرمان مهمی بر پیامبر(صلی الله علیه و آله)نازل شده است و خداوند به وی دستور داد که آن را به مردم برساند و حتی جمله [فَمَا بَلَّغتَ رِسَالَتَهُ] نشان می‌دهد که ابلاغ آن با ابلاغ تمامی رسالت او برابری می‌کند، به نحوی که اگر آن را ترک کند، گویا تمام رسالت الهی خود را ترک کرده است.
ولایت در قرآن کریم (1)؛ «آیه تبلیغ» -2
همانطور که گذشت، بسیاری از علمای اهل سنّت اعتراف کرده‏‌اند که این آیه در روز غدیر خم و در مورد حضرت علی(علیه السلام)نازل شده است. حال جای سؤال است که چه چیزی باعث شده این حقیقت از اکثر مسلمانان مخفی بماند و چه کارهایی برای کتمان این حقیقت انجام شده است؟
ولایت در قرآن کریم (1)؛ «آیه تبلیغ» -1
امروزه پرداختن به موضوع «ولایت» که خاستگاه شکست دشمنان اسلام است، دارای اهمیتی ویژه و همواره مورد نیاز جامعه تبلیغی است. از سوی دیگر، قرآن کریم به عنوان ثقل اکبر و یادگار رسول اعظم(صلی الله علیه و آله)، بهترین و برترین سند اثبات تعالیم اسلام و فرهنگ تشیّع قلمداد می‌شود.
ایمان در حاشیه -3
اکنون که شرایط ویژهٔ دیگری بر ایران اسلامی حاکم شده و در این برههٔ زمانی، دور تازه‌ای از اتفاقات سیاسی در ایران شکل می‌گیرد، وظایف و مسئولیت‌های مبلّغان دینی، سنگین‌تر از دیروز خودنمایی می‌کند. بصیرت داشتن و بصیرت آفرینی، در این زمان از هر مسئله‌ای مهم‌تر و واجب‌تر است.
ایمان در حاشیه -2
در موضوع مسائل و مباحث سیاسی و اجتماعی نیز این مسئله سرایت دارد؛ برخی ایمان حداقلی را سرلوحهٔ زندگی خود قرار داده‌اند و سیاست را از دیانت جدا پنداشته‌اند؛ برخی نیز پا را از این فراتر گذاشته و در مواجهه با مسائل سیاسی و اجتماعی، دین خود را به‌راحتی فدا می‌کنند و آن را پلکانی برای رسیدن به دنیای خود می‌دانند.

<< صفحه قبلی5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 صفحه بعدی >>