يکشنبه ٠١ ارديبهشت ١٣٩٨
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > تاریخ > تاریخ معصومین > حضرت زهرا علیها السلام 
ماهنامه مبلغان


دورنماي فتنه‏ هاي سقيفه از نگاه حضرت فاطمه‏ زهرا(س)-4

حمله به خانۀ حضرت فاطمه(س) از نظر علماى اهل سنت

مدرك و مأخذ حمله به خانۀ حضرت فاطمه(سلام الله علیها) تنها منابع و مدارك شيعى نيست؛ بلكه در تعدادى از منابع اهل سنت نيز به اين معنا تصريح شده است...

مهدی پیشوایی

در اينجا به مناسبت بحث، لازم است گفته شود كه مدرك و مأخذ حمله به خانۀ حضرت فاطمه(سلام الله علیها) تنها منابع و مدارك شيعى نيست؛ بلكه در تعدادى از منابع اهل سنت نيز به اين معنا تصريح شده است. (1)
به عنوان نمونه «طبرى» مورّخ نامدار اهل سنت، از ابوبكر نقل می كند كه: به هنگام احتضار از نُه چيز اظهار ندامت می كرد و يكى از آنها اين بود كه می گفت:... «كاش دستور ورود به خانۀ فاطمه را نداده بودم، هر چند آن را به قصد جنگ بسته بودند....» (2)
«ابن قتيبه دينورى» نيز در مورد آتش زدن در خانۀ حضرت فاطمه(سلام الله علیها) می نويسد: «و إن ابابكر ـ رضى‏الله‏عنه ـ قفقد قوما تخلّفوا عن بيعته عند علىّ كرّم اللّه وجهه، فبعث اليهم عمر، فجاء فناداهم و هم فى دار علىّ، فأبَوا ان يخرجوا فدعا بالحطب و قال: والذى نفس عمر بيده، لتخرجنّ او لأحرقنّها على من فيها، فقيل له: يا ابا حفص ان فيها فاطمة؟ فقال: و إن....؛ (3) «ابوبكر» كه از عمل آنها بر آشفته و براى اينكه آنان هم با وى بيعت كنند، به «عمر» دستور داد تا آنها را به بيعت خود دعوت كند. «عمر» طبق مأموريتى كه داشت به خانه حضرت على(علیه السلام) آمد و آنها را به بيعت با «ابوبكر» دعوت كرد. متحصّنان از بيرون آمدن از خانه حضرت على(علیه السلام) امتناع كردند. «عمر» دستور داد هيزم حاضر كنند و فرياد زد به خدائى كه جان «عمر» در دست اوست، يا از خانه على(علیه السلام) بيرون بياييد، و يا خانه را با كسانى كه در آن هستند، آتش خواهم زد!! يكى از حاضران خطاب به او، گفت: اى ابا حفص! در اين خانه فاطمه(سلام الله علیها) است! «عمر» پاسخى كه در شأن خودش بود به وى داد.»
همچنين نظّام (4) ـ كه يكى از علماى برجستۀ معتزله بوده ـ در اين باره می گويد: «ان عمر ضرب بطن فاطمة يوم البيعة حتى القت الجنين من بطنها، و كان يصيح: احرقوا [دار]‏ها بمن فيها، و ما كان فى الدار غير على و فاطمة و الحسن و الحسين؛ (5)


 پی نوشت :

1) براى آگاهى بيش‌تر در اين زمينه، ر.ك: مأساة الزهراء، بيروت، درا السيرة، ج‏2.
2) «... فوددت انى لم اكشف بيت فاطمة عن شيى‏ء و ان كانوا قد غلقوه على الحرب...»، تاريخ الأمم والملوك، بيروت، دارالقاموس الحديث، ج‏4، ص52.
3) الأمامة والسياسة، ج‏1، ص30.
4)
ابراهيم بن سيار بن هانى‏ نظّام.
5) الملل و النحل، ج‏1، ص59.

منبع : کتاب حضرت زهرا(سلام الله علیها) / معاونت تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه علمیه قم/ چاپ اول-1390 .

تاریخ ارسال مطلب : سه شنبه ٢٣ دی ١٣٩٣ / شماره خبر : ٨٣٠٦٨ / تعداد بازدید : 3783/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1390/09/26 21:30
0
0
بسم رب الزهراء بسیار عالی بود. خداخیرتان داده با فرزند بی بی محشور نماید . التماس دعا . یاعلی ع
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج