يکشنبه ٢٥ آذر ١٣٩٧
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > تاریخ > خاندان و اصحاب اهل بيت عليهم السلام 
ماهنامه مبلغان


ستاره‏ مدینه-6

بعد از مادر، در سايه ي علي(ع)

از همان كودكی علاقه ای عجیب به برادرش امام حسین علیه السلام داشت چنان كه زینب كوچك هنگامی كه گریه می كرد، تنها در آغوش برادرش آرام می گرفت. این رفتار فاطمه زهرا علیهاالسلام را شگفت زده كرده بود...

محمد عابدی

شهادت مادر 

و سرانجام زینب كبری علیهاالسلام شاهد شهادت مظلومانۀ مادرش علیهاالسلام نیز شد. آری آن گاه كه امیرمؤمنان علیه السلام فاطمه زهرا علیهاالسلام را كفن می كرد، به فرزندانش خطاب كرد:
یا زینب! یا ام كلثوم! یا فضه! یا حسن! یا حسین! عجله كنید و از مادر خود توشه ای بردارید. در همان حال زینب علیهاالسلام و ام كلثوم در پیش روی پدر گریه می كردند. زینب پرده ای بر صورت و پارچه ای بر تن خود انداخته و دامن كشان می آمد و می گفت:
«یا رسول الله! الان حقّا فقد ناك.» (1)

در سایه علی
ازدواج با عبدالله بن جعفر
پس از شهادت حضرت زهرا علیهاالسلام یگانه پناهگاه حضرت زینب علیهاالسلام، پدر بزرگوارش علی بن ابی طالب علیهماالسلام بود و در همین دوره بود كه حضرت زینب علیهاالسلام ازدواج كرد. وقتی وی به سن بلوغ رسید، بزرگان قبایل برای ازدواج با این ستارۀ خاندان اهل بیت علیهم السلام اعلام آمادگی می كردند. در این میان اشعث بن قیس كندی، قدم پیش گذاشت و او در سال دهم هجری همراه جمعی از قبیلۀ خود مسلمان شده بود و بعد مرتد شد. وقتی ابوبكر به او دست یافت، به شرط این كه قبول كند با خواهر كور ابوبكر ازدواج كند، او را آزاد كرد. لذا حضرت علی علیه السلام نهیب زد كه ای پسر بافنده، پسر ابو قحافه تو را متضرر كرد كه خواهرش را به تو داد. اگر نام دختر مرا در میان نامحرمان ببری، جواب تو جز شمشیر نخواهد بود.

یكی از كسانی كه به منزل حضرت رفت و آمد می كرد، عبدالله بن جعفر بود كه حیا مانع او از ابراز كلامی در زمینه ازدواج می شد. بالاخره یك نفر از طرف او خدمت حضرت آمد و گفت:
«یا امیرالمؤمنین! شما می دانید كه رسول خدا صلی الله علیه و آله به اولاد جعفر چقدر علاقه داشت و روزی نظر به آن ها كرد و فرمود:
دخترانمان برای پسرانمان و پسرانمان از آن دخترانمان هستند. ، بنابراین مناسب است زینب را به ازدواج عبدا... بن جعفر در آورید. و صداق او را صداق مادرش فاطمه علیهاالسلام چهارصد و هشتاد درهم معین فرمایید. حضرت پذیرفت و ازدواج در سال هفدهم هجری سرگرفت و به زودی جعفر بر اثر دعای حضرت به مال زیادی دست یافت و به جواد بخشنده معروف شد.»

شرط ازدواج
حضرت زینب با عبدا... شرط كرد كه من به برادرم علاقه دارم و باید همه روزه به من اجازه دهی، حسین را زیارت كنم و حضرت علی علیه السلام نیز شرط كرد كه هرگاه حسین علیه السلام ارادۀ سفر كرد و زینب خواست همراهش باشد، عبدا... مانع نشود. (2)

پس از ازدواج
نتیجه این ازدواج چهار فرزند پسر (علی، عون اكبر، محمد، عباس) و یك دختر به نام ام كلثوم بود.
امیرمؤمنان هر روز به خانه دخترش سر می زد و هرگاه كه زینب علیهاالسلام قصد زیارت قبر پیامبر را می كرد، امام حسن علیه السلام از یك طرف و امام حسین علیه السلام از طرف دیگر او می رفتند و امیرمؤمنان كسی را می فرستاد كه چراغ های مسجد را خاموش كند تا كسی او را نبیند. (3)

 

 


پی نوشت :

31) همان، ص 51 و بحارالانوار، ج 43، ص 179.
32) ریاحین الشریعه، ج 13، ص 41 و ترجمه زینب كبری، ص 89 و 128.
33) همان، ص 60.

منبع : ماهنامه اطلاع رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان شماره7.
تاریخ ارسال مطلب : شنبه ٤ ارديبهشت ١٣٩٥ / شماره خبر : ٩٥٣٨٦ / تعداد بازدید : 1944/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج