دوشنبه ٠٩ اسفند ١٣٩٥
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلي > تحقیقات،مقالات > معارف اسلامی > اعتقادات 
جایگاه عقل در اندیشه اسلامی و داعشی -5
گروه‌های تکفیری داعش با چنین عقبه فکری و کلامی، امروزه با جنبه‌های عقلانی تجدد ضدیت شدیدی دارند، خصوصاً در حوزه دستاوردهای سیاسی، از قبیل دموکراسی و حقوق بشر و پیشرفت جامعه و حاکمیت مردم بر سرنوشت خود، و چنین دیدگاه‌های تنگ و تاریکی را به جای انتساب به واپس‌گرایی خود، به اسلام نسبت می‌دهند.
جایگاه عقل در اندیشه اسلامی و داعشی -4
گرچه پیشینه ظاهرگرایی و عقل‏ ستیزی به زمان پیغمبر اسلام(صلی الله علیه و آله) باز می‏‌گردد و نتیجه‏‌اش ظهور گروهی به نام خوارج بود؛ اما تشکیل فرقه اهل حدیث که به ظاهرگرایی در قرآن و روایات مشهور بود، به قرون دوم و سوم باز می‌‏گردد و سرسلسله اين طيف «احمد بن محمد بن حنبل ابوعبداللّه شيبانى» است
جایگاه عقل در اندیشه اسلامی و داعشی -3
بعضی از سلفیان و وهابیون معاصر، حتی از به کار بردن لفظ «عقل» ابا دارند و معتقدند که عقل از کلماتی است که متکلمان و فلاسفه آن را ساخته‌اند و هیچ نصّی در کتاب و سنت درباره آن نیامده است.
جایگاه عقل در اندیشه اسلامی و داعشی -2
در دین مبین اسلام، عقل از جایگاه والایی برخوردار است. قرآن در بیش از سیصد آیه افراد بشر را به تعقّل و خردورزی دعوت کرده است و کسانی را که از عقل خود بهره نمی‌برند، به عنوان بدترین جنبندگان نام برده است: «بدترین جنبندگان کسانی هستند که که کر و لال هستند و تعقّل نمی‌کنند.»
جایگاه عقل در اندیشه اسلامی و داعشی -1
عقل در لغت به معنای حفظ و نگهداری است و از «عِقال البعیر»؛ یعنی ریسمانی که با آن پاهای شتر را می‌بندند، گرفته شده است. به پارچه‌ای که دور سر می‌بندند نیز عِقال گفته می‌شود. قلعه را نیز معقل می‌گویند؛ زیرا پناهگاهی است که انسان را حفظ می‌کند.
نرم افزار اندروید
به مناسبت فرارسیدن ایام شهادت بانوی دو عالم، حضرت فاطمه زهرا «سلام الله علیها»، نرم افزار اندروید «سوژه سخن فاطمیه» از سوی اداره نرم افزارهای دینی معاونت تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه های علمیه، جهت استفاده طلاب و مبلغان گرامی در ایام فاطمیه به صورت رایگان، در سایت www.mobaleghan.com منتشر شد.
محمد اسماعیل نوری زنجانی
ماه‌های جمادی الأولی و جمادی الثانیة رنگ و بوی فاطمی دارند؛ زیرا شهادت بانوی بزرگ اسلام، حضرت فاطمه زهرا(علیها السلام)در سیزدهم جمادی الأولی یا سوم جمادی الثانیه واقع شده و ولادتش نیز در بیستم جمادی الثانیه بوده است.
شرایط امر به معروف و نهی از منکر (5)-2
از دیگر شرایط امر به معروف و نهی از منکر این است که «موضوع» امر به معروف و نهی از منکر وجود داشته، باقی بماند. بنابراین، اگر موضوعی برای امر به معروف و نهی از منکر باقی نمانده باشد، بالطّبع وجوبی برای امر به معروف و نهی از منکر باقی نخواهد ماند.
شرایط امر به معروف و نهی از منکر (5)-1
در شماره‌های گذشته ماهنامه مبلّغان (195 تا 198) موضوع «شرایط امر به معروف و نهی از منکر» مطرح گردید و به برخی از شرایط آن از جمله: شناخت احکام، اصرار بر گناه، شناخت معاصی، انجام در حوزه تکالیف، عدم وهن دین و احتمال تأثیر اشاره گردید؛ اکنون در ادامه این مبحث، به شرط هفتم و هشتم از این شرایط اشاره می‌شود.
زن، اصلی‌ترین قربانی ورود ماهواره به خانه -4
چرا برخی از زن‌ها مخالفتی با ورود ماهواره به خانه ندارند و شاید در بیش‌تر اوقات، محرک اصلی برای ورود این دجّال زمانه به خانه‌اند؟ علّت را باید در خصوصیات زنان جست؛ زیرا زن‌ها جزئی نگر و مردان کلی نگرند.

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>