سه شنبه ٠٤ تير ١٣٩٨
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > معارف اسلامی > نظام اسلامی 
ماهنامه مبلغان


دشمن را بشناسیم-1

ریشه ها و بنیان های اهداف دشمن

دشمن شناسی، گفتاری از این دست است كه پرداخت جامع و عالمانه به آن، در این زمان، ضرورتی صد چندان یافته است...

احمد لقمانی

طلیعه

نگاه درس آموز و عبرت پذیر هر یك از ما مبلغان به گذشتۀ تاریخ و حوادث امروز جامعه، بینش و بصیرتی فراهم می كند تا در كنار سلسله مباحث شایستۀ اعتقادی و اخلاقی و فقهی، برخی از گفتارهای پویا و بنیادین را - كه در آموزه های معارف جایگاهی ویژه دارد - مطرح كنیم و مخاطبان خود را با ریشه های حوادث چهارده قرن گذشته، و شیوه های دشمنان در تمامی زمان ها و وظیفه های دین باوران در همۀ عرصه ها آشنا سازیم و راهی روشن برابر آنان بگشاییم.
دشمن شناسی، گفتاری از این دست است كه پرداخت جامع و عالمانه به آن، در این زمان، ضرورتی صد چندان یافته است. دست آورد این بحث، هوش مندی و آینده نگری و حضور آگاهانه در فضای فكری فرهنگی جامعه است تا در پرتو هر یك از این آثار، دست های پیدا و پنهان دشمن دیده شود و توطئه های مرئی و نامرئی استكبار - در ابعاد مختلف - لمس گردد.
بی شك، در این مقال، افزون بر آیات قرآن(1) و سخنان معصومان علیهم السلام، تمامی لحظه ها و صحنه های تاریخ پرفراز و فرود صدر اسلام از لحظۀ رحلت رسول الله صلی الله علیه و آله تا واپسین ساعات عصر عاشورا (2)، توطئه های شكنندۀ دشمنان در بیست ساله گذشتۀ انقلاب، سخنان امام راحل - رضوان الله علیه - و مقام معظم رهبری - حفظه الله - مددكاری ارزش مند و رهنمایی روشن خواهد بود.(3)
دست آورد این تحقیق، پدید آمدن قوۀ تحلیل سیاسی و تجزیۀ حوادث روزمره داخل و خارج كشور، نگرش همه سویه به پدیده های فرهنگی، شبیخون های فكری و تهاجم های عقیدتی، شعله ور شدن شوق و عشق و تعهد نسبت به گنجینه های گران قدر معارف ناب دینی و حساسیت افزون تر در پاس داری از مرزهای عقیدتی و نیروسازی بیش تر برای دفاع از آرمان های رهبر كبیر انقلاب رحمه الله و مقام والای ولایت است.
نوشتاری كه در دست دارید، گذری كوتاه بر این بحث است و در سه بعد «ریشه ها»، «شیوه ها» و «وظیفه ها» تدوین شده است. شایسته است روحانیان ارجمند به بیان این بحث همت گمارند و مخاطبان خویش را از نگرشی نو و هوشیاری بیش تر بهره مند سازند. ان شاء الله

ریشه ها و بنیان های اهداف دشمن
«بینش» ، «گرایش» و «كنش و واكنش» برخاسته از آن دو ویژگی عمدۀ انسان است كه به مكتب، مذهب، كشور و فرهنگ خاصی وابسته نیست و در وجود همۀ نهاده شده است.
بینش انسان ها و نوع نگاه آنان به آفرینش، مانند سكه یی است كه بیش از دو رو ندارد:
1- مادی؛ در این بینش، خوش بودن و گوارا نوشیدن و شیك پوشیدن، هدف نخست افراد است و هر آنچه آدمی، بیش تر به زر و زیور زندگی آراسته گردد، خوش بخت تر خوانده می شود، گر چه در این راه گوهر انسانیت خود را خرد كند و عمر خویش را - كه یگانه سرمایۀ نفیس او است - در تاراج هواها و هوس ها از دست دهد.
2- الهی؛ صاحبان این بینش، بر این باورند كه زندگی تالار خوش گذرانی و ساحل تفریح و شادمانی نیست، بلكه مدرسه یی است با دو زنگ. زنگ نخست، دینی و آخرین زنگ، حساب.
هدف مندی و هوشیاری و آگاهی، نخستین ویژگی چنین انسان هایی است. تفریح و خنده و شوخی و شادمانی، صفات ارزش مندی است كه در كنار هدف مندی جایگاه دارد نه آن كه آرمان اصلی زندگی باشد.
دشمن، پیش از هر اقدامی، بینش قدسی و آسمانی انسان را مورد تهاجم قرار می دهد تا وی را از اوج قداست و ارزش مندی به قعر شهوت و مادی گری كشاند و برای همیشه، در كام هواها و هوس ها به بند كشد. ازاین رو دو هدف مهم را در دستور كار خود قرار می دهد:
1- خدشه دار كردن جامعیت و قداست دین و بی هویت كردن ارزش های مذهب.
2- آلوده ساختن چهرۀ مرزبانان فكری - فرهنگی (روحانیان) و بی ارزش ساختن تمامی دین باوران.(4)
پیشینۀ این دو، به صدر اسلام و پس از رحلت رسول اكرم صلی الله علیه و آله برمی گردد. با رحلت رسول الله صلی الله علیه و آله بدعت و نوآوری زشت، به ساحت دین وارد و احكامی از اسلام، تغییر داده شد. در پی آن، نام آورترین مرزبانان فكری - فرهنگی - كه از آبشار دانش و بینش پیشوایان معصوم علیهم السلام بهره مند شده بودند - مورد آزار قرار گرفته، پراكنده شدند. حادیث ساختگی، به طور انبوه، به مجموعۀ ناب و مقدس سخنان رسول اكرم صلی الله علیه و آله و اهل بیت علیهم السلام وارد شد تا تمامی احادیث آنان را از اطمینان و قداست ساقط كند و به پاس چنین خیانت بزرگی، ابوهریره ها موفق به جلب رضایت غاصبان حكومت شده، با دستی پر و لبی لبریز از خنده، از حضورشان باز گشتند!! (5)
با اندكی تامل، این دو آرمان، در این زمان نیز به خوبی لمس می شود. آنان كه «پروتستانیزم اسلامی» را دامن زدند و با واژه های زیبایی مانند «نوآوری» و «اجتهاد آزاد» یكایك احكام الهی را زیر سؤال برده تا معیار سازی سلیقه ای را مطرح سازند، به طور خودآگاه و ناخودآگاه، «جامعیت» و «كمال» و «قداست» دین و ارزش های مذهبی را خدشه دار می سازند.(6) روزی «حجاب» یادگار عهد بردگی خوانده می شود؛ روزی دیگر، مهریه و اجاره و مضاربه و مزارعه یادگار عهد فئودالیسم معرفی می گردد و به دنبال آن، پاره یی از احكام الهی، ناهمگون با عقل و ناسازگار با زمانه تلقی می گردد و گاه نویسنده یی قلم به مزد تعدد زوجات را ظلم به زنان تفسیر می كند و نصف بودن ارث آنان را ستمی افزون می داند و نصف بودن خون بها (دیه) و ولایت داشتن جد پدری را فاجعه یی جبران ناپذیر می شمارد؛ و افزون بر گفتار و نوشتار، كاریكاتورهای شرم آوری ترسیم می شود تا دین را نزد همه، خصوصا نسل نو، بی ارزش سازد.

شیوۀ دشمن در دست یابی به اهداف شیطانی
نخستین گام دشمن در قداست زدایی دین، «ایجاد تردید در باورهای عمومی» و آن گاه «تضعیف ارزش های الهی» و سرانجام «تحقیر پای بندی و دل بسته گی به آموزه های آسمانی است.
او، در این باره، هماره، از «نفوذ افكار بیگانه» استفاده می كند تا نوگرایی و نوفهمی و تنوع طلبی افراد را پاسخ داده، ارزش های دیرپا و سنتی را خدشه دار سازد و افكار و عقاید انحرافی را با لعاب های دل انگیز و پرجاذبه عرضه كند. از این رو، در قرون نخستین اسلام، اسرائیلیات و مجوسیات و مانویات در درون جامعۀ اسلامی رخنه كرد و اكنون نیز انقلاب اسلامی ایران با هجوم ایسم ها و ایست هایی از آن سوی مرزها رو به رو است.

آن گاه كه با عینك «پلورالیسم» به تمامی مذاهب بنگریم، بینش ها و گرایش های یهودیت و مسیحیت و تمامی مذاهب اسلامی، سربلند و شایسته و پابرجا تلقی شده و هیچ حق مطلقی یافت نمی شود؛ زیرا، با «كثرت گرایی» ، همیشه لبخند بر چهره نمایان می كنیم و آغوشی پرعطوفت، بر تمامی انسان ها، چه هدایت یافته و چه گمراه، می گشایم و همه را بر سر سفرۀ هدایت می نشانیم و هر گونه حق گرایی و باطل ستیزی را شیوه یی خشونت بار و دور از آداب و رسوم امروز جهانی معرفی می كنیم!!
با این نگرش، بسیاری از آیات قرآن، مانند «محمد رسول الله و الذین معه اشداء علی الكفار رحماء بینهم»(7) و «فقاتلوا ائمة الكفر»(8) باید دگرگون شود! و برخی سوره ها، مانند سورۀ كافرون - كه رسول الله صلی الله علیه و آله به كافران لبخند نزده بلكه آرا و عقاید آنان را به كلی مردود می شمرد و در پایان با جملۀ «لكم دینكم و لی دین»(9) حقیقت را یكی دانسته و دیگر ادیان را باطل می شمرد - دوری از تشنج زدایی تفسیر شود!! و یا آن كه دین، به حاشیۀ جامعه رفته، سلسله آموزهایی اخلاقی، دور از راه كارهای اجتماعی - سیاسی تلقی شود كه تنها در گوشۀ معابد و كنج خانه ها جای دارد!
افزون بر آن، با تئوری «قبض و بسط شریعت» ، واقعی نبودن سخنان رهبران فكری - فرهنگی جامعه و پدید آمدن قرائت های مختلفی از دین جلوه می كند. بدین ترتیب، هر كسی، نظری داشته و هیچ سخنی، مقدس محسوب نمی شود تا فردی شایسته و صاحب دانش و بینش برتر، حرف نهایی را دربارۀ مشكلات جامعه بر زبان جاری كند و مسیر سعادت دین باوران را باز نگهدارد!
در كنار این مكاتب پر زرق و برق، گاه فكرهای جدیدی رخ می نماید كه در آن زن سالاری در خانواده و جامعه مطرح می شود (فمینیسم) یا انسان محوری ارائه می گردد (اومانیسم) و یا آن كه میهن پرستی و محوریت آب و خاك در برابر دین و آیین به میان می آید. (ناسیونالیسم) .
دست آورد تمامی این نظرها، جای گزینی فكر و فرهنگ و آداب و رسوم غیر آسمانی در دل و دیده و خانواده و جامعۀ دینی خواهد بود. پدیده یی كه از دیر زمان، استعمارگران، به دنبال آن بودند نگاه نورانی و بینش شفاف دین باوران را ربوده، باورهایی مادی و غبارآلود و بی مقدار به آن ها عرضه كنند و در پی آن، «غیرت دینی» و «جوش و خروش مذهبی» در درون افراد بی رنگ گردد و «تساهل و تسامح» نوعی لاابالی گری و بی توجهی به ارزش های والای الهی و دهن كجی به مقدسات آسمانی به همراه آورد!!.
اسپنسر، فیلسوف معروف انگلیسی، به ماموران مخفی و جاسوسان استعمار پیر انگلستان، این نكتۀ بنیادین را گوشزد كرد و گفت: «اخلاق و آداب و زبان و تمدن خودتان را به اقوام و مردم كشورهای دیگر بیاموزید و آنان را به حال خودشان واگذارید كه برای همیشه، از آن شما خواهند بود.»(10)
مستر همفر، سلسله دستورهای وزارت مستعمرات بریتانیای كبیر را در كتاب «چگونه اسلام را نابود كنیم؟» این گونه بازگو می كند:
«باید مسلمانان را از عبادت بازداشت و در سودمند بودن آن تردید افكند، با این دستاویز كه خدا از اطاعت انسان ها بی نیاز است. باید به شدت، از حج و از هر گردهمایی مسلمانان مانند نماز جماعت و حاضر شدن در مجلس های (امام) حسین (علیه السلام) و دسته های عزاداری جلوگیری كرد، چنان كه باید آن ها را به شدت از ساختن مساجد و زیارت گاه ها و حسینیه ها و مدارس بازداشت.
باید زنان را تشویق كنیم كه چادر از سر بیفكنند و جوانان را تشویق كنیم كه به سوی آنان بروند تا فساد در میان شان افتد. باید پیام بی بند و باری را در جان های مسلمانان دمید».(11)

ماموریت روشنفكران یا اصلاح گران
«روشن فكر» و «اسلام شناس» و «اصلاح گر»، واژه هایی است كه گاه، بار گرانی بر دوش ملت های مستضعف و مسلمان بوده است. در عرصه های مختلف، برخی از این افراد طوطی صفت، همانند مهره یی نقش آفرین، در لحظه های مناسب، به دست استكبار و دشمنان اسلام، چیده می شوند و با خامی و بی اطلاعی و تاریك دلی، به بیان سخنان یا نگارش واژه هایی در مردود سازی برخی احكام قطعی و مسلم دینی می پردازند. اینان، با اصطلاحات و عبارات و واژه هایی به ظاهر زیبا و پرجاذبه، بدون آن كه در محافل مناسب و در برابر اسلام شناسان شایسته و آگاه لب به سخن گشایند، نسل نو را آماج اهداف ناپاك استكبار قرار می دهند.
در چنین تهاجمی خدشه دار ساختن «جامعیت دین» و «آلوده نمایاندن پاس داران مذهب و روحانیان» آرمان اصلی كه به یاری ابزارهای زیر دنبال می شود:
1- زیر سؤال بردن دین و معرفت دینی و حقانیت تشیع.
2- ایجاد تردید و تضعیف احكام حیاتی و روشن اسلام، مانند امامت و ولایت و ولایت فقیه و مرجعیت و....
3- ایجاد روحیۀ ناسیونالیستی و باستان گرایی و ملی گرایی به جای عشق و ایمان به آرمان های دینی و ترویج چهارشنبه سوری و جشن در تخت جمشید یا تغییر نام میدان امام خمینی در اصفهان به میدان نقش جهان.
4- تلاش گسترده و فراگیر در كشانیدن مسلمانان به سرخوردگی و نومیدی و غرب باوری و پوچی و پذیرش روحیۀ ضعف و سستی در برابر قدرت و عظمت غرب و قدرت های مستكبر جهانی.
5- تحریف تاریخ و تفسیر حوادث گذشته، مطابق با معیارهای نادرست استكباری.

6- طرح شعارهای فریبندۀ سیاسی برای اغفال ساده لوحان و افراد خام؛ شعارهایی مانند دموكراسی و برابری و آزادی خواهی و آزادی برای رسیدن به ولنگاری های اخلاقی و هرج و مرج های فكری.
7- رخنه در تشكل ها و مجموعه های انقلابی مذهبی و تلاش بسیار در گمراه ساختن انسان های پر جنب و جوش و باسابقه و بدون تحلیل و بصیرت؛ تا برخی از این افراد، مقابل نظام و ولایت ایستاده، نوعی تردید و آشفتگی خاطر نسبت به گذشتۀ انقلاب و نظام ایجاد كنند.
8- كوشش حساب شده و دقیق و گام به گام در كنار گذاشتن روحانیت متعهد و دل سوز با بهانه هایی مانند انحصارگر و قدرت طلب و سرسپرده و رشوه خوار و سرمایه دار و....
9- پدید آوردن دشمنی و بدبینی و در پی آن، ایجاد حالت انتقاد و انتقام بین مسئولان كشور و شخصیت های روحانی و افزایش روحیۀ گروه بندی و باندبازی و حزب گرایی، جهت ورود به صفوف خودی ها و ایجاد ضربۀ سهمگین به نظام و مسئولان قابل اعتماد مردم.
10- تلقین ولایت مداری و عشق به امام زمان علیه السلام از طریق دوری گزیدن از مسائل سیاسی و دنیوی و القای این كه سعادت مندی تنها، پرداختن به دعاها و ذكرها و آداب مستحب هر روز و هر هفته است.
11- شعله ور ساختن عشق و علاقۀ دین باوران، خصوصا چهره های شاخص و شناخته شدۀ اجتماع، به لذت های دنیا و جلوه های دل ربای مادیات تا بدین وسیله، در هنگامه های حضور دوبارۀ افراد در صحنه های رزم و جهاد، پای آنان بلرزد و میدان را خالی كنند و دیگران نیز با نگاه به هجوم پرشتاب اینان به لذات و خوشی های زندگی، به انقلابی ها و خداجویان بدین گردند.
دست آورد این پدیده، ریزش زشتی نوارهای انحرافی ویدئو و ماهواره و مجلات مبتذل و نوارهای ویران كنندۀ كاست خواهد بود كه آرام آرام، در جای جای جامعه، با قیمت ارزان، به چشم می خورد و مانند زلزله یی ویران كننده، اخلاق و اعتقادات و رفتارهای شایسته را واژگون می سازد.

 

مطالب مرتبط:


پی نوشت :

1) برای توضیح رك: آیۀ 22 سورۀ اعراف و تفاسیر: انوار التنزیل، ج 3، ص 6؛ الفرقان، ج 2، ص 6؛ المیزان، ج 8، ص 35 و آیۀ 100 از سورۀ آل عمران و تفاسیر ابن كثیر، ج 1، ص 387، روح المعانی، ج 4، ص 16؛ صافی، ج 1، ص 336 و آیۀ 191 از سورۀ بقره و تفاسیر: اطیب البیان، ج 1، ص 222؛ تفسیر التبیان، ج 2، ص 149؛ روان جاوید، ج 1، ص 239 و آیۀ 193 سورۀ بقره و تفاسیر روان جاوید، ج 1، ص 340؛ روح البیان، ج 1، ص 306.
2) رك: رسالت خواص، سید احمد خاتمی (سخنرانی مقام معظم رهبری دربارۀ عبرت های عاشورا به همراه تحلیل جامع مؤلف در ریشه یابی حوادث عاشورا و تطبیق آن با زمان ما) ط دفتر تبلیغات اسلامی قم.
3) رك: تبیان موضوعی حضرت امام خمینی رحمه الله و كتاب آمریكا و ایران با فرهنگ و تهاجم فرهنگی، (تدوین موضوعی سخنان مقام معظم رهبری) ، ط وزارت ارشاد اسلامی؛ سلسله آثار مسئولان سیاسی، نظامی و فرهنگی آمریكا در ایران (با نام خاطرات) و ایرانیان همكار با رژیم طاغوت پهلوی (مانند خاطرات ارتشبد حسین فردوست یا كودتای نوژه و...) .
4) نهضت امام خمینی علیها السلام ، ج 3، سید حمید روحانی، ص 1 تا 200 با تلخیص و گزیده برداری) .
5) نك: اجتهاد در مقابل نص؛ المراجعات، سید عبدالحسین شرف الدین؛ الغدیر، علامه امینی؛ سیری در صحیحین، محمد صادق نجمی؛ شیعه و بررسی های اسلامی، علامه طباطبایی؛ شبهای پیشاور، سلطان الواعظین شیرازی؛ نقش ائمه در احیاء دین، علامه سید مرتضی عسكری.
6) رك: نهضت امام خمینی علیها السلام ، ج 3، ص 1 تا 200.
7) فتح / 29.
8) توبه / 12.
9) كافرون / 6.
10) اسلام بر سر دو راهی، ص 23.
11) خاطرات سیاسی مستر همفر (جاسوس انگلیسی در كشورهای اسلامی) ، ص 70، 72 و 73.

منبع : ماهنامه اطلاع رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان شماره2 .
 
تاریخ ارسال مطلب : سه شنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٣ / شماره خبر : ٩١٨٣٩ / تعداد بازدید : 2375/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج