سه شنبه ٢٨ اسفند ١٣٩٧
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > معارف اسلامی > احکام 
ماهنامه مبلغان


سخنی با مبلغان گرانقدر؛

وقف چشمه خیر

با عنایت به نیازهای ضروری جامعه همچون دست‌گیری از فقرا و محرومان و ساخت بیمارستان و ...، شایسته است، روحانیون گرامی واقفان ارجمند را به سمت وقف در حوزه‌های مورد نیاز رهنمون سازند و از انجام این عمل خیر در موضوعات غیرضروری پرهیز دهند تا بدین گونه از موقوفات آنها بیشترین بهره و ثواب حاصل گردد.

سخنی با مبلغان گرانقدر ـ وقف چشمه خیر

دفتر امور موقوفات و منابع پایدار حوزه‌های علمیه

زمزم زلال وقف از دیر باز کاراترین و پایاترین کانون پشتیبانی خدمات خیریه وعام‌‌المنفعه جامعه اسلامی به شمار می‌رفته است.

نگاه به جغرافیای جهان اسلام از این منظره، اقیانوسی بی‌کران از موقوفات را پیش روی ما می‌نهد که امواج آن سواحل نیازهای گوناگون جوامع اسلامی را سیراب می‌کند.

شاید در گذر ایّام و حجاب معاصرت، وقف بودن اکثر بیمارستانها و مدارس را نبینیم، امّا هنگامی که این موقوفات ماندگار را از نو باز‌شناسیم، می‌یابیم که جامعه بدون آنها چالش‌های غیر قابل تحملی خواهد داشت و این‌گونه است که وقف را چشمه خیر می‌نامیم و می‌دانیم.

اینک که به برکت خیراندیشی مردمان اعصار و قرون، در سایه‌سار شجره طیبه وقف بسر می‌بریم، پس چون پیشینیان که این راه آسمانی را رفته و به ما نشان داده‌اند، باید خود نیز اهل وقف و مبلغ آن باشیم.

چرایی و چگونگی هر یک از موقوفات، ما را به توصیه عالمان دین می‌رساند که مردم مؤمن و متدیّن را برای خیر دنیایی و آخرتی جامعه به خدمات بزرگی ارشاد فرموده‌اند، به گونه‌ای که اکثر واقفان با انگیزه الهی و با نظر روحانیون به این توفیق فاخر بار یافته‌اند.

از این رو مبلغین گران‌ارج که خداوند متعال به نفس نفیس آنها نفوذی الهی بخشیده، می‌توانند با بهره‌گیری از فرصت‌های پیش‌رو و رهنمون ساختن مردم به راه نورانی وقف، خود را در زمره واقفان قرار دهند که «الدَّالُّ عَلَى الْخَيْرِ كَفَاعِلِه[1]».

وقف و نیازهای ضروری جامعه

با عنایت به نیازهای ضروری جامعه همچون دست‌گیری از فقرا و محرومان و ساخت بیمارستان و ...، شایسته است، روحانیون گرامی واقفان ارجمند را به سمت وقف در حوزه‌های مورد نیاز رهنمون سازند و از انجام این عمل خیر در موضوعات غیرضروری پرهیز دهند تا بدین گونه از موقوفات آنها بیشترین بهره و ثواب حاصل گردد.

رایزنی با کارشناسان وقف

مشورت با مسئولان در چگونگی انجام فرایند شرعی و قانونی و نیز موضوعات ضروری وقف لازم است. زیرا چه بسیار موقوفاتی که به دلیل عدم انجام صحیح و عدم رعایت ضوابط شرعی و قانونی دچار مشکلاتعدیده‌ای در بهره‌مندی از آن شده‌اند.

از این رو مشورت با کسانی که در این عرصه تجارب کافی دارند می‌تواند باعث پیشگیری از ایجاد چالش‌های مذکور باشد.

وقف در مناطق کم برخوردار

علی‌رغم کاستی‌های بسیار در مناطق محروم، نمودار آماری وقف، وضعیت مطلوبی را در این مناطق نشان نمی‌دهد و این امر گویای عدم تمرکز و توجه لازم فضای فرهنگی و دینی کشور نسبت به این امر سرنوشت‌ساز است.

مبلغان عزیز می‌توانند با تبیین و ترسیم فقر جانکاه بسیاری از اهالی مناطق محروم برای مردم، آنها را به این امر خداپسندانه، راهبری نمایند. بایسته است در این راه به اولویت‌های مناطق و نیز موضوعات وقف توجهی جدی داشت.

استفاده از قرآن و روایات

آیات و روایات ناظر به وقف و دیگر صدقات، اثر گذارترین مطالب برای مخاطبین می‌باشد. بر این اساس در منابر و سخنرانی‌ها با استفاده از این دو گوهر شریف در زمینه انفاق، صدقات و باقیات الصالحات، مخاطبان گرامی را به این امر خیر ترغیب نموده و بر انگیزه‌های الهی واقفان که ره آورد آن برکات افزون‌تر دنیایی و آخرتی است، تاکید ورزید.

نگاه فرا زمانی

یکی از مشکلات فراگیر در موقوفات، عدم توجه به ماندگاری و فرا عصری بودن موقوفه است، به گونه‌ای که نوع وقف و محدودیت‌های مندرج در وقف‌نامه‌ها، در موارد بسیاری بهره‌مندی از ثمرات وقف را با چالش مواجه می‌سازد.

روحانیون گرامی در توصیه‌های عالمانه خود، بر نگاه فرا زمانی واقفان و لحاظ آن در وقف‌نامه‌ها تأکید کنند تا سیراب شدن جامعه از این زلال ناب با مشکلات خود ساخته، مواجه نگردد.

تبیین آثار موقوفات

بیان آثار پربرکت موقوفات برای نیکوکاران که توان و تمایل بالقوه برای اقدام نسبت به وقف دارند، انگیزه‌ساز و اثرگذار است. بدین روی شایسته است روحانیون گرانقدر با تأمل بر خدمات پیدا و پنهان یک حوزه علمیه، بیمارستان یا مدرسه و دانشگاه، پیامدهای مبارک و ماندگار این چشمه‌های آسمانی این خیر بزرگ را، برای مردم تشریح و تبیین نمایند.

باشد تا با رویکرد فراگیر مردم نیک‌اندیش به این راه خدایی، شاهد رفع نیاز مسلمانان در ساحت‌های مختلف جامعه باشیم.

____________________________________________________

پی‌نوشت‌ها:

[1]. الکافی، محمد بن یعقوب کلینی، دار الکتب الاسلامیه، تهران، چاپ چهارم، 1407ق، ج‏4، ص: 27

منبع: ماهنامه اطلاع‌رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان، شماره 222.

تاریخ ارسال مطلب : سه شنبه ٤ دی ١٣٩٧ / شماره خبر : ٤٠٤٦٢٦ / تعداد بازدید : 191/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج