چهارشنبه ٢٩ اسفند ١٣٩٧
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > معارف اسلامی > احکام 
ماهنامه مبلغان


روش محاسبۀ خمس (1) -1

ضرورت و اهميت خمس

آگاهی به مسائل و فروع فقهی خمس و زکات و شیوۀ محاسبه آن، به ویژه برای روحانیون و مبلغان از امور بسیار مهم است و لازم است مردم را به انجام این دو واجب الهی رهنمون ساخت. امروزه به علت تعدد مراجع عظام تقلید و تفاوت فتاوای آن بزرگواران، دستیابی به نظرات جداگانۀ آنها برای هر مبلغ لازم و از طرفی دشوار است.

روش محاسبۀ خمس (1)

امیربهاءالدین علائی‌نژاد

مقدمه

آگاهی به مسائل و فروع فقهی خمس و زکات و شیوۀ محاسبه آن، به ویژه برای روحانیون و مبلغان از امور بسیار مهم است و لازم است مردم را به انجام این دو واجب الهی رهنمون ساخت. امروزه به علت تعدد مراجع عظام تقلید و تفاوت فتاوای آن بزرگواران، دستیابی به نظرات جداگانۀ آنها برای هر مبلغ لازم و از طرفی دشوار است.

حساسیت مباحث مالی و دقت در محاسبۀ صحیح که ناخواسته ممکن است ما را مدیون افراد و مراجعین یا ارباب خمس کند، بر شدت اهمیت آن می‏افزاید. نکتۀ مهم دیگر اینکه، طبق آمار از مراکز پاسخگویی به سؤالات شرعی، پرسشهای مردم نسبت به خمس جزء بیش‏ترین سؤالات و مراجعات به شمار می‏آید.

در این نوشتار و شماره‏های بعدی روش محاسبۀ خمس و زکات و احکام آنها مطابق با فتاوای مراجع معظم تقلید می‏آید؛ اما قبل از آن، این توصیه به مبلغان گرانقدر ضروری به نظر می‏رسد که در خصوص خمس سه دسته دانش افزایی ویژه مورد نیاز است: 1. دانستن احکام خمس؛ 2. اطلاع از شبهات پیرامون خمس؛ 3. مهارت در محاسبۀ خمس.

یادآوری چند نکته

1. ضرورت و اهميت خمس

«وَ اعْلَمُوا أَنَّمَا غَنِمْتُمْ مِنْ شیْ‌ءٍ فَأَنَّ لِلَّهِ خُمُسَهُ وَ لِلرَّسُولِ وَ لِذِي الْقُرْبَي وَ الْيَتَامَي وَ الْمَسَاکِينِ وَ ابْنِ السَّبِيلِ إِنْ کُنْتُمْ آمَنْتُمْ بِاللَّهِ»[1]؛ «و بدانيد كه هر چيزي را به غنيمت گرفتيد، يك پنجم آن براي خدا و پيامبر(صلی الله علیه و آله) و خويشاوندان [او] و يتيمان و بينوايان و در راه‏ماندگان است، اگر به خدا ايمان آورده‌ايد.»

خمس يکي از ضروریات دين اسلام و انکار آن از محرمات است و استفاده از مقدار مال خمس نداده حکم غصب را دارد و تمام مذاهب اسلامي (شيعه و سني) در اصل وجوب خمس اتفاق نظر دارند.

امام باقر(علیه السلام) می‏فرمایند: «لا يحِلُّ لاَحدٍ اَن يشتَري مِنَ الخُمسِ شيئاً حَتَّي يصلَ الينا حَقُّنَا؛[2]بر هيچ کسی حلال نيست که با خمس اموالش چيزي بخرد، تا اينکه حق ما را به ما برساند.»

پرداخت خمس داراي آثار مثبت فردي و اجتماعي فرواني است که به بعضي از آنها اشاره مي‌کنيم:

الف) آثار فردي پرداخت خمس:

1. پاک شدن مال؛ 2. حفظ اموال؛ 3. رشدمادي و معنوي اموال؛ 4. آرامش روحي؛5. آمرزش گناهان (امام رضا(علیه السلام) می‏فرمایند: دادن خمس کليد روزي است و موجب آمرزش گناهان و ذخيره روز بيچارگي می‏شود.»[3]

ب) آثار اجتماعي پرداخت خمس:

1. تأمين فقرا؛ 2. کمک به اهداف ديني (امام رضا(علیه السلام) می‏فرمایند: «إِنَّ الْخُمُسَ عَوْنُنَا عَلَى دِينِنَا؛[4]همانا خمس کمکي براي اهداف ديني ما است.»)

 

____________________________________________________

پی‌نوشت‌ها:

[1]. انفال/ 41.

[2]. وسائل الشيعه، شیخ حّر عاملی، دار احیاء التراث العربی، بیروت، چاپ پنجم، 1403ق، ج 6، ص 337، ح 4.

[3]. همان، ص 375، ح 2.

[4]. همان.

منبع: ماهنامه اطلاع‌رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان، شماره 218.

تاریخ ارسال مطلب : دوشنبه ٩ مهر ١٣٩٧ / شماره خبر : ٤٠٣١٣٥ / تعداد بازدید : 362/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج