جمعه ٣١ فروردين ١٣٩٧
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > معارف اسلامی > اخلاق و عرفان 
ماهنامه مبلغان
نظام اخلاقی اسلام (4)؛ ساماندهی مباحث اخلاقی -2
اولین دسته از مسائل اخلاقی، مسائل مرتبط با خداست؛ ذیل این مسائل، مباحثی مثل ایمان به خدا مطرح است. از آنجا که حقیقت ایمان امری قلبی و در عین حال عملی اختیاری است، در حیطه اخلاق قرار می‌گیرد، و بدیهی است که برای تحقق ایمان در قلب انسان، شناختن متعلَّق ایمان، شرط لازم است.
نظام اخلاقی اسلام (4)؛ ساماندهی مباحث اخلاقی -1
در شماره‌های گذشته ماهنامه «مبلّغان» (210 الی 212)، مبحث «نظام اخلاقی اسلام» آغاز گردید و در آن پس از پرداختن به مباحث مقدماتی، اهمیّت اخلاق و ویژگی‌های نظام اخلاقی اسلام ارائه شد؛ اکنون یکی دیگر از مباحث آن (ساماندهی مباحث اخلاقی) بررسی و تقدیم می‌شود.
محمدحسن نبوی
از آنجا که مبلّغ مترصد است تا در هر فرصتی به تبلیغ دین پرداخته، بین خلق و خالق پیوند ایجاد کند و این امر را بهترین راه قرب الی الله می‌داند، باید فرصت بسیار ارزشمند اعتکاف را غنیمت شمرده در ترویج آن با تمام توان بکوشد.
نكاتي درباره «رحمت» در ماه ريزش رحمت -2
حضرت صادق(علیه السلام)فرمود: هنگامی که روز قیامت برپا شود،‌ منادی از بطن عرش ندا می‌دهد: کجایند رجبیون؟! پس مردمانی که چهره‌هایشان برای جمعیت [قیامت] می‌درخشد، برمی‌خیزند که بر سرهای آنان تاج شاهی قرار دارد.»
رجب المرجب بهار معنویت و معرفت (4)
از سیزدهم تا پانزدهم ماه مبارک رجب آغاز ایام البیض و روزهای مقدس و پرفیض اعتکاف است که اهل عبادت و عاشقان دعا و مناجات همه‌ساله با شوق و اشتیاق انتظار چنین روزهای معنوی، می‌کوشند تا بار دیگر جان‌ودل خود را صفا و شفا بخشند.
رجب المرجب بهار معنویت و معرفت (3)
طاووس یمانی می‌گوید: در ماه رجب از کنار حجر اسماعیل گذشتم، دیدم کسی است که به رکوع و سجود می‌رود. دقت کردم دیدم امام علی بن الحسين (علیه السلام) است، با خود گفتم: خوشا به حالت! مردی صالح از اهل‌بیت نبوت است، قسم به خدا که باید دعای او را غنیمت شمارم.
سید جواد حسینی
ماه رجب از ماههای بسیار باعظمتی است که رحمت بی پایان الهی همچون ابر بهاری در آن سرازیر می شود و اعمال آن از پاداش و ثوابهای ویژه و مضاعفی برخوردار است.
نظام اخلاقی اسلام(3)؛ ویژگی‌های نظام اخلاقی اسلام -2
در عین حال که اخلاق اسلامی در سه اصل فوق با دیگر نظام‌های اخلاقی مشترک است، ویژگی‌هایی نیز دارد که در آن‌ها با سایر نظام‌های اخلاقی تفاوت اساسی دارد.
نظام اخلاقی اسلام(3)؛ ویژگی‌های نظام اخلاقی اسلام -1
در شماره‌های گذشته (مبلّغان 210 و 211) مبحث «نظام اخلاقی اسلام» آغاز گردید و ابتدا موضوعات «اهمیّت اخلاق» و «مباحث مقدماتی» ارائه شد؛ اکنون قبل از پرداختن به مسائل اخلاقی و آشنایی با فضائل و رذائل از نظر اسلام، لازم است با ویژگی‌های نظام اخلاقی اسلام آشنا شویم تا در بحث از مسائل اخلاقی، دچار اشتباه نگردیم و نظریه‌های مغایر با اسلام را به جای نظریه اسلامی نپذیریم.
راه‌های کسب آرامش از نگاه قرآن و حدیث (1)-2
یکی از تأثیراتی که ایمان به خدای یکتا بر انسان می‌گذارد، آرامش روحی در اوست. مراد از آرامش روحی مؤمن این نیست که هر کس به خدا ایمان دارد، با مشکلات مواجه نمی‌شود و یا به راحتی گردنه‌های سخت زندگی را طی می‌کند.

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>