شنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٧
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > معارف اسلامی > احکام 
ماهنامه مبلغان


آموزش نماز به فرزندان، با توجه به سیره معصومین(علیهم السلام) -1

سن شروع آموزش نماز

نماز، یکی از اصول و ارکان دین مقدس اسلام است که در آموزه‌های دینی بر آن تأکید بسیاری شده، تا جایی که ستون دین به شمار آمده است. به همین سبب، در سیره ائمه(علیهم السلام) بر اقامه و آموزش آن تأکید شده است.

آموزش نماز به فرزندان، با توجه به سیره معصومین(علیهم السلام)

علی اکبر مهدی پور

مقدمه

نماز، یکی از اصول و ارکان دین مقدس اسلام است که در آموزه‌های دینی بر آن تأکید بسیاری شده، تا جایی که ستون دین به شمار آمده است. به همین سبب، در سیره ائمه(علیهم السلام)بر اقامه و آموزش آن تأکید شده است.

در اینجا با توجه به سیره معصومین(علیهم السلام)و روایات این باب، مراحل و روشهای آموزش نماز در خانواده را بررسی می‌کنیم:

سن شروع آموزش نماز

نماز عملی عبادی است که هم با شناخت و آگاهی و هم با احساسات و رفتار انسان سر و کار دارد و باید زمانی به آموزش آن اقدام کرد که فرزند به مرحله‌ای از رشد رسیده باشد تا بفهمد نماز عبادت خداست و با دیگر اعمال تفاوت دارد.

محمد بن مسلم می‌گوید: از امام (باقر یا صادق(علیهما السلام)) پرسیدم: کودک چه زمانی نماز بخواند؟ آن حضرت فرمود: «إِذَا عَقَلَ الصَّلَاةَ. قُلْتُ: مَتَی یعْقِلُ الصَّلَاةَ وَ تَجِبُ عَلَیهِ، قَالَ: لِسِتِّ سِنِینَ؛[1] زمانی که نماز را بفهمد. عرض کردم: چه زمانی نماز را می‌فهمد و نماز بر او واجب می‌شود؟ فرمود: در شش سالگی.»

چنانچه از ظاهر این روایت بر می‌آید، کودکان زمانی به نماز خواندن امر می‌شوند که نماز را درک کنند و این زمانی است که به سن شش سالگی رسیده باشند.

در روایاتی سن هفت سالگی و حتی پنج سالگی نیز سن شروع نماز خواندن کودک معرفی شده است:

امام صادق(علیه السلام)می‌فرماید:«إِنَّا نَأْمُرُ صِبْیانَنَا بِالصَّلَاةِ إِذَا کانُوا بَنِی خَمْسِ سِنِینَ فَمُرُوا صِبْیانَکمْ بِالصَّلَاةِ إِذَا کانُوا بَنِی سَبْعِ سِنِینَ؛[2] ما فرزندانمان را از پنج سالگی به نماز امر می‌کنیم؛ اما شما فرزندانتان را از هفت سالگی به نماز امر کنید!»

بنا بر این روایات، می‌توان گفت: هنگامی باید نماز را به کودکان آموخت که به مرحله‌ای از رشد فکری رسیده باشند تا بدانند نماز چیست و کودکان در سنین پنج تا هفت سالگی (بر اساس تفاوت‌های فردی)، به این توانایی می‌رسند و به همین جهت، در سیره معصومین(علیهم السلام)این سنین، سن شروع آموزش نماز تعیین شده است.

البته این تأکید روایات برای نماز خواندن کودکان در سنین قبل از بلوغ، نشان از اهمیّت توجه به نماز دارد، نه وجوب شرعی!

____________________________________________________

پی‌نوشت‌ها:

[1]. وسائل الشیعه، شیخ حر عاملی، مؤسسه آل‌ البیت(علیهم السلام)، قم، 1409ق، ج 4، ص 18.

[2]. همان، ص 19.

منبع: ماهنامه اطلاع‌رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان، شماره 213.

تاریخ ارسال مطلب : چهارشنبه ٢٩ فروردين ١٣٩٧ / شماره خبر : ٣٩٩٢٥٤ / تعداد بازدید : 459/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج