چهارشنبه ٠٢ آبان ١٣٩٧
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > معارف اسلامی > نظام اسلامی 
ماهنامه مبلغان


محمود مهدی پور

بازشناسى انقلاب اسلامى

سال 1357 يعني 23 سال قبل وقتي كه بسياري از جوانان امروز نبودند، حادثه اي بزرگ در ايران اتفاق افتاد...

سال 1357 يعني 23 سال قبل وقتي كه بسياري از جوانان امروز نبودند، حادثه اي بزرگ در ايران اتفاق افتاد، حادثه اي كه به «انفجار نور» شهرت يافت و قلب هاي مرده را دوباره زندگي بخشيد. فضاي زندگي اجتماعي صفايي ديگر گرفت، باران رحمت الهي گرد و غبارهاي ظلم و جهل و فقر و ياس را زدود. انقلابي بزرگ و بنيادين و همه جانبه در ايران اسلامي پيروز شد و بزرگترين حادثه قرن به رهبري مردي از تبار پيامبران تحقق يافت. خورشيد انقلاب اسلامي درخشيدن گرفت و سردي و سياهي و ستم از ديار مسلمانان رخت بربست.
همه جا اميد بود و تلاش، آزادي بود و استقلال، آواي الله، الله، بود و خميني اي امام. هنوز شيريني شعارهاي استقلال، آزادي، جمهوري اسلامي، در اعماق روح فرزندان انقلاب اسلامي وجود دارد.
نسل امروز به شناخت «انقلاب اسلامي » نيازي بيشتر و دقيق تر دارد و در همين راستا، لازم است مبلغان گرامي خود با ابعاد انقلاب اسلامي بهتر آشنا شوند تا نسل نو را با فرهنگ انقلاب آشنا كنند.
پرسش هايي كه مبلغان گرامي و همه معلمان و مربيان دلسوز در اين رابطه بايد پاسخ دقيق و درست آن را جست وجو كنند و به نسل امروز بياموزند، فراوان است.

پرسش هاي انقلاب
در اين نوشتار به بخشي از مهمترين پرسش ها اشاره مي شود:
1 - آرمان هاي انقلاب اسلامي چه بود؟ انقلاب در جست وجوي چه تحولي شكل گرفت و به نفي كدام واقعيت هاي حاكم بر زندگي مسلمانان مي انديشيد؟ بايدها و نبايدهاي مورد انتظارش چه بود؟
2 - رمز پيروزي انقلاب اسلامي چه بود؟ اسلام، رهبري و مردم هر كدام چه نقشي ايفا كردند؟
3 - انقلاب اسلامي در چه ابعادي زندگي مسلمانان ايران و جهان و بشريت را دگرگون ساخت؟ چگونه جهان بيني ها دگرگون شد، معيارها تغيير كرد، آرمان ها عوض شد و عادت ها تحول يافت؟
4 - چه نهادهايي از انقلاب اسلامي ريشه گرفت، چگونه تداوم يافت، و چگونه متوقف شد و يا ادغام گرديد؟
5 - ثمرات و دستآوردهاي انقلاب اسلامي چه بود؟
6 - مباني فكري و فلسفي انقلاب اسلامي از نگاه بنيانگذار و چهره هاي برجسته آن چه بود؟
7 - راز دشمني استكبار و صهيونيسم با انقلاب اسلامي چيست و دشمنان انقلاب در داخل و خارج چه كساني هستند؟
8 - زمينه ها و علل و عوامل اجتماعي پيدايش و گسترش انقلاب چگونه فراهم آمد؟
9 - مهمترين ويژگي هاي انقلاب اسلامي چه بود؟ انگيزه الهي و معنوي؟ رهبري الهي و مرجعيت ديني؟ همكاري حوزه و دانشگاه؟ فرهنگ ريشه دار تشيع در ايران اسلامي؟ صبر و ايثار مردم؟
10 - موانع بزرگ در مسير پيروزي انقلاب اسلامي چه بود و چگونه برطرف گرديد؟
11 - نقش امدادهاي غيبي در پيروزي انقلاب اسلامي چه بود؟
12 - مهمترين طرح ها و توطئه هاي دشمنان براي مقابله با انقلاب اسلامي در طول 23 سال چه بود؟
13 - هم اكنون چه عواملي انقلاب اسلامي را تهديد مي كند؟
14 - رابطه دين و دولت در عصر انقلاب اسلامي چه تحولي يافت؟
15 - شعارهاي اصلي انقلاب اسلامي چه بود؟ چه ميزان تحقق يافت؟ و با چه مشكلاتي مواجه گرديد؟
16 - دشمنان براي محدودسازي انقلاب اسلامي و جلوگيري از صدور آن چه نقشه هايي اجرا كردند؟
17 - تهاجم فرهنگي عليه انقلاب اسلامي چگونه آغاز شد؟
18 - نقش جنگ تحميلي در مهار و كنترل انقلاب اسلامي چه بود؟
19 - انقلاب اسلامي در رابطه با اهداف اوليه چه روندي را طي مي كند؟ عقبگرد، ايستايي و يا پيشرفت؟
20 - امروز وظايف ملت و دولت، حوزه و دانشگاه و قواي سه گانه كشور نسبت به «انقلاب اسلامي » چيست؟
انقلاب اسلامي، جهادي همه جانبه براي حاكميت جهان بيني، معيارها، روش ها و قوانين و اخلاق اسلامي بر زندگي مسلمانان و كوششي براي بازگشت به فطرت اصيل انساني و آزادي بشريت از سلطه زر و زور و تزوير بود. استقلال از تصميم گيري هاي خارجي و آزادي از استبداد داخلي، شرط تحقق حكومت اسلامي و جمهوري اسلامي شناخته مي شد.
ايجاد جهاد سازندگي، تشكيل ارتش بيست ميليوني، گسترش دانشگاه ها و جهاد دانشگاهي، تاسيس امور تربيتي، تاسيس دادگاه هاي انقلاب اسلامي و بسياري نهادهاي فرهنگي و اجتماعي همه ساز و كارهاي ايجاد شده براي دستيابي به اهداف والاي استقلال و آزادي و جمهوري اسلامي و دفاع از نظام برخاسته از انقلاب اسلامي بود.
نسل انقلاب آفرين در ميادين قانون گذاري، دفاع نظامي، آموزش، تبليغات، روابط خارجي و نظام دانشگاهي، گام هايي ارزشمند و بلند برداشت و از دستاوردهاي انقلاب پاسداري كرد.

اصلاحات و تداوم انقلاب اسلامي
اما هم اكنون دوباره ويروس هاي فقر و فساد و تبعيض سلامت جامعه ما را تهديد مي كند و اصلاحات را در بخش هاي گوناگون ضروري ساخته است. آفات و آسيب ها و خطراتي كه امروز انقلاب اسلامي را از درون و بيرون مورد هجوم قرار داده فراوان است. در سالگرد آن حادثه عظيم به برخي انحراف ها اشاره مي كنيم:
گسترش پديده رشوه خواري، رشد روزافزون مدرك گرايي، سلطه استانداردهاي خارجي، تبعيت نهادهاي نظام از مصوبات نهادهاي غيراسلامي، مظلوميت كشاورزان و توليدگران واقعي و حمايت از دلالان و فانوس كشان سلطه خارجي و جهانگردي و ميراث فرهنگي، ظهور پديده هايي مشابه بليت هاي بخت آزمايي، رشد روزافزون مصرف گرايي و تبليغات مصرفي، مشغول كردن ميليون ها جوان به بهانه ورزش و غفلت آفريني در برابر يورش صهيونيسم به قلب كشورهاي اسلامي، گسترش تشريفات و تجمل در زندگي مسؤولان و واحدهاي اداري، حضور نيروهاي نظامي استكبار جهاني در بلاد اسلامي، وابستگي اقتصاد كشور در صنايع گوناگون بهداشتي، درماني، غذايي و مسكن، كاهش غيرت ديني، تشويق و تجويز انديشه تسامح و تساهل در برابر منكرات اجتماعي، بي تفاوتي برخي مسؤولان نسبت به مشكلات مردمي، گسترش رباخواري و گاه قماربازي، صرف بيت المال در منافع شخصي و جناحي و بازي هاي محلي و منطقه اي و جهاني، نفوذ نظام تبليغاتي استكبار در لباس و زبان و فرهنگ و چشم و گوش فرزندان اسلام، تلاش براي تصويب قوانين ناهماهنگ با مباني ديني و قانون اساسي، تضعيف شوراي نگهبان و قوه قضائيه و حافظان حدود الهي.
اين ها همه و همه بيماري ها و آفاتي است كه انديشه هاي انقلاب، سياست هاي انقلاب اسلامي، معيارهاي انقلاب، اقتصاد جامعه اسلامي و آرمان هاي بلند استقلال و آزادي و نظام جمهوري اسلامي را مورد هجوم قرار داده است.
پاسداري از انقلاب اسلامي امروز نياز به اصلاحات فراوان و بنيادين دارد.
اصلاح سيستم برنامه و بودجه و نحوه دريافت ماليات و جلوگيري از حاتم بخشي ها و هزينه هاي غيرمشروع و تقيد دولت به قانون خدا در هر گونه دريافت و پرداخت از بودجه عمومي، هماهنگ ساختن مواد و متون و استادان و معلمان و نظام آموزش و پرورش با مباني ديني، اصلاح فعاليت هاي پژوهشي، نگارشي، مطبوعاتي، هنري، اطلاع رساني براساس اصول آزادي و استقلال و حكومت قرآن و عترت عليهم السلام، برنامه ريزي جدي براي مبارزه با اعتياد و فساد و بيكاري، كنترل دقيق تر روابط خارجي و دفاع از حقوق مسلمانان در كشورهاي خارجي، سپردن مديريت هاي اجرائي در تمام زمينه ها به كارشناسان متعهد به مباني ديني و ارزش هاي انقلاب اسلامي، احياي فرهنگ مبارزه با منكرات سياسي، اقتصادي و فرهنگي، گسترش روح زهد و ساده زيستي در همه مسؤولان سياسي، نظامي، قضائي و فرهنگي كشور، تقويت پيوند و ارتباط ملت و دولتمردان و پاك سازي كرسي هاي مديريت نظام اسلامي از وابستگان فرهنگ غربي و مرعوبان و مزدوران خارجي از جمله اين اصلاحات است.


چگونه فرهنگ انقلاب اسلامي را به نسل امروز منتقل كنيم؟
1 - قرآن و نهج البلاغه كانون اصلي انديشه هاي انقلاب اسلامي است، جوانان را با اين دو كتاب زندگي بخش آشنا كنيم.
2 - انديشه هاي امام خميني قدس سره، ناب ترين برداشت و قرائت راستين از فرهنگ اهل بيت عليهم السلام است. كتاب ها، نوارها، پيام ها، و همه رهنمودهاي امام را متناسب با فهم و نياز نسل امروز منتشر كنيم.
3 - نمايشگاه هاي عكس و تصوير از ايثار و تلاش فرزندان انقلاب اسلامي را به هر مناسبت برپا كنيم.
4 - فيلم هاي آموزنده و واقعي از زندگي امام خميني قدس سره و ياران فداكار ايشان بسازيم و سيماي راستين انقلاب اسلامي و دشمنان آن را به نسل جديد نشان دهيم.
5 - زندگينامه شهيدان و جانبازان و ايثارگران را بدان گونه كه بود در ديدرس فرزندان امت قرار دهيم.
6 - نشريات و روزنامه هاي خط امام را و معيارهاي برخاسته از انقلاب اسلامي را بار ديگر مرور كنيم.
7 - تاريخ شفاهي انقلاب را از صدا و سيماي جمهوري اسلامي پخش كنيم و با تاريخ دانان راستين گفت وگو كنيم.
8 - سرودهاي ايام انقلاب، شعارهاي روزهاي انقلاب اسلامي، خاطرات دوران انقلاب و شعرهاي انقلاب اسلامي را به دست فراموشي نسپاريم و آن ها را به كودكان خويش بياموزيم.
9 - خاطرات زندانيان سياسي در زمان طاغوت، ستم هاي طاغوت، وابستگي نظام سلطنتي به آمريكا و حمايت از اسرائيل و جهت گيري طاغوتيان و تلاش دشمنان انقلاب اسلامي براي مبارزه با نمودهاي دينداري را به نسل نو گزارش دهيم.
10 - آثاري مثل صحيفه امام، صحيفه نور، انقلاب تكاملي اسلام، پيرامون انقلاب اسلامي، فلسفه انقلاب اسلامي و همه آثار انديشمندان و متفكران انقلاب اسلامي را به صورت صوتي و تصويري و مكتوب به فرزندان خويش هديه كنيم.


منبع : ماهنامه اطلاع رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان شماره25.
تاریخ ارسال مطلب : دوشنبه ٩ آبان ١٣٩٠ / شماره خبر : ٩٥٨٧٠ / تعداد بازدید : 881/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1390/08/10 19:59
0
0
انقلاب ایران هرگز شناخته نخواهد شد!!! چون به کسی اجازه نمی دهد منصفانه نقدش کند!!! عجبا یک انقلاب کاملا بی نقص؟ آسمانی؟ این حال و روز مملکت؟ شرمم می آید سردمداران کشورم خود را پرچمدار تمدن اسلام و ایران می دانند... در حالی که هیچ چیز بیش از حکومت های گذشته ندارند. جز اینکه دین را هم بد نام می کنند. محمد
پاسخ ها
کاربر مهمان
1390/09/06 11:50
محمد جان! انصافم خوب چیزیه ها! درسته تو مملکت نقص و عیب وجود داره اما نه به قیمت از دست دادن اصلش! انتقاد اگه بخواد با تظاهرات غیر قانونی همراه باشه که واقعن معقول نیس! کسی ادعا نمی کنه این انقلاب کاملا بی عیب و نقصه، هر حکومتی جایز الخطاس اما من و شما که دم از دین و خدا می زنیم باید کمک کنیم که این کشور ساخته بشه و مشکلاتش مرتفع بشه! غیر از اینه؟

نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج