يکشنبه ٣٠ تير ١٣٩٨
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > خبر خوان 
ماهنامه مبلغان


خورشید شرق

غروب خورشید شرق

از آن جا كه مامون امام را تنها براي كسب مشروعيت به ايران فرا خوانده بود، بعد از حدود سه سال، در صفر سال 203 در پنجاه و پنج سالگي، وي را مسموم ساخت. پيكر امام در سناباد به خاك سپرده شد.

محمد عابدی

از شهادت پدر تا هجرت به ايران
در سال 179ه . ق. امام كاظم عليه السلام به وسيله ي هارون الرشيد دستگير و به عراق منتقل شد. بر اساس نظر مشهور، آن حضرت در بيست و پنجم رجب 183 به شهادت رسيد.(1) مسافر، خدمت كار خانه ي امام كاظم، مي گويد: هنگامي كه امام كاظم را به بغداد مي بردند، حضرت به فرزندش امام رضا عليه السلام فرمود: در خانه ي من بخواب تا آن كه خبر شهادتم را دريافت كني.
ما هر شب بستر حضرت رضا عليه السلام را در دالان خانه مي انداختيم. آن حضرت بعد از شام مي آمد، در آن جا مي خوابيد و بامداد به خانه ي خود مي رفت. اين روش تا چهار سال ادامه يافت. سرانجام شبي حضرت براي خواب به خانه ي پدر نيامد. اهل خانه نگران شدند. بامداد حضرت آمد و به ام احمد فرمود: آنچه پدرم به تو سپرده، نزد من آور.
ام احمد فريادي كشيد و ... گفت: به خدا سوگند، مولايم وفات يافته است.
حضرت رضا عليه السلام فرمود: آرام باش، گفتارت را آشكار مساز تا خبر به حاكم مدينه برسد.
آن گاه ام احمد كيسه يي - كه دو يا چهار هزار دينار در آن بود - به حضرت داد و گفت: امام كاظم عليه السلام كيسه را محرمانه به من داد و فرمود: اين امانت را از همه پنهان دار و چون يكي از فرزندانم آن را مطالبه كرد، به وي بسپار; و اين نشانه ي وفاتم خواهد بود.
امام رضا عليه السلام، پس از تحويل گرفتن امانت، به خانه اش رفت و ديگر براي خواب به خانه ي امام كاظم عليه السلام نيامد. پس از چند روز، پيكي خبر وفات امام را به مدينه آورد. روزها را شمرديم و دريافتيم همان روزي كه امام رضا براي خواب به خانه ي پدر نيامد، امام كاظم عليه السلام به سراي جاودانگي شتافت.(2)
پس از شهادت امام موسي بن جعفر عليه السلام، حضرت رضا عليه السلام امامتش را آشكارا بيان مي كرد تا مردم در فتنه ها گمراه نشوند. صفوان بن يحيي مي گويد: پس از شهادت امام كاظم عليه السلام، حضرت رضا عليه السلام درباره ي امامتش آشكارا سخن مي گفت. ما بر جان حضرت ترسيديم. مردي به وي گفت: شما امري بسيار مهم را آشكار ساختيد، بر جان شما بيمناكيم.
امام فرمود: او [هارون] هر چه بكوشد بر من راهي ندارد.(3)
مهم ترين مشكل حضرت در اين عصر، گروه واقفيه بود كه در سايه ي كژانديشي جمعي دنياطلب شكل گرفت. سرانجام مامون در سال 200 امام را به خراسان فرا خواند و حضرت ناگزير سمت آن سامان رهسپار شد.(4)
ابن صلت هروي مي گويد: با حضرت رضا عليه السلام بودم. وقتي سوار بر استر به نيشابور گام نهاد، دانشوران به استقبالش رفته، افسار استر را گرفتند و گفتند: پسر رسول خدا، تو را به حق پدران پاكت، سخني بگو.
امام سر از هودج بيرون آورد و فرمود: پدرم موسي بن جعفر از پدرش جعفر بن محمد، از پدرش محمد بن علي، از پدرش علي بن حسين از پدرش حسين آقاي جوانان بهشت، از امير مؤمنان، از رسول خدا صلي الله عليه و آله چنان نقل كرد كه جبرئيل روح الامين از سوي خداوند گفت:
اني انا الله لا اله الا انا وحدي. عبادي فاعبدوني وليعلم من لقيني منكم بشهادة ان لا اله الا الله مخلصا بها انه قد دخل حصني ومن دخل حصني امن من عذابي.
من خدايي هستم كه جز من پروردگاري نيست. بندگان من، مرا عبادت كنيد و بدانيد هر كه با شهادت لا اله الا الله و اخلاص و عمل مرا ملاقات كند، به حصارم گام مي نهد و هر كه به حصارم قدم گذارد، از عذابم ايمن است.
آن گاه درباره ي اخلاص در شهادت بر يگانگي خداوند پرسيدند، فرمود:
«طاعة الله وطاعة رسول الله وولاية اهل بيته » .(5)
پيروي از خداوند و فرستاده ي پروردگار و پيوند با اهل بيت وي.

از پذيرش ولايت عهدي تا شهادت

در مرو مامون به استقبال امام شتافت و او را ناگزير ساخت پيشنهاد ولايت عهدي او را بپذيرد. امام در برابر رژيم موضعي منفي و شگفت انگيز اختيار فرمود; زيرا پذيرش ولايت عهدي را به عدم مسئوليت خصوصي و عمومي مشروط ساخت. او فرمود: ولايت عهدي را به شرطي مي پذيرم كه كسي را به مقامي نگمارم و از كاري بركنار نكنم، سنتي را دگرگون نسازم، از دخالت در امور حكومت بر كنار باشم و تنها مورد مشورت قرار گيرم.(6)
به اعتقاد امام تا حكومت به طور كامل تحت رهبري وي قرار نمي گرفت، مشروعيت نمي يافت; حضرت، با عدم دخالت در امور حكومتي، عملا مشاركت در حكومت را رد كرد; زيرا بر اساس مشاركت، امام بايد سهم مامون در حكومت بر مؤمنان را تاييد مي كرد و به آن مشروعيت مي داد. بنابر اين، نقشه ي اخذ مشروعيت مامون با عدم دخالت امام در امور حكومتي ناكام ماند.(7)
پس از پذيرش ولايت عهدي مراسم هاي مفصل جشن برگزار شد; ولي از آن جا كه مامون امام را تنها براي كسب مشروعيت به ايران فرا خوانده بود، بعد از حدود سه سال، در صفر سال 203 در پنجاه و پنج سالگي، وي را مسموم ساخت.(8) پيكر امام در سناباد به خاك سپرده شد.

اي روضه يي كه دهر ز بويت معطر است
آبت ز كوثر و گلت از مشك و عنبرست
در طينت تو چشمه ي خورشيد مضمرست
بوي تو چون نسيم جنان روح پرورست
خاكي و نه فلك بوجودت منورست
تا در تو نور ديده زهرا و حيدرست
خورشيد كو يگانه رو هفت كشورست
بهر شرف ز خاك نشينان اين درست (9)

زيارت امام رضا عليه السلام

زيارت ديدار مشتاقانه ي برگزيدگان خداوند است; برقرار ساختن ارتباط قلبي با حجت پروردگار و حضور در مشهد و گرامي شمردن شهيد است. امام رضا عليه السلام درباره ي زيارت مي فرمايد:
ان لكل امام عهدا في عنق اوليائه وشيعته وان من تمام الوفاء بالعهد وحسن الاداء زيارة قبورهم. فمن زارهم رغبة في زيارتهم وتصديقا بما رغبوا فيه كان ائمتهم شفعاءهم يوم القيامة.(10)
هر امامي را در گردن پيروانش پيماني است. وفاي به اين پيمان وقتي كامل است كه آرامگاه هاشان زيارت شود. پس هر كه امامان را مشتاقانه زيارت كند و آنچه مورد خواست و اشتياق آنان است درست شمارد، آنان نيز در روز رستاخيز شفيعانش خواهند بود.


و نيز فرمود: به زودي توس محل آمد و شد شيعيان و زائرانم مي گردد. بدان، هر كه مرا در توس - كه از وطنم [مدينه] دور است - زيارت كند، روز قيامت در حالي كه آمرزيده شده با من و هم رتبه ي من خواهد بود.(11)

صله از حضرت رضا عليه السلام

حاج شيخ ابراهيم صاحب الزماني، پيش از شروع درس مرحوم آيت الله العظمي حائري دقايقي مرثيه مي خواند. او - كه مردي با اخلاص بود - مي گفت: به مشهد مقدس مشرف شدم و مدتي در آن جا اقامت گزيدم. آنچه داشتم، خرج كردم و تهيدست شدم. كسي را نيز نمي شناختم تا مشكلم را با وي در ميان نهم.
به همين جهت، قصيده يي در ستايش حضرت رضا عليه السلام سرودم. چنان انديشيدم كه آن را براي توليت بخوانم و صله بگيرم. با اين هدف حركت كردم; ولي در راه به خود آمدم و تصميم گرفتم آن را به حضرت ارائه دهم. به همين جهت، كنار ضريح رفتم، پس از استغفار و راز و نياز با خدا، قصيده را خواندم و تقاضاي صله كردم. ناگاه ديدم دستي با من مصافحه كرد و يك اسكناس ده توماني در دستم نهاد. بي درنگ گفتم: سرورم، كم است.
ده تومان ديگر بدان افزود.
باز گفتم: كم است.
او همچنان مي افزود و من بيش تر مي طلبيدم. سرانجام ميزان پول به هفتاد تومان رسيد. شرم كردم بيش تر بخواهم. سپاس گزاردم و از حرم بيرون آمدم. در حال پوشيدن كفش هايم بودم كه ديدم آيت الله حاج شيخ حسنعلي تهراني، جد آيت الله مرواريد مشهدي، با شتاب رسيد و فرمود: شيخ ابراهيم، خوب با حضرت رضا مانوس شده اي، قصيده مي سرايي و پاداش مي گيري. صله را به من ده تا... .
بي درنگ پول ها را تقديم كردم. او يك پاكت به من داد و رفت. يكصد و چهل تومان يعني دو برابر صله در پاكت بود.(12)

اي آستان قدس تو تنها پناه من
بر خاك باد پيش تو روي سياه من
مي آيد از درون ضريحت شميم عشق
پيچيده در فضاي حرم سوز و آه من
چشمم به چلچراغ حريم تو روشن است
اي چلچراغ چشم تو خورشيد راه من
گلدسته ات منادي صوت اذان عشق
مانوس با غروب و زوال و پگاه من
مهر از فروغ گنبد پاكت گرفته وام
شمس الشموس هستي و نامت گواه من
هر صبحدم به شوق تو بيدار مي شدم
كافتد به بارگاه تو لختي نگاه من
اي غربت مجسم تاريخ اي امام
اي خاك پاي مرقد تو بوسه گاه من (13)


پی نوشت :


1) منتهي الآمال، ج 2، ص 121 و 149 .
2) اصول كافي، ج 1، ص 381 و 386 .
3) همان، ص 487، حديث 2 .
4) در اين كه امام از چه مسيرهايي عبور كرد، اختلافاتي وجود دارد.
5) بحار الانوار، ج 49، ص 120 و 121 .
6) عيون اخبار الرضا، ج 2، ص 139 .
7) همان، ص 140 .
8) الارشاد، ص 285.
9) مجموعه آثار نخستين كنگره جهاني امام رضا عليه السلام، ص 621. (عصمت بخاري) .
10) وسايل الشيعه، ج 10، ص 253; بحار الانوار، ج 100، ص 116 .
11) وسايل الشيعه، ج 10، ص 438 .
12) همان .
13) مدايح رضوي در شعر فارسي، ص 256. (عبدالله حسيني) .

 

منبع : ماهنامه اطلاع رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان شماره2

تاریخ ارسال مطلب : پنج شنبه ٢٦ خرداد ١٣٩٢ / شماره خبر : ٨٨٣٠٨ / تعداد بازدید : 956/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج