سه شنبه ٠٤ تير ١٣٩٨
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > خبر خوان 
ماهنامه مبلغان


مصاحبه با مبلغین نمونه حوزه علمیه سفیران هدایت؛

سفیر هدایت (1)

مثل همیشه آدم را ذوق‌زده می‌کند، یک‌دفعه و ناگهانی وارد می‌شود و تا چشم بر هم می‌زنی خداحافظی می‌کند و می‌رود. همان موقع رفتن بود که از او خواهش کردم بماند و کمی با هم گفتگو کنیم. سید نشست و مصاحبه زیر حاصل صحبت رسمی من با یک دوست صمیمی است. او سید صدر الله صمدی است.

مصاحبه با مبلغین نمونه حوزه علمیه سفیران هدایت؛ سفیر هدایت (1)؛ حجت الاسلام و المسلمین سید صدرالله صمدی

محمدحسن زنگویی

 

مثل همیشه آدم را ذوق‌زده می‌کند، یک‌دفعه و ناگهانی وارد می‌شود و تا چشم بر هم می‌زنی خداحافظی می‌کند و می‌رود. همان موقع رفتن بود که از او خواهش کردم بماند و کمی با هم گفتگو کنیم. سید نشست و مصاحبه زیر حاصل صحبت رسمی من با یک دوست صمیمی است. او سید صدر الله صمدی است.

خودتان را معرفی کنید؟

سید صدر الله صمدی هستم، فارغ‌التحصیل سفیران هدایت قم. متولد سال 64 در استان کهگیلویه و بویراحمد. اهل شهرستان دهدشت هستم، از سادات امامزاده سید محمود، از نوادگان امام جواد(علیه السلام)، مردم منطقه، این امامزاده لازم‌التعظیم را خوب می‌شناسند. دیپلم تجربی را در دبیرستان بوعلی سینای یاسوج گرفتم و بعد وارد حوزه شدم.

چطور شد وارد حوزه علمیه سفیران هدایت شدید؟

سال 1382 بود که دیپلمم را گرفتم. همان ایام خدا توفیق داد با راهنمایی برخی از دوستان و فامیل وارد حوزه شدم. چند نفر از طلاب حوزه قم که اتفاقاً اقوام ما بودند مرا تشویق کردند تا به حوزه علمیه سفیران هدایت قم بروم. بعد از آزمون و مصاحبه مصمّم شدم که در حوزه و سفیران بمانم؛ و پنج سال بعد در سال 1387 فارغ‌التحصیل شدم.

در حال حاضر در کجا اشتغال به تبلیغ دارید؟

سال 1387 تصمیم گرفتم به‌صورت بلندمدت وارد عرصه تبلیغ در مناطق محروم شوم. لذا از طرف طرح هجرت به استان بوشهر بخش شُنبه رفتم و مدتی در آنجا به‌عنوان مبلغ فعالیت داشتم.

سال 1388 روستای محل تبلیغ را عوض کردم و در بخش اهرم مشغول به فعالیت شدم و درست یک سال بعد در شهر عالی‌شهر بوشهر مشغول تبلیغ دین مبین اسلام بودم. بعد از حدود یک سال تصمیم گرفتم به استان خودم بازگردم و برنامه‌ای بریزم تا از فضای حوزه دور نمانم، بنابراین در کنار تبلیغ و اقامه نماز جماعت در مسجد، تدریس پاره‌وقت در حوزه علمیه سفیران هدایت یاسوج را شروع کردم. لذا تا سال 1392 در روستای گنجه‌ای بزرگ یاسوج فعالیت تبلیغی داشتم و هم‌زمان با اتمام تعهد تبلیغی و با اخذ حکم تدریس ادبیات عرب و فقه و اصول به‌صورت رسمی مشغول به تدریس شدم و بحمدالله همچنان در آنجا مشغول به فعالیت هستم.

از برنامه‌های خوب و تجارب موفق تبلیغی خود بگوئید؟

سیر تبلیغی من از سطح یک مبلغ ساده آغاز شد همان دورانی که در حوزه سفیران هدایت درس می‌خواندم. کار تبلیغی را با اصلاح حمد و سوره مردم، برگزاری کلاس تجوید و روخوانی قرآن شروع کردم در همان سال‌ها و بر اساس برنامه تبلیغی که حوزه برای ما مشخص کرده بود به مرور به بیان احادیث اخلاقی و سپس سخنرانی‌های کوتاه پرداختم. پس از اخذ حکم تلبس، در مناسبت‌ها اعزام می‌شدم. این برنامه باعث شد آمادگی لازم برای تبلیغ بلند مدت را پیدا کنم آمادگی نسبی برای اعزام داشته باشم و با وجود اینکه سالهای کمی از ورود من به حوزه گذشته بود تجربه تبلیغی کافی نیز داشتم، بنابراین با روحیه و نشاط خوبی وارد عرصه تبلیغ شدم.

کار تبلیغی را با اقامه نماز و برخی برنامه‌های فرهنگی آغاز کردم و برنامه را به گونه‌ای تنظیم کردم که نهایتاً به دامن حوزه بازگردم و در کنار کار تبلیغی معمولی، تدریس در حوزه را آغاز کنم. این نکته مهمی است که هر مبلغ سعی کند از زمان شروع برنامه‌ای بریزد تا از قافله علم عقب نماند. هرچند این یک حقیقت است کسی که وارد دنیای تبلیغ شود خود تبلیغ موجب گسترده شدن ظرفیت علمی انسان می‌شود. هر روز با یک سری مجهولات مواجه می‌شود که با تبدیل آن مجهول به معلوم عملاً ظرف علمش گسترده‌تر شده و همان‌طور که می‌دانید طبق روایات ما ظرف علم انسان هر چه بیش‌تر مورد استفاده قرار گیرد بزرگ‌تر می‌شود.

درجا زدن و گرفتار مسائل روزمره شدن مشکل بزرگی است که هر مبلغ باید به نحوی برای عبور از آن برنامه داشته باشد.

برخی از برنامه‌های تبلیغی این دوران که حقیر موفق به آن بودم؛ عبارت است از؛

1. دیدار و تبلیغ چهره به چهره و همدلی و همراهی با جوانان؛

2. استفاده از فرصت صله‌رحم و دید و بازدید خانوادگی و برنامه‌ریزی برای آن؛

3. راه‌اندازی کانون مسجد و اهتمام به نظارت بر فعالیتهای آن و استفاده از ظرفیت جوانان و مسئولیت دادن به آنان؛

4. حضور فعال در بسیج و همکاری با سپاه پاسداران و نهادهای انقلابی مانند بنیاد غدیر و ...؛

5. اهتمام به شناسایی و جذب استعداد‌های خوب به حوزه‌های علمیه؛

6. اهمیت دادن به دردها و مشکلات مردم و سعی در رفع آن مشکلات به‌خصوص نزاع‌ها و درگیری‌های مردم با یکدیگر؛

7. و ...

کدام‌یک از دروس سفیران هدایت در تبلیغ شما مؤثرتر بوده و دروس و یا کارگاه‌های خاصی که لازم می‌بینید در سفیران هدایت و یا مقاطع بالاتر تعریف گردد، کدام است؟

به همت مسئولین محترم حوزه و دقت آنان در انتخاب عناوین دروس و سرفصل‌ها، بیشتر دروس حوزۀ سفیران هدایت کاربردی هستند، البته دروس روش سخنرانی، تاریخ، عقاید، تفسیر و فقه و اصول تأثیر بیشتری در عرصه تبلیغ دارند.

به نظر من هیچ اشکالی ندارد ادبیات عرب و فقه و اصول به همان قوّتى که در حوزه بلندمدت وجود دارد در کنار دروس تخصصی - تبلیغی سفیران هدایت قرار گیرد. وجود برخی کتب پایه در کارنامه تحصیلی یک طلبه، در سطحی‌ترین نگاه، می‌تواند سبب قوام و قوّت مجموعه آموزشی و اعتمادبه‌نفس مبلغ شود. همان عنصری (اعتمادبه‌نفس) که وجودش برای مبلغ لازم و ضروری است.

هیچ اشکالی ندارد (به‌عنوان نمونه) کتاب «مغنی» در دستان طلبه باشد، استاد بر اساس سرفصل ارائه‌شده و برنامه مدون، متن گزینش‌شده را از منبع اصلی تدریس کند تا طلبه باور کند در تجزیه‌وتحلیل آیات و روایات می‌تواند به آنچه از ادبیات آموخته اعتماد کند.

حرف پایانی؟

همان‌گونه که حوزه علمیه سفیران هدایت آغاز تحولی در حوزه علمیه است با شناسایی نقاط ضعف و قوت، تحول در درون خود را نیز فراموش نکند و همواره بازخورد سیستم تربیتی ـ آموزشی خویش را رصد نماید.

در فضای کلی حوزه نیز باید برنامه‌ریزی به‌گونه‌ای باشد که قوانین متناسب با تحول انجام‌شده تغییر یابد تا مبادا در پی تحول به وجود آمده طلاب ضربه ببینند و دچار آشفتگی شوند.

در پایان خدا را شاکرم از این‌که به من توفیق داد لباس سربازی امام زمان(علیه السلام) را به تن کنم و امیدوارم توفیق یابم که قدردان این نعمت الهی باشم.

____________________________________________________

پی‌نوشت‌ها:
منبع: ماهنامه اطلاع‌رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان، شماره 222.
تاریخ ارسال مطلب : شنبه ١٥ دی ١٣٩٧ / شماره خبر : ٤٠٤٨٣٢ / تعداد بازدید : 344/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج