چهارشنبه ٠٢ آبان ١٣٩٧
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > معارف اسلامی > نظام اسلامی 
ماهنامه مبلغان


برخی از ویژگی‌های اسلام ناب محمدی(صلی الله علیه و آله)و اسلام آمریکایی -1

ویژگی‌های اسلام آمریکایی

اسلام آمریکایی یعنی اسلامی که دشمن (آمریکا) برای ما می‌پسندد، اسلامی که با فرهنگ غرب سازگار باشد و بر طبق فرهنگ غرب ارائه گردد و خواسته‌ها و منافع قدرت‌های استکباری را تأمین نماید.

محمد ترسّلی

از نکات برجسته‌ای که امام راحل(ره)با تیزبینی خاص خود، در فرهنگ سیاسی جامعه وارد کرد، عنوان «اسلام ناب محمدی و اسلام آمریکایی» بود که متأسفانه اهل قلم و خرد، آن‌طور که شایسته بود به این موضوع نپرداختند، اگر ویژگی‌های این دو نوع اسلام را شناخته و تبیین کرده بودند و در فرهنگ سیاسی جهان اسلام جای باز کرده بود، زمینه فریب‌کاری‌ِ سرسخت‌ترین دشمن اسلام، یعنی آمریکای جنایت‌کار فراهم نمی‌شد و حتی زمینه فریب انسان‌های جاهل، توسط گروه‌های منحرف تکفیری - وهّابی و تشکیل و رشد گروه‌های مختلف داعش و طالبان و... فراهم نمی‌شد.

اکنون که مقام معظم رهبری(حفظه الله)در پیامی به حجاج بیت‌الله الحرام، این موضوع مهم را متذکر شدند، سزاوار است صاحبان خرد و فکر، ابعاد مختلف این موضوع را مورد بررسی قرار دهند و ویژگی‌های آن را با استفاده از آیات قرآن و سیره نبوی(صلی الله علیه و آله)برای افکار عمومی داخلی و خارجی تبیین کنند.

برای شناخت ویژگی‌های اسلام ناب محمدی(صلی الله علیه و آله)و اسلام آمریکایی، لازم است معنا و محتوای این دو نوع اسلام را دریابیم. اسلام ناب محمدی(صلی الله علیه و آله)یعنی اسلام خالص که از متن قرآن کریم و سنت و سیره نبوی و اولیاء الهی فهمیده می‌شود، اما اسلام آمریکایی یعنی اسلامی که دشمن (آمریکا) برای ما می‌پسندد، اسلامی که با فرهنگ غرب سازگار باشد و بر طبق فرهنگ غرب ارائه گردد و خواسته‌ها و منافع قدرت‌های استکباری را تأمین نماید. حال ما در این نوشتار، به برخی از ویژگیهای این دو نوع اسلام، اشاره می‌کنیم:

الف) ویژگی‌های اسلام آمریکایی

1. دوستی با دشمنان خدا

در اسلام آمریکایی دوستی با کفار و دشمنان خدا مانعی ندارد و حتی دوستی با کفار از دوستی با مذاهب مختلف مسلمان بهتر است. عملکرد دولت‌های وهّابی بیانگر این حقیقت است، وهابیون و تکفیری‌ها، از ابتداء تفرقه بین مسلمانان را در دستور کار خود قرار داده‌اند و هر کس برخلاف نظر آنها عقیده‌ای داشته است، متّهم به شرک و کفر می‌گردد؛ در حالی که قرآن کریم می‌فرماید:]وَ لَا تَقُولُوا لِمَنْ أَلْقی إِلَیْکُمُ السَّلامَ لَسْتَ مُوْمِناً[؛[1]«به کسی که اظهار اسلام می‌کند، نگویید تو مؤمن نیستی.» آنها به جای دشمنی با دشمنان خدا و دوستی با مسلمانان، دوستی با دشمنان خدا و دشمنی با فرق مسلمان را سرلوحه فعالیت‌های خود قرار داده‌اند.

قرآن کریم در جای دیگری می‌فرماید:]محَُّمَّدٌ رَّسُولُ اللَّهِ وَ الَّذِینَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلیَ الْکُفَّارِ رُحَمَاءُ بَیْنهَُمْ[؛[2]«محمّد(صلی الله علیه و آله)فرستاده خداست و کسانی که با او هستند، در برابر کفّار سرسخت و شدید، و در میان خود مهربان‌اند.» البته معلوم است ارتباطات سیاسی و اقتصادی با غیر مسلمانان مانعی ندارد، اما ارتباطات عاطفی و دوستی با دشمنان خدا، نباید برقرار کرد و در مقابل باید نسبت به سایر مسلمانان، مهربان و رئوف بود. بنابراین در اسلام ناب محمدی، دشمنی با دشمنان خدا و برقراری ارتباطات عاطفی بین مسلمانان، یک اصل خلل‌ناپذیر است.

2. سلطه‌پذیری کفار

در اسلام آمریکایی اگر امور مختلف مسلمانان به‌دست کفار باشد، مانعی ندارد و حتی در بسیاری از مسائل اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بایستی تصمیم‌گیرنده، کفار باشند. وضعیت دولت‌های اسلامی وابسته به آمریکا بیانگر این واقعیت است، آنها تحت سلطه استکبار، منافع ملّت خود و ملت‌های مسلمان را فدای مطامع و منافع قدرت‌های استکباری می‌کنند.

در حالی که قرآن کریم می‌فرماید:]لَن یجَْعَلَ اللَّهُ لِلْکَافِرِینَ عَلیَ المُْؤْمِنِینَ سَبِیلاً[؛[3]«خداوند برای کافران بر مسلمانان راه نفوذی قرار نداده است.»بنابراین در اسلام ناب محمدی(صلی الله علیه و آله)کفار حق هیچ‌گونه سلطه‌ای بر مسلمانان ندارند (نه سلطه سیاسی، نه سلطه اقتصادی و نه سلطه فرهنگی).

3. جدائی دین از سیاست

در اسلام آمریکایی دین یک امر فردی و شخصی است، کاری به اجتماع و سیاست ندارد، مسائل اجتماعی و سیاسی به‌دست حاکمان است، هر طور که آنان عمل کردند، همان صحیح است. البته درصورتی‌که حاکمان وابسته به آمریکا و غرب باشند؟!

در حالی که پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله)در مدینه طیّبه حکومت تشکیل داد و تمام امور جامعه را، خود تدبیر می‌کرد و برای همه مسائل فردی، اجتماعی، سیاسی، اعتقادی، فرهنگی و اقتصادی برنامه و دستورالعمل آورده است؛ بنابراین در اسلام ناب محمدی، دین از سیاست جدا نیست و همه امور را شامل می‌شود.

4. آزادی مطلق

در اسلام آمریکایی آزادیِ مطلق در تمام ابعاد آن (همانند غرب) مطلوب است و امر به معروف و نهی از منکر موجب سلب آزادی می‌شود. اما در اسلام ناب محمدی(صلی الله علیه و آله)آزادی انسان در چارچوب ضوابط شرعی، قوانین و احکام اسلام پذیرفته است؛ لذا امر به معروف و نهی از منکر از شاخصه‌های این اسلام است؛ قرآن دراین‌باره می‌فرماید: ]وَ لْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّةٌ یَدْعُونَ إِلَی الْخَیْرِ وَ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَر[؛[4]«باید گروهی از شما مردم را به‌سوی خوبی‌ها دعوت کنند، امر به نیکی‌ها و نهی از بدی‌ها کنند.»

5. هدف، توجیه‌گر وسیله

در اسلام آمریکایی، تهمت زدن، کشتن انسان‌های بی‌گناه و ایجاد رعب و وحشت در جامعه، دروغ گفتن و هر وسیله‌ای که رقیب را از میدان خارج کند، جایز است، هدف وسیله را توجیه می‌کند، اما در اسلام ناب محمدی(صلی الله علیه و آله)هر نوع عمل خلاف موازین شرع حتی نسبت به دشمنان، ممنوع است، توصیه به تقوی در آیات و روایات اسلامی بیانگر این واقعیت است که نمی‌توان برای رسیدن به اهداف سیاسی و حتی مقدس، از وسایل غیر مشروع استفاده کرد؛ بنابراین در اسلام ناب محمدی(صلی الله علیه و آله)هدف وسیله را توجیه نمی‌کند.

6. تأثیرپذیری از فرهنگ غرب

 در اسلام آمریکایی احکام اسلام تا آنجا که با فرهنگ غرب سازگار است مطلوب است و اگر حکمی با فرهنگ غرب سازگار نبود، مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد، در حقیقت به دست آوردن رضایت غرب برای آنها یک اصل مسلّم است و لو منتهی شود به اینکه بگویند برخی را قبول داریم و برخی را قبول نداریم و راه سومی را برگزینند؛  قرآن کریم می‌فرماید: ]أُولئِکَ هُمُ الْکافِرُونَ حَقًّا[؛[5]«به‌راستی اینان کافرند.»

اما در اسلام ناب محمدی(صلی الله علیه و آله)همه احکام اسلام بدون استثناء مورد پذیرش است، چه با فرهنگ غرب سازگار باشد و چه نباشد؛ قرآن می‌فرماید: ]آمَنَ الرَّسُولُ بِما أُنْزِلَ إِلَیْهِ مِنْ رَبِّهِ وَ الْمُؤْمِنُونَ کُلٌّ آمَنَ بِاللَّهِ وَ مَلائِکَتِهِ وَ کُتُبِهِ وَ رُسُلِهِ[؛[6]«پیامبر به آنچه را که از سوی پروردگارش نازل شده، ایمان آورده است و همه مؤمنان (نیز) به خدا و فرشتگان و کتاب‌ها و فرستادگانش ایمان آورده‌اند.» بنابراین آنچه را که خداوند نازل کرده بدون استثناء مورد تصدیق مؤمنان می‌باشد.

 

مطالب مرتبط:


پی‌نوشت:

[1]. نساء/94.

.[2] فتح/29.

[3]. نساء/141.

[4]. آل عمران/104.

[5]. نساء/151.

[6]. بقره /285.

منبع : ماهنامه اطلاع رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان شماره 185.





تاریخ ارسال مطلب : دوشنبه ١٤ دی ١٣٩٤ / شماره خبر : ٣٧١٠٨٠ / تعداد بازدید : 1202/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج