سه شنبه ٣٠ آبان ١٣٩٦
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > معارف اسلامی > اعتقادات 
ماهنامه مبلغان
ویژه‌نامه شهادت امام رضا علیه السلام
امام علي ‌بن موسي‌ الرضا عليه‌ السلام هشتمين امام شيعيان از سلاله پاك رسول خدا و هشتمين جانشين پيامبر مكرم اسلام مي‌باشند. ايشان در سن 35 سالگي عهده‌دار مسئوليت امامت و رهبري شيعيان گرديدند و حيات ايشان مقارن بود با خلافت خلفاي عباسي كه سختي‌ها و رنج بسياري را بر امام روا داشتند و سر انجام مأمون عباسی ايشان را در سن 55 سالگی به شهادت رساند.
پاسخ به پرسش‌های زرتشتیان (4)
در شماره‌های گذشتۀ ماهنامۀ «مبلّغان» برخی از پرسش‌های زرتشتیان از مسلمانان مطرح شد و پاسخ آن نیز ارائه گردید؛ پرسش‌هایی همچون «دلیل کم‌بودن شادی و نشاط در اسلام»، «دلیل کثرت جنگ‌ها و کشتارها در تاریخ اسلام» و... که پاسخ‌های متقن و مستدل هر کدام تقدیم مبلّغان گرامی شد؛ اکنون در ادامۀ این موضوع، پرسش دیگری را به همراه پاسخ آن ارائه می‌نماییم.
پاسخ به پرسش‌های زرتشتیان(3)
یکی از وظایف و مسئولیت‌های مبلّغان دینی، پاسخگویی به شبهات و پرسش‌های مخاطبین است؛ در شماره‌های گذشته (202 و 205) موضوعی با عنوان «پاسخ به پرسش‌های زرتشتیان» مطرح شد و در آن به پرسشی که از سوی پیروان زرتشت القا شده بود، پاسخ داده شد؛ اکنون در ادامۀ این موضوع پرسش دیگری به همراه پاسخ آن تقدیم می‌گردد.
فرقه‌های منحرف؛
پیدایش فرقه‌های منحرف، مسئله‌ای است که پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله)درباره آن هشدار داده و محوریت قرآن و عترت(علیهم السلام)را تنها راه برای رفع این خطر معرفی نموده است. با این وجود، جهان اسلام همواره شاهد بروز افکار و عقاید انحرافی در میان مسلمین بود و فاصله گرفتن مردم از ثقلین آنان را گرفتار انحراف و اعوجاج فکری نمود؛ عصر امامت امام باقر(علیه السلام)یکی از دوران‌هایی است که انحرافات فکری و عقیدتی بروز و ظهور زیادی داشت.
روش‌های برخورد ائمه(علیهم السلام) با جریان‌های انحرافی اسلامی (2)
مراد از اقدامات «دفعی» آن دسته از اقداماتی است که ائمه(علیهم السلام) پس از به‌وجود آمدن یک انحراف در جامعه، انجام می‌دادند (اقدامات درمانی) برخلاف اقدامات هدایتی که در جهت جلوگیری و پیش‌گیری از انحراف صورت می‌گرفت.
بصیرت دینی‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏ از منظر امیر المؤمنین علی‏(علیه السلام) (2)
در شماره گذشته (مبلّغان 189) به اهمیت و ارزش و نیز زمینه‏‌ها و عوامل بصیرت از منظر امام علی(علیه السلام) اشاره شد؛ اکنون در ادامۀ این موضوع به منابع بینش از دیدگاه امام(علیه السلام) می‏‌پردازیم.
روش‌های برخورد ائمه(علیهم السلام) با جریان‌های انحرافی اسلامی (1)
در این نوشتار با مطالعه برخی منابع تاریخی، روایی و رجالی، به بررسی شیوه‌های برخورد معصومان(علیهم السلام)با جریان‌های انحرافی و چگونگی دفع و رفع آسیب آنان از جامعه اسلامی می‌پردازیم.
کرامت انسانی از منظر آموزه‌های دینی -3
کرامت ذاتی یا تکوینی، به معنای شرافت وجودی نشأت گرفته از روح مقدس خداوندی است که باعث صعود انسان تا بالاتر از ملائک می‏‌شود؛ چراکه در مقام انسانیت می‏‌باشد و اگر کسی در اثر گناه از این مقام پایین آید، نه تنها دیگر مصداق انسان نیست؛ بلکه از حیوانات نیز پست‎‏تر محسوب می‏‌شود.
کرامت انسانی از منظر آموزه‌های دینی -2
دنیایی که از حقارت و پستی صلاحیت اطلاق حیات و زندگانی ندارد، حیاتی که در آن تمامی فضایل و کرامات نابود شده باشد، تنها اندک نشانی از حیات در آن دیده می‌شود و در حقیقت زندگانی نیست؛ بلکه مرگ است.
عبدالکریم پاک نیا
نزول آیه مباركه مباهله، واضح ترین دلیل بر فضیلت و عالی‌ترین مدرك برای حقانیت باورهای شیعه در مورد امامت و خلافت علی علیه السلام بعد از رحلت پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله می‌باشد.

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>