چهارشنبه ٠٣ بهمن ١٣٩٧
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > تاریخ > خاندان و اصحاب اهل بيت عليهم السلام 
ماهنامه مبلغان


ستاره‏ مدینه-5

روايت از مادر

ابن حجاف (از محمد بن عمر بن حسن) از زینب علیهاالسلام و اشجع بلید بن سلیمان (از ابی حجاج، محمد بن عمرو هاشمی) از زینب علیهاالسلام نقل كرد كه فاطمه علیهاالسلام فرمود...

محمد عابدي

1 ـ وسیلۀ ارتباط خلق و خالق 
ابوبكر (از محمد بن زكریا، جعفر بن محمد بن عماره كندی از پدرش، حسین بن صالح بن حی از دو نفر از بنی هاشم) از زینب دختر علی علیه السلام نقل می كند كه حضرت فاطمه علیهاالسلام فرمود:
«و نحن وسیلته فی خلقه و نحن خاصّته و محل قدسه و نحن حجته فی غیبه و نحن ورثة انبیائه؛ (1) ما (اهل بیت رسول خدا صلی الله علیه و آله) وسیلۀ ارتباط خدا با مخلوقات هستیم، ما برگزیدگان خدا و جایگاه پاكی او هستیم، ما دلیل های روشن خدا و وارث پیامبران الهی هستیم.»

2 ـ جایگاه شیعیان 
ابن حجاف (از محمد بن عمر بن حسن) از زینب علیهاالسلام و اشجع بلید بن سلیمان (از ابی حجاج، محمد بن عمرو هاشمی) از زینب علیهاالسلام نقل كرد كه فاطمه علیهاالسلام فرمود: «ان رسول اللّه قال لعلی اما انك یابن ابی طالب و شیعتك فی الجنة و سیجی ء اقوام ینتحلون حبّك ثمّ یمرقون من الاسلام كما یمرق السهم من الرمیه؛ رسول خدا صلی الله علیه و آله به علی علیه السلام فرمود: ای پسر ابوطالب، تو و رهروان تو در بهشت هستید. به زودی اقوامی می آیند كه از دوستی تو سخن می گویند آن گاه از اسلام مانند پرت شدن تیر از كمان، فرار می كنند.» (2)

3 ـ دوستی آل محمد 
عن فاطمة بنت السجاد، علی بن الحسین زین العابدین، عن زینب، بنت امیرالمؤمنین عن فاطمه، بنت رسول اللّه، صلی الله علیه و آله قالت:
«الا من مات علی حبّ آل محمد مات شهیدا؛ آگاه باشید هركس كه بر دوستی آل محمد بمیرد، شهید است.» (3)

4 ـ خطبه نور 
طولانی ترین روایتی كه از حضرت زینب علیهاالسلام نقل شده و اعجاب همگان را كه چگونه وی در سن 5 سالگی توانسته این چنین سخنان نغزی را حفظ كند بر انگیخته، مربوط به حدیثی است كه فاطمه زهرا علیهاالسلام در مسجد مدینه حاضر می شود. و همراه آن حضرت جمعی از بانوان وارد می شوند. ابوبكر و عده ای از مهاجران و انصار نیز حاضر بودند، به احترام دختر رسول صلی الله علیه و آله پرده ای سفید می آویزند. فاطمه علیهاالسلام قبل از هر گونه سخنی آهی از دل بر می كشد كه بسیاری از حاضران می گریند. وقتی آرام می شوند، این گونه سخن می گوید:

اقرار به وحدانیت 
... گواهی می دهم خدای جهان یكی است و جز او خدایی نیست. نشان این گواهی، درستی و بی آلایشی است. و پای بندان به این اعتقاد، دل های با بینش و راهنمای رسیدن به آن چراغ دانش است. خدایی كه چشم ها او را نمی بینند و گمان ها چگونگی او را نمی دانند.

فلسفه آفرینش 
همه چیز را از هیچ پدید آورد و بی نمونه ای انشا كرد؛ نه به آفرینش آن ها نیازی داشت و نه از آن خلقت سودی برداشت؛ جز آن كه خواست قدرتش را آشكار سازد و آفریدگان را بنده وار بنوازد...

فلسفۀ بعثت پیامبر 
محمد صلی الله علیه و آله را برانگیخت تا كار خود را به اتمام برساند و آنچه را كه مقدر ساخته بود، به انجام رساند. پیغمبر صلی الله علیه و آله دید هر فرقه ای دینی برگزیده و هر گروه در روشنایی شعله ای خزیده. هر دسته ای به بتی نماز برده و همگان یاد خدایی را كه می شناسند، از خاطر ستوده اند. پس خدای بزرگ تاریكی ها را به نور محمد صلی الله علیه و آله روشن ساخت و دل ها را از تیرگی كفر بپراخت و پرده هایی را كه بر دیده ها افكنده بود، به یك سو انداخت. از روی گزینش و مهربانی جوار خویش را بدو ارزانی داشت و رنج این جهان كه خوش نمی داشت از دل او برداشت و او را در جهان فرشتگان مقرب گماشت.

عهد بندگان با خدا 
«شما بندگان خدا! نگهبانان حلال و حرام و حاملان دین و احكام وامانتداران حق و رسانندگان آن به خلق هستید. حقی را از خدا بر عهده دارید و عهدی را كه با او بسته اید، پذیرفته اید.»

جایگاه اهل بیت علیهم السلام : 
ما خاندان را در میان شما به خلافت گماشت و تأویل كتاب الله را بر عهده ما گذاشت. حجت های آن آشكار و آنچه دربارۀ ماست پدیدار و برهان آن روشن و از تاریكی گمان به كنار و آوای آن در گوش مایۀ آرام و قرار و پیرویش راهگشای روضۀ رحمت پروردگار است.

تفسیر احكام در پرتو اهل بیت علیهم السلام 
حرام های خدا را بیان كننده است و حلال های او را رخصت دهنده و مستحبات را نماینده و شریعت را راهگشاینده. ایمان را واجب فرمود و با آن زنگ شرك را از دل های شما زدود و با نماز، خودپرستی را از شما دور نمود. روزه را نشان دهندۀ دوستی بی آمیغ ساخت و زكات را مایۀ افزایش روزی بی دریغ و حج را آزماینده درجه دین و عدالت را نمودار مرتبه یقین و پیروی ما را مایۀ وفاق و امامت ما را مانع افتراق و دوستی ما را عزت مسلمانی و بازداشتن نفس را موجب نجات و قصاص را سبب بقای زندگانی، وفای به نذر را موجب آمرزش و تمام پرداختن پیمانه و وزن را مانع از كم فروشی و كاهش قرار داد.

تبعیت از نهی خدا: 
فرمود می خواری نكنند تا تن و جان از پلیدی پاك سازند و زنان پارسا را تهمت نزنند تا خویش را سزاوار لعنت نسازند. دزدی را منع كرد تا راه عفت پویند و شرك را حرام فرمود تا به اخلاص، طریق یكتاپرستی جویند. پس چنان كه باید ترس از خدا پیشه گیرید و جز مسلمان نمیرید...

من فاطمه ام 
مردم! چنان كه در آغاز سخن گفتم، من فاطمه ام و پدرم محمد صلی الله علیه و آله همانا پیغمبری از میان شما به سوی شما آمد كه رنج شما بر او دشوار بود و به گرویدن شما امیدوار و بر مؤمنان مهربان و غمخوار. اگر او را بشناسید می بینید او پدر من است نه پدر زنان شما و برادر پسر عموی من است نه مردان شما. او رسالت خود را به گوش مردم رساند. آنان را از عذاب الهی ترساند... صبح ایمان را دمید و نقاب از چهره حقیقت فرو كشید...

بعثت صعود به اوج عزت 
در آن هنگام شما مردم بر كنار خاكدانی از آتش بودید، خوار و در دیده همگان بی مقدار. لقمۀ هر خورنده و شكار هر درنده و لگدكوب هر رونده بودید. نوشیدنی تان آب گندیده و ناگوار، خوردنی تان پوست جانور و مردار بود. پست و ناچیز و ترسان از هجوم همسایه و همجوار تا آن كه خدا با فرستادن پیغمبر خود شما را از خاك مذلّت برداشت و سرتان را به اوج رفعت برافراشت.

علی كیست؟ 
پس از آن همه رنج ها كه دید و خستگی كه تحمل كرد، رزم آوران ماجراجو و سركشان درنده خو و جهودان دین به دنیا فروش و ترسایان حقیقت نالیوش از هر سو به وی تاختند و با او نرد مخالفت باختند.
هرگاه آتش كینه افروختند، آن را خاموش ساخت و گاهی كه گمراهی سربرداشت، یا مشركی دهان به بیهودگی گشاد، برادرش علی باز نایستاد تا بر سر و مغز مخالفان نواخت و كار آنان را با دم شمشیر، یكسره ساخت.

نفاق رخ نمود 
اما شما در آن روزها در زندگی راحت، آسوده و در بستر امن وآسایش غنوده بودید. وقتی خدای تعالی همسایگی پیغمبران را برای رسول خویش گزید، دو رویی آشكار شد و كالای دین بی خریدار. و گمراهی دعوی دار و هر گمنامی سالار و هر یاوه گویی در كوی و برزن و در پی گرمی بازار. شیطان از كمین گاه خود سر برآورد و شما را به خود دعوت كرد و دید چه زود سخنش را شنیدید و سبك در پی او دویدید و در دام فریبش خزیدید و به آواز او رقصیدید...» (4)
البته حضرت زینب علیهاالسلام احادیث دیگری نیز از فاطمه زهرا علیهاالسلام نقل كرده است كه نشان از ارتباط مادر و دختر در آن سن خردسالی (5 سالگی) دارد. همچنین روایاتی از حضرت زینب در احوالات فاطمه زهرا علیهاالسلام وارد شده است مانند: آمدن غذای بهشتی برای فاطمه زهرا علیهاالسلام (نقل از ثاقب المناقب) ، چگونگی ولادت امام حسین علیه السلام (كفایة الاثر) و...
در روایتی دیگر عبدالله بن محض از پدرش حسن مثنی و از مادرش فاطمة بنت الحسین و او از عمه اش زینب كبری روایت كرد كه: «مادرم فاطمه زهرا علیهاالسلام در محراب به قیام و قعود و سجود می ایستاد تا آن كه آفتاب می زد و همواره برای مؤمنین و مؤمنات دعا می كرد و هیچ گاه برای خود دعا نمی كرد. روزی حسین علیه السلام پرسید:
مادر! چرا برای خود دعا نمی كنی؟، فرمود: فرزندم اول همسایه بعدا خانه. ،»(5)


پی نوشت :

1) شرح نهج البلاغه، ابن ابی الحدید، ج 16، ص 211.
2)
مجمع الزواید، ج 10، ص 21 و ج 9، ص 289، لالی الاخبار، ج 4، ص 325.
3)
دلایل الامامة طبری، ج 3. (مسند فاطمه زهرا سیدحسین شیخ الاسلامی، ص 387) .
4)
نقل از نهج الحیات، روایت فوق كه تنها به گزیده ای از آن اكتفا شد به طرق مختلف از حضرت زینب علیهاالسلام نقل شده است: شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید، ج 16، ص 210؛ وسایل الشیعه، ج 1، ص 13 و 14 و بحارالانوار، ج 6، ص 107.
5) ریاحین الشریعة، ج 3، ص 73.

منبع : ماهنامه اطلاع رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان شماره7.

تاریخ ارسال مطلب : شنبه ٢٤ بهمن ١٣٩٤ / شماره خبر : ٣٥٧٠٨٣ / تعداد بازدید : 1352/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج