دوشنبه ٠٧ فروردين ١٣٩٦
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلي > تحقیقات،مقالات > معارف اسلامی > اخلاق و عرفان 
فلسفه پایبندی به اخلاق و مهرورزی از منظر اسلام -3
اکنون سؤال جدّی این است که: چرا باید آدمی در تعاملات خود، اخلاقی باشد و اصول اخلاقی را رعایت کند؟ چه کسی یا چه چیزی ما را به اخلاقی بودن وادار می‌نماید؟ اگر به قوانین اخلاقی پایبند نباشیم، چه رخ می‌دهد؟
فلسفه پایبندی به اخلاق و مهرورزی از منظر اسلام -2
کارهای انسان در نگاهی کلّی به دو دسته اخلاقی و غیر اخلاقی تقسیم می‌شود. کارهای اخلاقی به آن دسته از کارها گفته می‌شود که در نظر انسان ارزشمند، مقدّس، گران‌مایه و تحسین‌برانگیز است. مانند: گفتن سخنِ حق در برابر حاکم ستمگر، پذیرش مرگ و تسلیم نشدن در مقابل دشمن.
فلسفه پایبندی به اخلاق و مهرورزی از منظر اسلام -1
اخلاق از جمله مفاهیمی است که تاریخ آن با آفرینش انسان همزاد و همراه است؛ زیرا انسانیت انسان با اخلاق معنا پیدا می‌کند. بر همین اساس، فهم درست معنای آن در پیش‌برد مباحث، راهگشا خواهد بود.
نرم افزار اندروید
به مناسبت فرارسیدن ایام شهادت بانوی دو عالم، حضرت فاطمه زهرا «سلام الله علیها»، نرم افزار اندروید «سوژه سخن فاطمیه» از سوی اداره نرم افزارهای دینی معاونت تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه های علمیه، جهت استفاده طلاب و مبلغان گرامی در ایام فاطمیه به صورت رایگان، در سایت www.mobaleghan.com منتشر شد.
ایمان در حاشیه -3
اکنون که شرایط ویژهٔ دیگری بر ایران اسلامی حاکم شده و در این برههٔ زمانی، دور تازه‌ای از اتفاقات سیاسی در ایران شکل می‌گیرد، وظایف و مسئولیت‌های مبلّغان دینی، سنگین‌تر از دیروز خودنمایی می‌کند. بصیرت داشتن و بصیرت آفرینی، در این زمان از هر مسئله‌ای مهم‌تر و واجب‌تر است.
ایمان در حاشیه -2
در موضوع مسائل و مباحث سیاسی و اجتماعی نیز این مسئله سرایت دارد؛ برخی ایمان حداقلی را سرلوحهٔ زندگی خود قرار داده‌اند و سیاست را از دیانت جدا پنداشته‌اند؛ برخی نیز پا را از این فراتر گذاشته و در مواجهه با مسائل سیاسی و اجتماعی، دین خود را به‌راحتی فدا می‌کنند و آن را پلکانی برای رسیدن به دنیای خود می‌دانند.
ایمان در حاشیه -1
ایمان، عالی‌ترین مرتبه کمال انسانی است که آدمی می‌تواند از آن بهره‌مند شود و انسان‌های رشد یافته برای دستیابی به آن مرتبه، تلاش و کوشش می‌کنند؛ لکن همین ایمان دارای مراتب و درجات مختلفی است که هر کدام از انسان‌ها مرتبه و درجه‌ای از آن را دارا می‌باشند.
نقش بنيادين نيّت و انگيزه در اعمال انسان -7
امام علی(علیه السلام)فرمود:‌ «سُوءُ النِّيَةِ دَاءٌ دَفِينٌ؛ بدنیّتی درد پنهانی است (که سخت صاحبش را آزار می‌دهد).
نقش بنيادين نيّت و انگيزه در اعمال انسان -6
همچنان‌که نیّت خالص و نیک بر اعمال انسان اثرگذار است، بر زندگی و روح و روان انسان نیز اثر قابل توجّهی دارد و آثار و برکاتی به دنبال خواهد داشت؛ به نمونه‌هایی از روایات این باب اشاره می‌شود.
نقش بنيادين نيّت و انگيزه در اعمال انسان -5
در اینکه نیّت گناه، گناه شمرده می‌شود یا نه؟ جای بحث و بررسی است؛ ولی روایات ائمه(علیهم السلام)دلالت دارد بر این که نیّت گناه، عذاب و عقاب به دنبال ندارد.

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>