چهارشنبه ٠٢ خرداد ١٣٩٧
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > خبر خوان 
ماهنامه مبلغان


ولایت در قرآن کریم (1)؛ «آیه تبلیغ» -6

خطرات جامعۀ بدون امام

اگر تاریخ را مطالعه کنیم و شرایط آن روز را بسنجیم، به این نتیجه می‌رسیم که امت فاقد رهبر با خطرات متعددی مواجه خواهد شد، خصوصاً در آن روزگار که خطرات متعددی اسلام و مسلمین را تهدید می‌کرد.

نتیجه‌گیری و قدری تأمّل

در اینجا ذکر این نکته که انسان عاقل و غیر متعصّب را به تأمّل وامی‌دارد، خالی از لطف نیست و آن اینکه روایاتی از پیامبر(صلی الله علیه و آله)رسیده است که فرمود: «مَن مَاتَ بِغَیرِ اِمَامٍ مَاتَ مِیتَةَ الجَاهِلِیَّة؛[1]کسی که بدون امام و رهبر از دنیا برود، مرگ او مرگ جاهلیت است.» آیا معقول است که پیامبر(صلی الله علیه و آله)برای مردم مقام و منزلت امام را تبیین کنند؛ اما مردم را بدون رهبر و امام رها کرده و از دنیا بروند؟

این روایتِ بنیان‌گذار اسلام در ارتباط با شخصیت امام، بر اصولی اشاره دارد:

1. وجوب شناسایی امام در هر زمان؛

2. امام باید معصوم از خطا باشد تا به جاهلیت گرایش نیابد؛

3. امام باید به تمام احکام اسلام؛ اعم از حلال و حرام آگاه باشد؛

4. امام باید حتماً از طرف خداوند انتخاب شده و علم او علم خدایی باشد؛

5. بدون شناخت امام بهره‌برداری از نعمت‌های عالم آخرت میسر نیست؛

6. نظام عالم هستی در سایه وجود امام باقی می‌ماند؛

7. با این اوصاف حکومت بر جهان حق مسلم امام است؛

8. تنها امام معصوم است که با اتکا به قدرت بی‌نهایت خداوند، جهان را پس از پر شدن از ظلم و جور مملوّ از عدل و داد می‌کند؛

9. نفی امامت امام غیر معصوم و مدعیان مهدویت؛

10. برنامه کار و دولت امام آسمانی باید از طرف خداوند عالم تدوین شود و آن حضرت همان را در اجتماع پیاده کند.

با توجه به این حدیث شریف و تفسیر آن به این نتیجه می‌رسیم که فقط حضرت علی(علیه السلام)این اوصاف را داشتند و فقط ایشان لیاقت تصدی این منصب را دارند.

خطرات جامعهٔ بدون امام

اگر تاریخ را مطالعه کنیم و شرایط آن روز را بسنجیم، به این نتیجه می‌رسیم که امت فاقد رهبر با خطرات متعددی مواجه خواهد شد، خصوصاً در آن روزگار که خطرات متعددی اسلام و مسلمین را تهدید می‌کرد. در اینجا به چند خطر اشاره می‌کنیم:

1. خطر کفار، یهود و نصاری که منتظر فرصتی برای هدم اسلام بودند؛

2. خطر منافقین؛

3. بعضی از مردم به‌تازگی مسلمان شده بودند و احتیاج به شخصی مانند رسول خدا(صلی الله علیه و آله)داشتند تا آنها را هدایت کند؛

4. خطر به وجود آمدن تفاسیر مختلف از قرآن کریم و دین که اگر کسی مثل پیامبر(صلی الله علیه و آله)در امت نبود، خطر انحراف در جامعه پدید می‌آمد، پس باید کسی همانند پیامبر(صلی الله علیه و آله)باشد تا بتواند به سؤالات و مشکلات مردم پاسخ دهد و آنان را به راه حق و مستقیم هدایت کند، پس  خداوند بر اساس لطف خود، برای نجات این بشر از ضلالت برای پیامبر(صلی الله علیه و آله)وصی و جانشین معین کرد و به او فرمود در روز غدیر مردم را در این محل غدیر خم جمع کند و علی(علیه السلام)را به خلافت و امامت منصوب فرماید و فرمود که شاهدان و حاضران این قضیه و روادید عظیم را به غایبان ابلاغ کنند و حاضران با حضرت علی(علیه السلام)بیعت کردند و بعد از ولایت و امامت حضرت علی(علیه السلام)دین کامل گردید.

اللهم اجعلنا من المتمسکین به ولایت علی بن ابی طالب(علیه السلام)

ادامه دارد... .پی‌نوشت :

[1]. بحار الانوار، محمد باقر مجلسی، ج 8، ص12.

منبع: ماهنامه اطلاع رساني، پژوهشي، آموزشي مبلغان شماره 198.

تاریخ ارسال مطلب : دوشنبه ٢٠ دی ١٣٩٥ / شماره خبر : ٣٨٧٥١٣ / تعداد بازدید : 860/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج