سه شنبه ٢٨ دی ١٣٩٥
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلي > تحقیقات،مقالات > معارف اسلامی > اخلاق و عرفان 
ایمان در حاشیه -3
اکنون که شرایط ویژهٔ دیگری بر ایران اسلامی حاکم شده و در این برههٔ زمانی، دور تازه‌ای از اتفاقات سیاسی در ایران شکل می‌گیرد، وظایف و مسئولیت‌های مبلّغان دینی، سنگین‌تر از دیروز خودنمایی می‌کند. بصیرت داشتن و بصیرت آفرینی، در این زمان از هر مسئله‌ای مهم‌تر و واجب‌تر است.
ایمان در حاشیه -2
در موضوع مسائل و مباحث سیاسی و اجتماعی نیز این مسئله سرایت دارد؛ برخی ایمان حداقلی را سرلوحهٔ زندگی خود قرار داده‌اند و سیاست را از دیانت جدا پنداشته‌اند؛ برخی نیز پا را از این فراتر گذاشته و در مواجهه با مسائل سیاسی و اجتماعی، دین خود را به‌راحتی فدا می‌کنند و آن را پلکانی برای رسیدن به دنیای خود می‌دانند.
ایمان در حاشیه -1
ایمان، عالی‌ترین مرتبه کمال انسانی است که آدمی می‌تواند از آن بهره‌مند شود و انسان‌های رشد یافته برای دستیابی به آن مرتبه، تلاش و کوشش می‌کنند؛ لکن همین ایمان دارای مراتب و درجات مختلفی است که هر کدام از انسان‌ها مرتبه و درجه‌ای از آن را دارا می‌باشند.
نقش بنيادين نيّت و انگيزه در اعمال انسان -7
امام علی(علیه السلام)فرمود:‌ «سُوءُ النِّيَةِ دَاءٌ دَفِينٌ؛ بدنیّتی درد پنهانی است (که سخت صاحبش را آزار می‌دهد).
نقش بنيادين نيّت و انگيزه در اعمال انسان -6
همچنان‌که نیّت خالص و نیک بر اعمال انسان اثرگذار است، بر زندگی و روح و روان انسان نیز اثر قابل توجّهی دارد و آثار و برکاتی به دنبال خواهد داشت؛ به نمونه‌هایی از روایات این باب اشاره می‌شود.
نقش بنيادين نيّت و انگيزه در اعمال انسان -5
در اینکه نیّت گناه، گناه شمرده می‌شود یا نه؟ جای بحث و بررسی است؛ ولی روایات ائمه(علیهم السلام)دلالت دارد بر این که نیّت گناه، عذاب و عقاب به دنبال ندارد.
نقش بنيادين نيّت و انگيزه در اعمال انسان -4
از نگاه احادیث و روایات معصومین(علیهم السلام)و نیز سیره و رفتار ایشان، اخلاص و قصد قربت الهی، نقش مهمی در تصحیح انگیزه و نیّت انسان دارد به‌طوری‌که نیّت انسان را رنگ و بوی الهی می‌بخشد.
نقش بنيادين نيّت و انگيزه در اعمال انسان -3
انسان در هنگام انجام اعمال مباح می‌تواند با نیّت الهی آن را به عمل دارای ثواب تبدیل کند، مثلاً نیّت کند می‌خوابم تا قدرت و توان بندگی و فهم مسائل دینی پیدا کنم، و یا غذا می‌خورم تا بر انجام عبادات توان پیدا کنم و... .
نقش بنيادين نيّت و انگيزه در اعمال انسان -2
به‌درستی که اهل آتش برای همیشه در آتش می‌مانند؛ زیرا نیّت آنها در دنیا این بوده که اگر برای همیشه در آن باشند، خدا را برای ابد معصیت نمایند. و همانا اهل بهشت برای این همیشه در بهشت می‌مانند که قصد آنها این بوده اگر همیشه در دنیا بودند، دائماً اطاعت خدا را می‌کردند. پس به سبب نیّتشان هر دو گروه جاویدان‌اند.
نقش بنيادين نيّت و انگيزه در اعمال انسان -1
در فرهنگ دین ـ خصوصاً دین اسلام ـ نیّت و انگیزه ملاک انجام اعمال شمرده می‌شود که هم ارزش و قیمت‌گذاری اعمال بر اساس آن تنظیم می‌شود و هم ثواب‌ها و پاداش‌ها و در سمت مخالف، عقاب‌ها و مجازات‌ها بر اساس آن سنجیده می‌گردد.

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>