چهارشنبه ٢٩ اسفند ١٣٩٧
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > روش تبلیغ 
ماهنامه مبلغان


متن ادبی

اربعین؛ شروع جاذبه مغناطیسی حسین(علیه السلام)

جاده خاکی؛ ازدحام؛ شور و شوق؛ چای؛ خرما؛ بوی نان؛ دود اسپند؛ موکب به موکب؛ ستون به ستون؛ زن و مرد؛ پیر و جوان؛ خرد و کلان؛ سیاه و سفید؛ فقیر و غنی؛ شوریده‌حال و سبک‌بال؛ ... پس از عرض ارادت به شاه نجف و اذن‌گرفتن از ایشان، پای پیاده رنج راه عاشقی حسین(علیه السلام)را به جان می‌خرند و شتابان می‌روند تا به «هَل مِن نَاصِرِ» حسین لبیک گویند و روح تشنه شان را با جرعه‌جرعه عشق حسین(علیه السلام)سیراب کنند.

متن ادبی

اربعین؛ شروع جاذبه مغناطیسی حسین(علیه السلام)[1]

جاده خاکی؛ ازدحام؛ شور و شوق؛ چای؛ خرما؛ بوی نان؛ دود اسپند؛ موکب به موکب؛ ستون به ستون؛ زن و مرد؛ پیر و جوان؛ خرد و کلان؛ سیاه و سفید؛ فقیر و غنی؛ شوریده‌حال و سبک‌بال؛ ... پس از عرض ارادت به شاه نجف و اذن‌گرفتن از ایشان، پای پیاده رنج راه عاشقی حسین(علیه السلام)را به جان می‌خرند و شتابان می‌روند تا به «هَل مِن نَاصِرِ» حسین لبیک گویند و روح تشنه شان را با جرعه‌جرعه عشق حسین(علیه السلام)سیراب کنند.

می‌روند تا در بهشت بین‌الحرمین مجنون‌وار بر سر و سینه بزنند.

می‌روند تا چشمه‌چشمه اشک کنار قتلگاه بیاد غربت ارباب بریزند و تسلی خاطر مادر باشند.

می‌روند تا قاصد پیام «هَیهَات مِنَّا الذِّلَّةِ» باشند و به عالمیان بفهمانند: اگر چه شمرها خنجر به دست منتظرند ولی، حسین زمان ما تنها نیست و دگر قصه گودال تکرار نخواهد شد. کافی است لب تر کند تا مدافعان حرم محشر به پا کنند.

و جان کلام ...

می‌روند تا حماسه‌ای عظیم و شگفت را به رخ آنان بکشند. حماسه اربعین حسینی؛ حماسه منتظران مهدی؛

 و چه زیبا می‌شود این حماسه آنجا که دلدادگان حسین(علیه السلام)معادلات دنیا را به راحتی به سخره می‌گیرند و به دنیا دوستان، طعنه می‌زنند که اربعینی‌شدن عافیتِ جان و وسعت مال نمی‌خواهد؛ حتی پا هم نمی‌خواهد؛ دل می‌خواهد و بس. شور می‌خواهد، بی‌قرار شدن و دل‌بریدن می‌خواهد.

اربعین کلاس عاشقی است و تو آنگاه که پا به این کلاس مقدس می‌گذاری؛ می‌آموزی که تمام دشواری‌ها و رنجها به عشق حسین(علیه السلام)«اَحلَی مِنَ العَسَلِ» می‌شود. می‌آموزی که باید نفست را ذلیل کنی تا عزیز زاده زهرا(علیها السلام) شوی.

 می‌آموزی که اربعین مرز نمی‌شناسد، از هر کیشی که باشی در برابر پادشاهی حسین مات می‌شوی.

می‌آموزی مهم نیست پیرو کدامین مذهب و مسلک باشی شیعه یا سنی؛ بودایی یا زرتشتی؛ مسیحی یا یهودی؛ ... آن زمان که عشق حسین(علیه السلام)و علمدارش قلبت را نشانه بگیرد؛ آواره جاده خاکیت می‌کند، تا لیاقت پیدا کنی پشت سر امام سجاد(علیه السلام)قدمهایت را کنار قدمهای کاروان دلسوخته زینب(علیها السلام) بگذاری و همنوا با ناله‌های رباب(علیها السلام) برای علی اصغر(علیه السلام)لالایی بخوانی.

لیاقت پیدا می‌کنی تا لَختی از آلام و دردهای زینب(علیها السلام) را دریابی و اندکی از درد و خستگی پاهای پر از آبله رقیه(علیها السلام) را به تجربه لمس کنی.

اما آنگاه که در پستوی ذهنت مصائب آن بزرگواران را دوره می‌کنی شرمت می‌آید از این مقایسه.

آخر اربعین ما کجا و اربعین آنان کجا؟

اربعین آن دلسوختگان تفسیر حقیقی چهل منزل عاشقی است.

چهل منزل اسارت؛ چهل منزل تلاوت؛

(سری به نیزه بلند است مقابل زینب
خدا کند که نباشد سر برادر زینب)،

چهل منزل سیلی و جسارت؛ تازیانه؛ حمله‌های وحشیانه؛ نگاه‌های هرزه؛ شادی و هلهله؛ ...

و اما اربعین ما، همه عزت است و احترام؛ محبت است و غریب نوازی.

آری! اربعین ناب‌ترین فرصتهاست برای عقده گشودن از دل، برای دل کندن از آب و گل.

برای رهایی ناله‌ها و ضجه‌های خفته در گلو. برای انتقام زخم سینه و پهلو. برای ذلت نفس و عزت دین. برای خلق زیباتریت تصویرها.

تصویر دختری که کفشهایش را به دست کرده است و با پای دل، دل به دریای عشق حسین(علیه السلام) زده است.

تصویر پیرزنی که خاک را چون دُرّ و گهر به قصد تبرک و شفا گوشه چارقدش جمع می‌کند تا دوای دردش باشد. چرا که از نظر او این خاک بوسه بر پای زائران حسین زده است.

تصویر مادری که جگر گوشه‌اش در مسیر اربعین چشم به دنیا گشوده و کام جانش با عشق حسین(علیه السلام) باز شده است.

تصویر پیرمردی که یک پا دارد و اما سر از پا نمی‌شناسد برای رسیدن به حسین(علیه السلام)؛

تصویر جانبازی که نفسهایش به شماره افتاده است برای نفس کشیدن در بین الحرمین.

و بی شمار تصاویر زیبا و تکان دهنده که همه ثابت می‌کنند

اربعین رفتن زائر نه کاری است شگفت شوق شش گوشه به سر هر که فتد سر می‌دهد

آری اربعین تجلی شور و شعور حسینی است. روز تجدید میثاق مهدی باوران است. روزی است که باید حسین(علیه السلام) به عالم معرفی شود و فریاد «یا لثارات الحسین» جهانی شود تا آنگاه که امام زمان(علیه السلام) دست به دامان کعبه خود را به واسطه جد مظلومش به عالم معرفی می‌کند و ندا می‌دهد: «اَلا يا اَهلَ العالَم اِنَّ جَدِي الحُسَين قَتَلُوهُ عَطشاناً؛ اَلا يا اَهلَ العالَم اِنَّ جَدِي الحُسَين طَرَحُوهُ عُرياناً؟؛ اَلا يا اَهلَ العالَم اِنَّ جَدِي الحُسَين سَحَقُوهُ عُدواناً...» مردم به ندای او بی‌درنگ لبیک گویند.

آنان که پا در این راه می‌گذارند خوب می‌دانند اربعین تنها یک روز نیست که یک سینه تاریخ است و چه زیبا با قدمهای پر صلابتشان در این راه تفسیر می‌کنند: «وَ لا يَطَؤُنَ‏ مَوْطِئاً يَغِيظُ الْكُفَّارَ وَ لا يَنالُونَ‏ مِنْ‏ عَدُوٍّ نَيْلًا إِلَّا كُتِبَ لَهُمْ بِهِ عَمَلٌ صالِحٌ إِنَّ اللَّهَ لا يُضِيعُ أَجْرَ الْمُحْسِنِين؛ و هیچ گامی که موجب خشم کافران می‌شود برنمی‌دارند، و ضربه‌ای از دشمن نمی‌خورند، مگر اینکه به خاطر آن، عمل صالحی برای آنها نوشته می‌شود زیرا خداوند پاداش نیکوکاران را تباه نمی‌کند!‏»

م. مؤدب

____________________________________________________

پی‌نوشت‌ها:

[1]. متن ادبی فوق برای استفاده از فرصت مراسم صبحگاهی توسط دانش‌آموزان و ترجیحا فرزندان مبلغین گرامی در مدارس توصیه می‌شود.

منبع: ماهنامه اطلاع‌رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان، شماره 220.

تاریخ ارسال مطلب : سه شنبه ١ آبان ١٣٩٧ / شماره خبر : ٤٠٣٤٩٩ / تعداد بازدید : 328/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج