سه شنبه ٠٤ تير ١٣٩٨
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > خبر خوان 
ماهنامه مبلغان


نقش «حوزه انقلابی» در بصیرت آفرینی -1

رسالت سیاسی حوزه انقلابی

حوزه علمیه نباید از مسائل سیاسی به دور باشد؛ چراکه سیاست یکی از مهم ترین وسیله های هدایت یا گمراهی مردم است. وقتی قدرت سیاسی در دست غیر صالحان قرار گیرد، دین مردم و سرنوشت جامعه به خطر می افتد. لذا حوزه و طلبه انقلابی نمی توانند از صحنه سیاسی جدا و نسبت به مسائل سیاسی بی تفاوت باشند.

نقش «حوزه انقلابی» در بصیرت آفرینی

مرتضی غرسبان روزبهانی

مقدمه

حوزه‌های علمیه از ابتدای شکل گیری تاکنون، در جامعه دینی ما از جایگاه مهم و تأثیرگذاری برخوردار بوده اند که این مهم با پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل نظام مقدس جمهوری اسلامی، با رشد و پیشرفت مضاعف همراه بوده است. با وقوع انقلاب اسلامی و تغییر ساختارهای اساسی نظام و حرکت به سمت دینی شدن جامعه در عرصه ها و ابعاد گوناگون، نهادهای مختلف نظام اسلامی تحت حکومت ولیّ فقیه، در صدد رشد و پیشرفت مادی و معنوی مردم مسلمان و رسیدن به سعادت واقعی، پیشگام بوده اند که حوزه علمیه نیز از این امر مستثنا نبوده است.

مقام معظم رهبری(حفظه الله) همواره در بیانات ارزشمند خود خطاب به اساتید، طلاب، فضلا و مدیران حوزه های علمیه سراسر کشور، ضمن تأکید بر جایگاه مهم حوزه علمیه، با ارائه برنامه جامع و ترسیم خطوط کلی و اصول اساسی لازم در حوزه های علمیه، سعی کرده اند با آسیب شناسی حرکت حوزه و یافتن نقاط قوت و ضعف این نهاد مقدس، با بیانات راهگشای خود و تأکید بر تقویت نقاط قوت و اصلاح نقاط ضعف و آسیبها، این نهاد مهم و تأثیرگذار را به سمت ایجاد حوزه ای مطلوب سوق دهند. معظم‌له(حفظه الله) در اسفند 94 در دیدار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم با ایشان، ضمن تأکید بر رشد و بلوغ تفکر انقلابی در حوزه، به ترسیم «حوزه انقلابی» پرداختند.

از طرفی اهمیت حوزه‌ علمیه برای اجرا و تحقق حاکمیت دین در لایه‌های مختلف جامعه بر کسی پوشیده نیست و طلاب و حوزه‌های علمیه به عنوان برترین نهاد علمی و معرفتی در جامعه اسلامی، وظیفه دارند در جهت نیازهای بینشی، گرایشی و رفتاری مردم، با تکیه بر منابع غنی اسلام، اقدامات هدفمند، منسجم و روزآمدی را به انجام رسانند که یکی از ضروریات آن، هدایت گری سیاسی مردم و بصیرت آفرینی در جامعه است.

حوزه انقلابی

حوزه علمیه، مهم ترین پایگاه اسلام و تشیع بوده، انقلاب شکوهمند اسلامی ایران که یکی از مهم ترین تحولات تاریخی جهان، اسلام و ایران است، از نتایج و آثار حوزه علمیه می باشد که به رهبری مرجعی عالی مقام و پرورش یافته مکتب اهل بیت(علیهم السلام) و حوزه های علمیه تحقق یافت.

در واقع انقلاب اسلامی محصول یک حرکت حوزوی است که هم حضرت امام(ره) و هم رهبر انقلاب(حفظه الله) از درون حوزه، برخاسته، پا به عرصه فعالیت اجتماعی و سیاسی انقلاب اسلامی گذاشته‌اند. اولین یاران انقلاب اسلامی و تلاش‌گران در جهت شکل‌گیری آن نیز از درون حوزه برخاسته اند. حرکتهای نخستین انقلاب نیز همچون اولین تظاهرات انقلاب اسلامی، از قم برخاست و با رنگ و لعاب حوزه شکل گرفت. امام خميني(ره) با تربيت شاگردانی در حوزه و دميدن روحيه انقلابي در آنان، توانست تفكر انقلابي را رشد داده، آن را به تمام افراد جامعه اسلامي سرايت دهد. لذا رابطه حوزه و انقلاب اسلامی، از حیاتی‌ترین شئون آن می باشد.

حوزة علمیه، مهم ترین پایگاه اسلام و تشیع بوده، انقلاب شکوهمند اسلامی ایران که یکی از مهم ترین تحولات تاریخی جهان، اسلام و ایران است، از نتایج و آثار حوزة علمیه می باشد که به رهبری مرجعی عالی مقام و پرورش یافتة مکتب اهل بیت(علیهم السلام) و حوزه های علمیه تحقق یافت

انقلابی بودن؛ یعنی پایبندی به ارزشهایی که منجر به انقلاب شد و امام(ره) نیز تأکید داشته، رهبری(حفظه الله) نیز توصیه کرده اند. روحیه انقلابی نیز یعنی انقلاب اولین دغدغه افراد از نظر روحی باشد. پایبندی به ارزشها و اصرار بر اجرایی کردن مفاهیم انقلابی در سطح جامعه، از جمله مصادیق روحیه انقلابی است.

حوزه علمیه مطلوب و آرمانی دارای مؤلفه های مختلفی است. عناصری چون علمیت، اجتهاد علمی، تقوا، اخلاق مداری و معنویت گرایی، از مؤلفه های بدیهی حوزه علمیه مطلوب است؛ لکن در کنار اینها به عنصر انقلابی گری و انقلابی بودن باید به عنوان یکی از مهم ترین مؤلفه های حوزه علمیه ایده آل و مطلوب نگریسته شود. امری که رهبر انقلاب نیز نسبت به آن تأکید فراوان داشته، می فرمایند: «اگر بخواهیم نظام اسلامی، انقلابی بماند، اسلامی بماند، حوزه قم باید انقلابی بماند. حوزه علمیه قم بایستی به عنوان یک حوزه انقلابی، به عنوان مهدانقلاب، به عنوان آن کوره آتشفشانی که همین طور دارد انرژی انقلابی را صادر می کنداز خودش، حضور داشته باشد و ظهور داشته باشد.»[1]

رسالت سیاسی حوزه انقلابی

برخی چنین تصور می کنند که در بطن و متن آموزه‌های دینی، اقبالی به تأسیس حکومت و تلفیق دین و سیاست وجود ندارد و اینکه مردم زمان رسول خدا(صلی الله علیه و آله) به ایشان اقبال کردند و حضرت را امین خود قرار دادند و پیامبر(صلی الله علیه و آله) نیز حکومت تأسیس کرد، حادثه ای خارج از شئون نبوت ایشان بوده است. برداشتی که نتیجه آن، اعتقاد به «جدایی دین از سیاست» یا همان سکولاریسم می باشد. این تفکر در حوزه های علمیه تا مدتها مانع انقلاب می شد؛ ولی امام خمینی(ره) ابتدا با کشاندن سیاست به درون حوزه های علمیه، با این تفکر مبارزه کرد و معلوم ساخت که بین اسلام و سیاست، پیوند عمیق ذاتی برقرار است.

فقه به معنای معرفت به احکام افعال مکلفین، شامل مسائل فردی و اجتماعی نظیر سیاست، اقتصاد، فرهنگ و... می شود که حوزه های علمیه باید آن را تولید نمایند و در عصر حاضر، با تشکیل نظام اسلامی، فرصت فراهم شده و جامعه دینی و سیاستمداران خواستار تدوین و طراحی سیاست، اقتصاد و فرهنگ اسلامی، از حوزه های علمیه هستند، و لذا حوزه ها باید بتوانند نظام اسلامی منطبق با معیارهای دینی را برپا سازند.

حوزه علمیه نباید از مسائل سیاسی به دور باشد؛ چراکه سیاست یکی از مهم ترین وسیله های هدایت یا گمراهی مردم است. وقتی قدرت سیاسی در دست غیر صالحان قرار گیرد، دین مردم و سرنوشت جامعه به خطر می افتد. لذا حوزه و طلبه انقلابی نمی توانند از صحنه سیاسی جدا و نسبت به مسائل سیاسی بی تفاوت باشند. بنابراین، طلبه و حوزه‌ای می‌تواند انقلابی باشد که در نگاه معرفتی و بینشی خود چنین تعریفی از اسلام داشته باشد.

البته باید توجه داشت که این ورود حوزه و طلاب به عرصه سیاست، به معنای سیاسی کاری و سیاست زدگی نیست و باید نسبت به آسیبهای آن نیز حساس بود. مقام معظم رهبری(حفظه الله) می فرمایند: «روحانی باید سیاسی باشد، منتها نه به معنای ورود در باندها و جناحهای سیاسی و ملعبه و آلت دست این یا آن حزب یا گروه سیاسی یا سیاست‌بازان حرفه‌ای شدن. این، مطلقاً مورد نظر نیست؛ بلکه به معنای آگاهی، قدرت تحلیل سیاسی و داشتن قطب‌نمای سالم سیاسی است که جهت را درست نشان بدهد. و این چیزی نیست که به خودی خود به وجود بیاید؛ بلکه نیاز به استمرار در کار سیاست دارد.»[2]

____________________________________________________

پی‌نوشت‌ها:

[1]. بیانات رهبری(حفظه الله) در دیدار اعضای مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، مورخ: 25/12/1394.

[2]. بیانات رهبری(حفظه الله) در جمع روحانیون سمنان، مورخ: 17/8/85.

منبع: ماهنامه اطلاع‌رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان، شماره 222.

تاریخ ارسال مطلب : چهارشنبه ١٢ دی ١٣٩٧ / شماره خبر : ٤٠٤٨١٠ / تعداد بازدید : 211/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج