يکشنبه ٠٣ تير ١٣٩٧
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > معارف اسلامی > احکام 
ماهنامه مبلغان


حق ‏الناس در اسلام / با نگاهی به حادثۀ خرید زمین کربلا توسط امام حسین(علیه السلام) -3

مصادیق حق‏ الناس

حق ‏الناس مصادیق فراروانی دارد و مباحث گسترده‌ای را به خود اختصاص داده است تا آنجا می‌توان گفت در بخش‌های مختلفی از زندگی انسان جریان دارد.

مصادیق حق ‏الناس
حق ‏الناس مصادیق فراروانی دارد و مباحث گسترده‌ای را به خود اختصاص داده است تا آنجا می‌توان گفت در بخش‌های مختلفی از زندگی انسان جریان دارد. برخی از وجوه مختلف حق‌ الناس عبارتند از:
الف) حق ‏الناس در امور مادی
حق ‏الناس‌های مادی بیش‏تر جنبه مالی دارند. بخشی از حق‏ الناس‌های مادی عبارتند از:
غصب اموال دیگران؛ سرقت اموال؛ کم‌فروشی؛ گران‌فروشی؛ احتکار؛ غش در معامله؛ خیانت در امانت؛ رشوه؛ ربا؛ خسارت زدن به اموال دیگران و بیت المال؛ کم گذاشتن از کار؛ فروش اجناس تقلبی؛ تصرف غیر مجاز در ملک دیگران و... .
ب) حق ‏الناس در امور معنوی
حق‏ الناس در اموری معنوی شامل موارد زیر است:
غیبت؛ تهمت؛ دروغ؛ نسبت‌های ناروا؛ اهانت به دیگران؛ ریختن آبروی دیگران؛ ترساندن عمدی دیگران؛ عیب‌جویی از دیگران؛ آلوده کردن هوا؛ استفاده غیر مجاز از برند شرکت‌ها؛ مزاحمت‌های تلفنی؛ افشای اسرار دیگران؛ عدم رعایت نوبت در صف‌ها؛ از بین بردن حق امنیت دیگران؛ سلب آزادی از دیگران؛ محدود کردن حق انتخاب افراد؛ سلب آرامش از دیگران؛ اذیت و آزار مردم و... .
ج) حق ‏الناس در ابواب فقه
از نظر اسلام «حق ‏الناس» با عدالت و حکمت الهی رابطه‌ای تنگاتنگ دارد. از این رو، گسترۀ وسیع حق ‏الناس بر همۀ ابواب فقه سایه افکنده است و می‌توان گفت، بابی از ابواب فقه اسلامی نیست، مگر اینکه مسائل کلیدی از حق ‏الناس در آن وجود دارد.
حق ‏الناس در نماز؛ حق ‏الناس در وضو؛ حق ‏الناس در غسل؛ حق‏ الناس در دفن اموات؛ حق ‏الناس در خمس؛ حق‏ الناس در زکات؛ حق ‏الناس در حج؛ حق ‏الناس در جهاد؛ حق‏ الناس در قرض؛ حق ‏الناس در ارث؛ حق ‏الناس در نکاح؛ حق ‏الناس در معاملات؛ حق ‏الناس در قضا؛ حق ‏الناس در شهادت؛ حق‏ الناس در وصیت؛ حق‏ الناس در قصاص؛ حق‏ الناس در دیه و... .
د) حق ‏الناس در مواجهه با افراد و گروه‌های مختلف
حق‌ الناس یعنی حساب و کتابی که در آن با «مردم» طرف هستیم و بدهی که به «مردم» داریم؛ زیرا كلمه «ناس» به معني مردم مي‌باشد و واژه مردم کلی است و شامل هر کسی غیر از خود انسان می‌شود. مصداق‌های این کلی از درون خانه آغاز سپس افراد كوچه، بازار، محل كار و ... را در بر می‌گیرد. بنابراین در همه افراد و گروهای زیر حق‏ الناس قابل تحقق است:
والدین؛ همسر؛ فرزندان؛ خواهر؛ برادر؛ بستگان؛ همسایگان؛ رفیق و دوست؛ معلم و استاد؛ شاگرد؛ مشتری؛ فروشنده؛ مالک؛ مستاجر؛ کارگر؛ کارفرما؛ شریک؛ حاکم؛ امام و... .

 


پی‌نوشت :

منبع: ماهنامه اطلاع رساني، پژوهشي، آموزشي مبلغان شماره 195.

 

تاریخ ارسال مطلب : شنبه ١٧ مهر ١٣٩٥ / شماره خبر : ٣٨٤٠٨١ / تعداد بازدید : 1581/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج