دوشنبه ٠٢ ارديبهشت ١٣٩٨
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > خبر خوان 
ماهنامه مبلغان


محبّت پیامبر(صلی الله علیه و آله) به امتش در سختی‌ها -1

محبت در شداید جنگ احد

در جنگ احد، بعد از نافرمانی گروهی از مسلمانان، حمله ناگهانى قریش سپاه اسلام را از هم گسیخت و منهزم ساخت. دشمن نیرویى به دست آورد و حملات خود را سخت کرد و ناگهان مسلمانان متوجه بلا شدند و جمعى در آن میان به شهادت رسیدند تا اینکه دشمن خود را به رسول خدا(صلی الله علیه و آله) رساند.

محبّت پیامبر(صلی الله علیه و آله) به امتش در سختی‌ها

میثم علی زلفی

مقدمه

‌‌خداوند‌ در بعضی آیات قرآن کریم، مسلمانان را در برابر حوادث و رویدادهای سختی مانند مـرگ‌ عـزیزان‌، از‌ دست رفتن اموال، حوادثی که قلب‌ها را از خوف لبریز می‌کند، گرسنگی‌ و فقر، به صبر و پایداری فرا می‌خواند. از جمله می‌فرماید‌: «وَ لَنَبْلُوَنَّکُم بِشىَ‏ْءٍ مِّنَ الْخَوْفِ وَ الْجُوعِ وَ نَقْصٍ مِّنَ الْأَمْوَالِ وَ الْأَنفُسِ وَ الثَّمَرَاتِ  وَ بَشِّرِ الصَّابِرِینَ».[1]« قطعاً همه شما را با چیزی از ترس، گرسنگی، و کاهش در مال‌ها و جان‌ها و میوه‌ها، آزمایش می‌کنیم و بشارت ده به استقامت‌کنندگان»

بـه دلیل نـقش مهمی که صبر در رشد و تعالی انسان‌ها دارد، پیامبر(صلی الله علیه و آله) و ائمه(علیهم السلام) درباره آن بسیار سخن گفته‌اند و صبر را یکی از ارکان مهم ایمان و گاهی برابر با کل ایمان دانسته‌اند، از جمله اینکه پیامبر(صلی الله علیه و آله) می‌فرمایند: «الْإِیمَانُ‏ نِصْفَانِ‏ نِصْفٌ‏ صَبْرٌ وَ نِصْفٌ‏ شُکْر؛[2]ایمان دو نیمه است؛ یک نیمه صبر است و نیمه دیگرش‌ ‌شکر.»

هست ایمان دو نیمه گفت رسول
شکر یک نیم و صبر دیگر نیم
هر که را شکر و صبر هست تمام
باشد ایمان او بلند و عظیم[3]

حضرت علی(علیه السلام) می‌فرماید: «وَ عَلَیْکُمْ بِالصَّبْرِ فَإِنَّ الصَّبْرَ مِنَ‏ الْإِیمَانِ‏ کَالرَّأْسِ‏ مِنَ‏ الْجَسَدِ وَ لَا خَیْرَ فِی‏ جَسَدٍ لَا رَأْسَ مَعَهُ وَ لَا [خَیْرَ] فِی إِیمَانٍ لَا صَبْرَ مَعَه؛[4] شما را به صبر سفارش مى‌کنم؛ زیرا صبر نسبت به ایمان همچون سر» است نسبت به بدن، (همان گونه که) جسم بى‌سر ارزشى ندارد، ایمان بدون صبر و شکیبایى نیز بى‌ارزش است».

قرآن درباره عشق و محبت پیامبر(صلی الله علیه و آله) می‌فرماید: «لَقَدْ جاءَکُمْ رَسُولٌ مِنْ أَنْفُسِکُمْ عَزیزٌ عَلَیْهِ ما عَنِتُّمْ حَریصٌ عَلَیْکُمْ بِالْمُؤْمِنینَ رَؤُفٌ رَحیمٌ»[5]؛ «قطعا براى شما پيامبرى از خودتان آمد كه بر او دشوار است‏ شما در رنج بيفتيد به [هدايت] شما حريص و نسبت به مؤمنان دلسوز مهربان است.»

یکی از بهترین چیزهایی که محبت را نشان می‌دهد، میزان تلاش شخص برای هدایت و موفقیت آن دیگری است و قطعاً اگر این تلاش‌ها برای رساندن فرد به یک هدف بزرگی، همچون قرب الی الله باشد، مهم‏تر و به تبع آن، دشوارتر است. هدف پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) هدایت همگان بوده و در این مسیر چنان به خود فشار می‌آورد و رنجها را تحمل می‌کرد که خداوند خطاب به او فرمود: «لَعَلَّکَ باخِعٌ نَفْسَکَ أَلاَّ یَکُونُوا مُؤْمِنینَ»[6]؛ «(ای رسول ما) تو چنان در اندیشه هدایت خلقی که خواهی جان عزیزت را از غم اینکه ایمان نمی‌آورند هلاک سازی!!» در تاریخ برخی از رنج‌هایی که پیامبر(صلی الله علیه و آله) برای هدایت امت کشیدند، نقل شده است.

در این مقاله سعی داریم با نگاهی اجمالی به زندگانی حضرت رسول(صلی الله علیه و آله) جلوه‌های بی‌شماری از محبت ایشان به امت را در میان این همه سختی و مصیبت ببینیم. محبت‌هایی که برای همگان خیر محض است. در اینجا به برخی از این محبت‌ها در دل شداید و سختی‌ها اشاره می‌شود:

1. محبت در شداید جنگ احد

در جنگ احد، بعد از نافرمانی گروهی از مسلمانان، حمله ناگهانى قریش سپاه اسلام را از هم گسیخت و منهزم ساخت. دشمن نیرویى به دست آورد و حملات خود را سخت کرد و ناگهان مسلمانان متوجه بلا شدند و جمعى در آن میان به شهادت رسیدند تا اینکه دشمن خود را به رسول خدا(صلی الله علیه و آله) رساند.

ابن هشام از ابى‌سعید خدرى حدیث کرده است که عتبه بن ابى وقاص سنگى به سوى رسول خدا(صلی الله علیه و آله) پرتاب کرد که دندان آن حضرت را شکست و لب پایین ایشان را مجروح ساخت. حسان بن ثابت او را به وسیله چند شعر مذمت کرد. عبدالله بن شهاب زهرى صورت آن حضرت را مجروح ساخت و ابن قمئه سنگى بر گونه‏ مبارکش زد که دو حلقه از حلقه‏‌هاى زره را در گوشت فرو برد و در این هنگام رسول خدا(صلی الله علیه و آله) در یکى از گودی‌هایى که ابوعامر سر راه مسلمانان کنده بود، افتاد؛ ولى امام على(علیه السلام) دست حضرت را گرفت و طلحه نیز کمک کرد تا ایشان را از جا بلند کردند. آن حضرت خون‌هاى صورت خود را پاک می‏‌کرد و مى‏‌فرمود: چگونه رستگار شوند مردمى که روى پیغمبرشان را از خون رنگین کردند.[7]

یاران آن حضرتسخت ناراحت شده و از آن حضرت می‌خواهند تا دشمن را نفرین کند؛ اما آن رسول مهربانی(صلی الله علیه و آله) در پاسخ آنان فرمودند: «إنّی لَم اُبعَثُ لَعّاناً ولَکِنّی بُعِثتُ دَاعِیَاً وَ رَحمَةً؛[8]من لعن کننده مبعوث نشده‌ام؛ بلکه دعوت کننده و مایه رحمت مبعوث شده‌ام.» سپس فرمودند: «اللَّهُمَ‏ اهْدِ قَوْمِی‏ فَإِنَّهُمْ لَا یَعْلَمُون؛ خداوندا! قومم را هدایت فرما؛ چرا که آنها آگاهی ندارند.»

همچنین پیامبر(صلی الله علیه و آله) در جنگ خندق برای قریش که به جنگ او آمده بودند، دعا کرده، از خدا هدایت آنان را طلب کردند.[9]

____________________________________________________

پی‌نوشت‌ها:

[1]. بقره / 155.

[2]. جامع الأخبار، محمد بن محمد شعیری، مطبعة الحیدریة، نجف اشرف، چاپ اول، بى تا، ص 36.

[3]. شرح فارسى شهاب الأخبار (کلمات قصار پیامبر خاتم(صلی الله علیه و آله))، محمد بن سلامة قضاعی، مرکز انتشارات علمی و فرهنگی، تهران، چاپ اول، 1361ش، ص 58.

[4]. نهج البلاغة (للصبحی صالح)، محمد بن حسین شریف الرضى، نشر هجرت، قم، چاپ اول، 1414ق، ص 482.

[5]. توبه/ 128.

[6]. شعراء/ 3.

[7]. زندگانى محمد(صلی الله علیه و آله) پیامبر اسلام، ابن هشام، ترجمه: سید هاشم رسولى، نشر کتابچى، تهران، چاپ پنجم، 1375ش، ج2، ص 104.

[8]. سفینة البحار، شيخ عباس قمي، دار الاسوه، قم، چاپ پنجم، 1385ش، ج 2، ص 681.

[9]. إعلام الورى بأعلام الهدى‏، فضل بن حسن طبرسى‏، آل‌ البيت(علیهم السلام)، قم، چاپ اول، 1417ق‏، ص 83.

منبع: ماهنامه اطلاع‌رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان، شماره 220.

تاریخ ارسال مطلب : سه شنبه ١٥ آبان ١٣٩٧ / شماره خبر : ٤٠٣٦٥٩ / تعداد بازدید : 229/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج