سه شنبه ٢٨ دی ١٣٩٥
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلي > تحقیقات،مقالات > معارف اسلامی > اعتقادات 
ولایت در قرآن کریم (1)؛ «آیه تبلیغ» -6
اگر تاریخ را مطالعه کنیم و شرایط آن روز را بسنجیم، به این نتیجه می‌رسیم که امت فاقد رهبر با خطرات متعددی مواجه خواهد شد، خصوصاً در آن روزگار که خطرات متعددی اسلام و مسلمین را تهدید می‌کرد.
ولایت در قرآن کریم (1)؛ «آیه تبلیغ» -5
مهم‌ترین ایرادی که در مورد روایت غدیر می‌شود، این است که «مولی» به معنی دوست و یار و یاور آمده است و معلوم نیست در اینجا به این معنی نباشد. پاسخ این سخن پیچیده نیست.
ولایت در قرآن کریم (1)؛ «آیه تبلیغ» -4
ابن ابی حاتم در تفسیر خود این روایت را آورده است که: «نزلت هذه الآیة [يَا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ ما أُنْزِلَ إِلَيْكَ مِنْ رَبِّكَ] فی علیّ بن ابی‏طالب؛ این آیه در مورد حضرت علی(علیه السلام)نازل شده است.»
ولایت در قرآن کریم (1)؛ «آیه تبلیغ» -3
ظاهر آیه نشان می‌دهد که فرمان مهمی بر پیامبر(صلی الله علیه و آله)نازل شده است و خداوند به وی دستور داد که آن را به مردم برساند و حتی جمله [فَمَا بَلَّغتَ رِسَالَتَهُ] نشان می‌دهد که ابلاغ آن با ابلاغ تمامی رسالت او برابری می‌کند، به نحوی که اگر آن را ترک کند، گویا تمام رسالت الهی خود را ترک کرده است.
ولایت در قرآن کریم (1)؛ «آیه تبلیغ» -2
همانطور که گذشت، بسیاری از علمای اهل سنّت اعتراف کرده‏‌اند که این آیه در روز غدیر خم و در مورد حضرت علی(علیه السلام)نازل شده است. حال جای سؤال است که چه چیزی باعث شده این حقیقت از اکثر مسلمانان مخفی بماند و چه کارهایی برای کتمان این حقیقت انجام شده است؟
ولایت در قرآن کریم (1)؛ «آیه تبلیغ» -1
امروزه پرداختن به موضوع «ولایت» که خاستگاه شکست دشمنان اسلام است، دارای اهمیتی ویژه و همواره مورد نیاز جامعه تبلیغی است. از سوی دیگر، قرآن کریم به عنوان ثقل اکبر و یادگار رسول اعظم(صلی الله علیه و آله)، بهترین و برترین سند اثبات تعالیم اسلام و فرهنگ تشیّع قلمداد می‌شود.
شرایط امر به معروف و نهی از منکر (3) -2
شرط چهارم از شرایط امر به معروف و نهی از منکر این است که این دو باید در «حوزه تکالیف» محقق شوند؛ یعنی امر به معروف و نهی از منکر تنها و تنها در دایره انجام و تحقق «تکالیف و احکام الهی» صورت می‏‌گیرد، اعم از انجام واجبات و ترک محرمات. بنابراین، آمر به معروف و ناهی از منکر فقط در این حوزه می‏‌تواند انجام وظیفه نماید، نه خارج از آن.
شرایط امر به معروف و نهی از منکر (3) -1
در شماره‏‌های گذشته ماهنامه مبلّغان (195 و 196) موضوع «شرایط امر به معروف و نهی از منکر» مطرح گردید و در بخش اول، شرط «شناخت احکام» و در بخش دوم، شرط «اصرار بر گناه» بحث و بررسی شد؛ اکنون در ادامۀ این مبحث، به شرط سوم و چهارم از شرایط امر به معروف و نهی از منکر اشاره می‏‌شود.
پاسخ به پرسش‌های جوانان(3) -3
فلسفه حروف مقطعه قرآن چيست؟ براي چه خداوند متعال، اين حروف نامفهوم را در قرآن آورده است؟
پاسخ به پرسش‌های جوانان(3) -2
برخي آيات قرآني بر اين دلالت دارد كه نسل بشر از حضرت آدم و حوّا(علیهم السلام)به وجود آمده و تكثير شده است. با اين حال، ازدواج فرزندان وي از نظر شرعی چگونه بوده است؟

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>