چهارشنبه ٠٢ آبان ١٣٩٧
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > معارف اسلامی > نظام اسلامی 
ماهنامه مبلغان


حسین ملانوری

انقلاب اجتماعی محض

مجموعه اطلاعیه ها، سخنرانیها و كتابهای حضرت امام رحمه الله حاكی از آن است كه امام رحمه الله به خاطر اسلام قیام كرد و برای احیاء اسلام و اجرای دستورات آن این انقلاب را رهبری كرد. خواسته امام بسی بالاتر از تنها «رهایی از دست استبداد» بود.

بعضی انقلاب ایران را یك انقلاب اجتماعی محض می دانند كه بر علیه استبداد ایجاد شده است. بر اساس این فریضه، انقلاب ایران یك انقلاب مذهبی نیست و اهداف مذهبی نیز ندارد، بلكه تنها و تنها در صدد رفع استبداد بوده است.
«سیروس پرهام» در كتاب «انقلاب ایران و مبانی رهبری امام خمینی رحمه الله» می نویسد:
«انقلاب ایران یك انقلاب اجتماعی تمام عیار و یك قیام عام علیه حكومت فاسد و ستمگر استبدادی و دست نشانده امپریالیسم است. مفهوم دیگر این گفته جز این نیست كه اگر اكثریت مردم ستمدیده ایران پیرو دین دیگری جز اسلام بودند - و حتی اگر بی دین هم بودند - باز هم این طوفان اجتماعی، در همین برهه از زمان بر می خواست.» (1) و نیز می گوید: «انقلاب ایران علی رغم پشتوانه بسیار غنی و نیرومند دینی و معنوی و سنتی و علی رغم رهبری مذهبی و روحانی و نیز علی رغم شیوه برگزیدن امام خمینی توسط «جماعت» و تبعیت آنان، یك نهضت مذهبی نیست و به تبع آن نمی تواند هدفهای صرفاً مذهبی داشته باشد. امام خمینی نیز به درستی دریافته است كه بر تارك هدایت یك انقلاب اجتماعی تمام عیار تكیه زده و اگر هم بخواهد كه هرگز نخواسته است، نمی تواند انقلاب را به تنگنای دین بكشاند.» (2)
اگر اندكی در این نظریه توجه شود، بطلانش به خودی خود روشن است. برای شناسایی ماهیت یك انقلاب از راههای متعددی می شود وارد شد، مثل شعارهایی كه مردم در طول یك انقلاب می دهند، رهبری و ویژگیهای او، ایدئولوژی ای كه برای آینده انقلاب توسط رهبران انقلاب ارائه می شود و....
شعارهای مردم در طول انقلاب نشانگر آن است كه آنان به دنبال اسلام و حكومت اسلامی بوده اند. اسلامی كه آزادی، عدالت و استقلال سیاسی نیز دارد. همه خواسته های مردم ایران در اسلام جمع بود و آنها چون مسلمان بودند، بیشتر این خواسته ها را داشتند. اگر چه در كنار اكثریت قاطع ملت ایران، عده ای نیز بودند كه فقط بعضی از خواسته های سیاسی و یا اقتصادی را مطرح می كردند و برای رسیدن به آنها همراه با اكثریتِ خواهان دین و حكومت اسلامی، در صحنه حاضر می شدند.
مجموعه اطلاعیه ها، سخنرانیها و كتابهای حضرت امام رحمه الله حاكی از آن است كه امام رحمه الله به خاطر اسلام قیام كرد و برای احیاء اسلام و اجرای دستورات آن این انقلاب را رهبری كرد. خواسته امام بسی بالاتر از تنها «رهایی از دست استبداد» بود.


پی نوشت:
1) انقلاب ایران و مبانی رهبری امام خمینی رحمه الله، سیروس پرهام، ص 18.
2) همان، ص 87.

منبع : ماهنامه اطلاع رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان شماره 75.

تاریخ ارسال مطلب : سه شنبه ٨ بهمن ١٣٩٢ / شماره خبر : ٣٣٤٧٤٣ / تعداد بازدید : 1432/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج