يکشنبه ٣٠ تير ١٣٩٨
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > روش تبلیغ 
ماهنامه مبلغان


متن ادبی؛ حج مدرسه ـ ترنم بیداری -1

حج مدرسه

سلام، ای معلمِ مکتبِ عفّت و اِی کاروان سالار طریق معرفت، ای رسول نور و ای امام شعور ای بت شکن، ابراهیم زمان من، تو نیک می دانی که در «حجّ» مدرسه، به شش سالگی «مستطیع» می شود و در «میقات» اشتیاق، تطهیر می گردم و با دلی امیدوار و سینه ای مشتاق لقای یار عاشقانه می کوشم.

متن ادبی؛ حج مدرسه ـ ترنم بیداری

محمدعلی هنرمند قمی ـ  م. مودب

تقدیم*به معلمان متعهد ایران اسلامی[1]

سلام، ای معلمِ مکتبِ عفّت و اِی کاروان سالار طریق معرفت، ای رسول نور و ای امام شعور ای بت شکن، ابراهیم زمان من، تو نیک می دانی که در «حجّ» مدرسه، به شش سالگی «مستطیع» می شود و در «میقات» اشتیاق، تطهیر می گردم و با دلی امیدوار و سینه ای مشتاق لقای یار عاشقانه می کوشم. لباس نور می پوشم و «لبیک گویان» در بیابان طلب، ره می سپارم و با هدایت تو، به «مسجد الحرام» کلاس پا می گذارم. دست پُر محبت تو دست لرزانم را می گیرد سراغ جانم را می گیرد. با تخته سیاه، که همان «حجر الاسود» کلاس است آشنایم می کنی، با مهربانی صدایم می کنی. سوره های «نور» را در گوش جانم می خوانی، تو تمامیِ آیه های شعور را می دانی. هر هفته، هفت روز، به ارشاد تو، قلبمان را صاف می کنیم و هر بار عشق را «طواف» می کنیم، روز هفتم تا پشت «مقام ابراهیم» پَر می زنیم؛ یعنی، به نماز جمعه سر می زنیم با هم «عهد» استقامت می بندیم، پشت سر امام، «قامت» می بندیم.

آن گاه، بزرگ معلمه تاریخ، که تمامی کتاب ایثار را می داند ما را به کار می خواند، پا به پای «هاجر»های زمان، هر هفته، هفت بار بین «تزکیه» و «تعلیم»، «سعی» می کنیم، تا «زمزم» معرفت، از قلبمان می جوشد و جان تشنه، آن را تا آخرین قطره می نوشد. به عهدی که بستیم وفا می کنیم، در «مَروِه» با یاد تو «صفا» می کنیم.

برای صُعود به کلاس بالاتر آماده می شویم. میهمان سَجّاده می شویم؛ در کلاس «عَرَفات» مقدّمات را می خوانیم و در کوثر اشک و دعا، برای قرب به خدا، خود را می شوییم و چون ابراهیم «عَرَفتُ» می گوییم؛ با آدم همنواتر می گردیم. به سوی خدا برمی گردیم. مرا به «مشعر» می کشانی، به پایم نور می فشانی. دامانم را پر از سنگ می کنی و فردا پا به پایم با شیطان جنگ می کنی، آن جا هم، خط شکن تویی، استاد سخن تویی، مرا تا خاکریز دشمن می بَری، برایم «شجاعت» می خری. می بَری مرا تا «مِنی» تا آزمایشگاه خدا.

آن گاه، روز نبرد با همه شیاطین پلید است، رفتن به سوی حسین و درگیری با یزید است؛ روز «عید» است؛ آن جا گلزار معطّر معلمان شهید است. قربانگاه اسماعیلهای زمانه است. اینها همه برای ما نشانه است. که اگر از گناه «مطهّری» امید می رود که «بهشتی» باشی و اگر «با هنر» توحید آشنایی «رجائی» هست که «مفتّح» اَبواب جنان گردی، از ملائک قدر بینی و با «روح خدا» در صدر نشینی. اما ای معلم عزیز، بی هدایت تو، مرا امید رهایی نیست. راه به جایی نیست، من نیز می خواهم آن چه را جز خداست «قربانی» کنم، کاری قرآنی کنم. می خواهم شیطان هوی را «رَمی» کنم همواره بین علم و ایمان، «سعی» کنم و «حجّ» بی انتهای من، در همیشه تاریخ، ادامه یابد. اما، ای آنکه که تعلیم حرفی از تو، بنده ساز است و تربیت تو، راز پرواز، بگذار اعتراف کنم یک بار دیگر بر «کعبه» وجود تو طواف کنم و بگویم: تو، خلاصه تمامی «مناسک حجی» چرا که نام مبارک تو از چهار حرف، تشکیل یافته است.

میم، خلاصه و عصاره «مکّه است و میقات»

عین، مخفّف کلمه «عرفات»

و لام، که بیانگر «لَبَّیکَ لَا شَرِیکَ لَکَ لَبَّیک» و نماینده «لا» است به تمامی آنچه غیر خدا است.

و میم دوباره که چکیده «مِنی» و «مشعر» و «مدینه» است.

با این همه، حرف آخِر، پیام توست، زیبنده نام توست که در گوش جانم زمزمه می کنی:

کعبه، یک سنگ نشانی است که ره گم نشود
حاجی، اِحرام دگر بَند ببین یار کجاست

____________________________________________________

پی‌نوشت‌ها:

*متن ادبی با هدف استفاده در مجالس و محافل مذهبی و همچنین فرصت مراسم صبحگاهی مدارس توسط دانش‌آموزان و ترجیحا فرزندان مبلغین گرامی تدوین و توصیه می‌شود. ضمنا اساتید فن خطابه و نویسندگی بر خواندن متن ادبی تاکید دارند.

[1]. در این نوشته، تمام مناسک و مکانهای مقدس به ترتیبی که در «حج» ضروری است، مورد استفاده قرار گرفته است.

منبع: ماهنامه اطلاع‌رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان، شماره 226.

تاریخ ارسال مطلب : سه شنبه ١٠ ارديبهشت ١٣٩٨ / شماره خبر : ٤٠٦٨٦٧ / تعداد بازدید : 174/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج