سه شنبه ٠٤ تير ١٣٩٨
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > خبر خوان 
ماهنامه مبلغان


متن ادبی؛

درّ بصیرت

آری! آن زمان که مشعل بصیرت خاموش گردد؛ دنیا و طنازی‌هایش برای خواص کارکشته نیز دل‌فریب می‌شود و راه را به خطا می‌روند؛ تا آنجا که علی(علیه السلام) را از منصب حکومت به زیر می‌کشند و خانه‌نشین می‌کنند و نمی‌گذارند جریان خلافت مسلمین در مسیر الهی‌اش قرار گیرد.

متن ادبی ـ درّ بصیرت

م. مؤدب

جان عزیزت را ناقابل خواندی و جسمت را ناقص.*

فرمودی اندک آبرویی هم داری که همه را کف دست می‌گیری و در راه انقلاب و آرمان‌هایش نثار می‌کنی.

همه این‌ها را درحالی‌که بغضی گلوگیر در صدای پرصلابتت، طنین‌انداز بود خطاب به مولایت فرمودی.

اینها را گفتی تا شاید تلنگری باشد برای آن دسته از نخبگان سیاسی در خواب مانده.

گفتی تا که اتمام حجت کرده باشی و دستگیریشان کنی تا مبادا از قطار انقلاب جا بمانند و ریزش کنند.

بارها و بارها، با تذکرات لسانی و قاطعیّت تمام خواستی به آن کج‌اندیشان بفهمانی که در راه انقلاب و اسلامی که در به ثمر نشستن آن خون مظلومان بسیاری جاری شده، اهل هیچ‌گونه مماشات و مصالحه‌ای نیستی و مانند جد بزرگوارت اگر عرصه را بر تو تنگ کنند فریاد «هَيْهَاتَ مِنَّا الذِّلَّة» سر خواهی داد و همانگونه که گفته بودی عاشورا را دوباره تکرار خواهی کرد.

گفته بودی تا من زنده هستم و تا من مسئولیت دارم به حول و قوه الهی نخواهم گذاشت این حرکت عظیم ملت به سوی آرمان‌ها ذره‌ای منحرف شود.[1]

با مدیریتی داهیانه و بینشی الهی، در راه حفظ وحدت، جلوگیری از انشقاق جامعه و بازگشت خواص فریب‌خورده به آغوش ملت، به جد تلاش کردی؛ اما صد حیف و افسوس که آن کوردلان که از موهبت بصیرت، تهی بودند و سینه تنگشان لبریز از حب جاه و مال. نه خطابه‌هایت کارگرشان افتاد و نه اشکواره‌هایت.

گویی از شدت بغض و عناد مصداق سنت «خَتَمَ اللَّهُ عَلى‌ قُلُوبِهِمْ وَ عَلى‌ سَمْعِهِمْ وَ عَلى‌ أَبْصارِهِمْ غِشاوَةٌ[2]» قرار گرفته بودند.

آری! آن زمان که مشعل بصیرت خاموش گردد؛ دنیا و طنازی‌هایش برای خواص کارکشته نیز دل‌فریب می‌شود و راه را به خطا می‌روند؛ تا آنجا که علی(علیه السلام) را از منصب حکومت به زیر می‌کشند و خانه‌نشین می‌کنند و نمی‌گذارند جریان خلافت مسلمین در مسیر الهی‌اش قرار گیرد.

و این انحراف و زاویه آن‌چنان شدت می‌گیرد که آن زمان که دختر رسولشان با زمان آگاهی و بصیرت، در راه حمایت از ولایت، خود را سپر قرار می‌دهد؛ پا پیش نمی‌گذارند و به خود نمی‌آیند و جنایاتی بس قبیح و جانسوز را در پرونده سیاست‌بازی خویش ثبت می‌کنند.

آری! اگر خواص، تقوا و ساده‌زیستی ملکۀ منش‌ و مرامشان نباشد و رفاه‌طلبی و دنیادوستی در ذائقه جانشان شیرین آید؛ زمین می‌خورند و زمین می‌زنند و گاه انحراف جمع اندکی از آنان زمینه‌ساز انحراف جمع کثیری از عوام می‌شود.

آری! آن زمان که مشعل بصیرت خاموش گردد؛ دنیا و طنازی‌هایش برای خواص کارکشته نیز دل‌فریب می‌شود و راه را به خطا می‌روند؛ تا آنجا که علی(علیه السلام) را از منصب حکومت به زیر می‌کشند و خانه‌نشین می‌کنند و نمی‌گذارند جریان خلافت مسلمین در مسیر الهی‌اش قرار گیرد

باید کلام امیر بیان (علیه السلام) در وادی مذمت دنیا آویزه گوش جانت شود تا دیده جانت به حقایق الهی بینا گردد.آنجا که فرمود: «وَ مَنْ  أَبْصَرَ بِهَا بَصَّرَتْهُ وَ مَنْ أَبْصَرَ إِلَيْهَا أَعْمَتْه؛[3]كسى كه با چشم بصيرت به آن بنگرد او را آگاهى بخشد، و آن كسی كه چشم به دنيا دوزد کوردلش مى‌كند.»

باید باور داشته باشی که اگر دنیا را وسیله قرار دهی بصیر می‌گردی و اگر به آن به دیده هدف بنگری ثمری جز کوردلی و گمراهی برایت به ارمغان نخواهد آورد.

 بصیرت آن اندازه هدایتگر است که اگر نباشد حتی اگر نان و نمک خورده سفر امام زمانت باشی؛ ولیّ زمانت را در عرصه‌های حساس به بهانه‌هایی واهی، تنها می‌گذاری و موضع سکوت اختیار می‌کنی و یا در مقابلش قد علم می‌کنی و در هر صورت قافیه را سخت باخته‌ای. و این یعنی ریزش.

نور بصیرت که نباشد در مقام دفاع از ولیّ‌ خود، اشعری‌وار موضع می‌گیری و با کوته‌فکری و سست‌رأیی او را به حاشیه می‌کشانی و ضربات جبران‌ناپذیر بر پیکره دین وارد می‌کنی.

نور بصیرت که نباشد حتی اگر چون شمر، روزگاری سردار سپاه علی باشی و جانباز جنگ صفین و تا مرز شهادت هم پیش رفته باشی؛ زرق و برق دنیا کورت می‌کند و لایق لقب «اشقی‌الاشقیاء» می‌شوی و خنجرت، حنجری را که بوسه‌گاه پیغمبر خداست نشانه می‌گیرد.

بصیرت که نباشد حتی اگر از برجسته‌ترین خواص هم که باشی و روزگاری در راه اسلام جنگاوری‌ها کرده باشی؛ لقب «سیف‌الاسلام» و «طلحةالخیر» را تنها به یدک می‌کشی و به بیراهه می‌روی قائله جمل می‌آفرینی.

بصیرت که نباشد، سلیمان‌ها با آن سابقه درخشانشان، امام خویش را «مذلّ‌المومنین» می‌خوانند و در آزمون‌ها و بزنگاه‌های تاریخ مردود می‌شوند و حسین(علیه السلام) به مسلخ کربلا کشانده می‌شود؛ زینب(علیها السلام) اسیر می‌گردد و رقیه(علیها السلام) خرابه‌نشین.

بصیرت که نباشد از عاشورا درس مقاومت و ایستادگی نمی‌گیری و فریب لبخند و وعدة دروغین دشمن را می‌خوری و از خنجر پشت سر آنان غافل می‌شوی و به گفته‌های ولیّ زمانت گوش فرا نمی‌دهی که «طعمه را از دهن گرگ باید با قدرت گرفت نه با مذاکره»

بصیرت که نباشد، حرمت عزای حسین(علیه السلام) آن هم در ظهر عاشورا به‌راحتی زیر پا گذاشته می‌شود و بیرق عزایش به آتش کشیده می‌شود. و دوباره بعد از هزار و چهارصد سال فریاد عده‌ای فریب‌ِ فتنه خورده به هلهله و شادی بلند می‌شود.

بصیرت که نباشد از عاشورا درس مقاومت و ایستادگی نمی‌گیری و فریب لبخند و وعده دروغین دشمن را می‌خوری و از خنجر پشت سر آنان غافل می‌شوی و به گفته‌های ولیّ زمانت گوش فرا نمی‌دهی که «طعمه را از دهن گرگ باید با قدرت گرفت نه با مذاکره».[4]

آری! به یقین بصیرت چراغ راه هدایت است و تا آن زمان که ظلمتِ فتنه همه جا را فرا می‌گیرد و حق و باطل در هم آمیخته می‌شود؛ مومن از آن مدد گیرد و با بصیرت و شناخت زمان، نیاز، اولویت و با شناخت دوست و دشمن و آگاهی از ابزاری که در مقابل دشمن باید به کار برد؛ حق و باطل را از هم باز شناسد.

و چه نیکو است که بیان امیرکلام (علیه السلام) را همواره سرلوحه بینش سیاسی خویش قرار دهیم؛ آنجا که فرمود: «إِنَّ دِينَ اللَّهِ لَا يُعْرَفُ بِالرِّجَالِ بَلْ بِآيَةِ الْحَقِّ فَاعْرِفِ الْحَقَ  تَعْرِفْ  أَهْلَه؛[5]حق و باطل با میزان قدر و منزلت افراد شناخته نمی‌شوند؛ بلکه حق را بشناس تا اهل آن را بشناسی».

بصیرت دُرّی است که صدف وجود هر کسی لایق پذیرای آن نیست.

باید خالص باشی و وارهیده از دنیا و تعلقاتش.

باید همچو عباس «نَافِذُ الْبَصِيرَة»[6]باشی و عَلَم بصیرت را بر دوش دل بکشی تا آن‌چنان اوج بگیری که ولیّ‌ات در ماتم عزایت فریاد زند: «الْانَ انْكَسَرَ ظَهْرِي»[7]

باید بصیرتی عمار گونه داشته باشی تا گِرد حق بچرخی و چرخش حق بر مدار وجودت باشد. و در فضای غبارِ فتنه‌گرفته، راهنمای عوام باشی برای یافتن حق و حقیقت.

باید برای آنکه لحظه‌ای از جاده بصیرت به پرتگاه ضلالت سقوط نکنی، در تمام آزمون‌ها و تصمیم‌گیری‌های حساس، انتخابت را با شاقول ولایت بسنجی

باید همچون سلمان و اباذر و مقداد در اوج قله بصیرت پرواز کنی تا در خفقان سیاسی همه چیز را عُقاب‌گونه رصد کنی و اگر همه به جبهه باطل گرویدند ولیّ‌ات را تنها نگذاری.

باید برای آنکه لحظه‌ای از جاده بصیرت به پرتگاه ضلالت سقوط نکنی در تمامی آزمون‌ها و تصمیم‌گیری‌های حساس، انتخابت را با شاقول ولایت بسنجی.

باید گوشت به دهان ولیّ زمانت باشد و عیار حق و باطل را از گفته‌های ناب او دریابی.

و باید بدانی که اگر دیده جانت منور به نور بصیرت گردد دغدغه‌هایت رنگ و بوی الهی می‌گیرد. و همه همّ و غمّت انجام وظیفه است نه نتیجه. و در این راه همچون مدافعان بصیر حرم از بذل جان نیز تو را دریغی نیست.

و این‌گونه است که «شکست» از قاموس الفبای زندگی‌ات محو می‌شود و در هر دو صورت چه کشته شوی و یا که بکشی، پیروز میدان نبرد حق و باطل هستی.

____________________________________________________

پی‌نوشت‌ها:

* توصیه می‌شود متن ادبی فوق در روز نهم دی، روز بصیرت و میثاق امت با ولایت، توسط دانش‌آموزان و یا فرزندان مبلغین در مراسم صبحگاه (مقطع متوسطه دوم) قرائت شود.

[1]. بيانات مقام معظم رهبری، خطبه‌های نماز جمعه تهران 29/3/1388.

[2]. بقره/7.

[3]. نهج البلاغه، سید رضی، تصحیح: صبحی صالح، نشر هجرت، قم، چاپ اول، 1414ق، ص: 106

[4]. ‌بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مردم تبریز، 28/11/1386.

[5]. بحار الانوار، محمدباقر مجلسی، مؤسسة الوفاء، بیروت، 1404 ق، ج‏6، ص 179.

[6]. شرح الاخبار فی فضائل الأئمّة الأطهار(علیهم السلام)، نعمان بن حیون مغربی، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، قم، چاپ اول، 1409ق، ج‏3، ص184

[7]. بحار الأنوار، ج‏45، ص: 42

منبع: ماهنامه اطلاع‌رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان، شماره 222.

تاریخ ارسال مطلب : دوشنبه ١٠ دی ١٣٩٧ / شماره خبر : ٤٠٤٧٨٤ / تعداد بازدید : 325/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج