دوشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٧
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > تاریخ > تاریخ معصومین > امام حسن علیه السلام 
ماهنامه مبلغان


امام حسن(علیه السلام) از دیدگاه پیامبر(صلی الله علیه و آله) -2

دوستی و بغض امام حسن(علیه السلام)

در روایات متعددی دوستی اهل‏بیت، خصوصاً محبت به حسنین(علیهما السلام) محبت به شخص رسول خدا(صلی الله علیه و آله) شمرده شده است و گاه فقط دوستی امام حسن(علیه السلام) دوستی رسول خدا(صلی الله علیه و آله) به حساب آمده است.

ارزش دوستی امام حسن(علیه السلام)

در روایات متعددی دوستی اهل‏بیت، خصوصاً محبت به حسنین(علیهما السلام) محبت به شخص رسول خدا(صلی الله علیه و آله) شمرده شده است و گاه فقط دوستی امام حسن(علیه السلام) دوستی رسول خدا(صلی الله علیه و آله) به حساب آمده است.

1. «زید بن ارقم» می گوید: من نزد رسول خدا(صلی الله علیه و آله)در مسجد نشسته بودم که فاطمه زهرا(علیها السلام)در حالی که حسن و حسین(علیهما السلام)با وی بودند، از منزل خود خارج شد و به سمت خانه رسول خدا(صلی الله علیه و آله)رفت. [مسجد مدینه در آن زمان سقف و دیوار نداشت.] بعد از آن امیرالمؤمنین(علیه السلام) آمد. آنگاه رسول خدا(صلی الله علیه و آله)سر مبارکش را به سوی من بلند کرد و فرمود: «مَنْ‏ أَحَبَّهُمْ‏ فَقَدْ أَحَبَّنِي‏ وَ مَنْ أَبْغَضَهُمْ فَقَدْ أَبْغَضَنِي‏؛[1] هر کس اینها را دوست بدارد، مرا دوست داشته و هر کس ایشان را دشمن بدارد، مرا دشمن داشته است.»

پس از شهادت امیرالمؤمنین(علیه السلام) امام حسن مجتبی(علیه السلام)بر منبر رفت و با مردم سخن گفت. مردی از میان جمعیّت برخاست و گفت: من خود پیامبر(صلی الله علیه و آله) را دیدم که حسن را بر دامن خود نشانده بود و می فرمود: هر کس مرا دوست دارد، باید که او (حسن) را دوست بدارد!  حاضران این موضوع را به غایبان برسانند. و اگر فرمان پیامبر(صلی الله علیه و آله)نبود، در این باره به هیچ کس سخنی نمیگفتم، سپس بر جای خود نشست.[2]

بارها پیامبر(صلی الله علیه و آله)می‌‏فرمود: «مَنْ‏ أَحَبَّهُمَا فَقَدْ أَحَبَّنِي‏ وَ مَنْ أَبْغَضَهُمَا فَقَدْ أَبْغَضَنِي‏؛[3] هر کس آن دو را دوست بدارد، همانا مرا دوست داشته و هر کس آن دو را دشمن بدارد، همانا مرا دشمن داشته است.»

نکات این بخش

1. در این احادیث به امت پیامبر(صلی الله علیه و آله)، دو معیار مهم داده شده است:

اول، دوستی امام حسن(علیه السلام) دوستی رسول خدا(صلی الله علیه و آله)دانسته شده و در نتیجه هر کسی دوستدار رسول خدا(صلی الله علیه و آله)باشد باید دوستدار امام حسن(علیه السلام)نیز باشد؛

دوم اینکه بغض و دشمنی با امام حسن(علیه السلام)بغض و دشمنی با رسول خدا(صلی الله علیه و آله)شمرده شده است.

2. این معیاری که رسول خدا(صلی الله علیه و آله)ارائه فرموده، خط بطلانی است بر خلفای بنی ‏امیّه و مانند آنها، مثل وهابیت که در طول تاریخ عَلَم دشمنی با اهل‏بیت(علیهم السلام)را به دوش کشیده‌‏اند.

سزای بغض امام حسن(علیه السلام)

ابن عباس می گوید: رسول خدا(صلی الله علیه و آله)فرمود: در شب معراج دیدم که بر در بهشت نوشته بود: «لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ مُحَمَّدٌ رَسُولُ‏ اللَّهِ‏ عَلِيٌ‏ حَبِيبُ‏ اللَّهِ‏ الْحَسَنُ وَ الْحُسَيْنُ صَفْوَةُ اللَّهِ فَاطِمَةُ أَمَةُ اللَّهِ عَلَى بَاغِضِيهِمْ لَعْنَةُ اللَّه؛[4]معبودی جز الله نیست، محمد، رسول خدا و علی حبیب خدا و حسن و حسین برگزیده خدا و فاطمه کنیز خدا میباشند. کسانی که بغض آنها را داشته باشند، لعنت خداوند بر آنها باد.»

این احادیث به خوبی نشان می دهند که امام حسن(علیه السلام)آنچنان مقامی نزد خدا و رسول خدا(صلی الله علیه و آله)دارد که دوستی او، دوستی خدا  و رسول خدا(صلی الله علیه و آله) شمرده شده است.

____________________________________________________
پینوشتها:

[1]. بحار الانوار، محمدباقر مجلسی، ج 43، ص 345.

[2]. الطبقات الکبری، ج 5، ص 12؛ مسند احمد بن حنبل، ج 5، ص 366.

[3]. الطبقات الکبری، ج 5، ص 13.

[4]. کشف الغمّة، ج 2، ص 96.

منبع: ماهنامه اطلاعرسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان، شماره 208.

تاریخ ارسال مطلب : جمعه ٥ آبان ١٣٩٦ / شماره خبر : ٣٩٤٨١٢ / تعداد بازدید : 584/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج